اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 اسفند 1398
05 مرداد 1398 05 مرداد 1398
11:05 11:05

بالا گرفتن تنش میان ویتنام و چین

هانوی اعلام کرد به عملیات مشترک با روسیه در این منطقه بدون توجه به اعتراضات پکن ادامه خواهد داد این در شرایطی است که کشتی های چین و ویتنام در دریای جنوبی حضوری فزاینده دارند؛ موضوعی که باعث تنش میان چین و ویتنام شده است.

 

 

تنش‌ها بین ویتنام و چین بالا گرفت

به گزارش سلام نو، روزنامه «ساوت چاینا» هنگ کنگ روز شنبه گزارش کرد ویتنام در حال انجام عملیات مشترک استخراج نفت موسوم به هاکوریو ۵ در منطقه وانگارد در دریای جنوبی است و گفته است که این عملیات با همکاری روسیه انجام می شود و ادامه خواهد یافت.

این کشور نه تنها نسبت به استمرار این اقدام تاکید ورزیده بلکه از چین خواسته است هر چه سریعتر گشتی های خود را از این ناحیه خارج کند و مانع عملیات اکتشاف و استخراج نفت نشود.

وزارت خارجه ویتنام هم در بیانیه ای خاطر نشان کرده است که نسبت به حقوق هانوی در برابر پکن کوتاهی نخواهد کرد و به هر شکل ممکن به دنبال حفاظت از حق حاکمیت خود است.

شرکت تضمین امنیت دریایی ویتنام هم اعلام کرده است که عملیات مشترک با روسیه که قرار بود تا روز ۳۰ جولای پایان یابد برای استخراج نفت تمدید شده است و تا پنجم سپتامبر ادامه خواهد یافت.

این در شرایطی است که چین خود را مالک بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد از دریای جنوبی می داند که ارزش تجارت کشتیرانی آن در سال به بیش از ۵ هزار میلیارد دلار می رسد و پیش از این نیز اکتشافاتی را در منطقه انجام داده است.

در همین حال هوا چون اینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در پکن گفت که ویتنام از ماه می به این طرف دست به اقداماتی برای اکتشافات نفتی زده است که نقض حق حاکمیت چین محسوب می شود.

وی افزود که ما اعتراض خود را در این زمینه به اطلاع طرف ویتنامی رسانده ایم و به رایزنی ها با این کشور ادامه می دهیم و می خواهیم هانوی به شکل مناسب مساله را حل و فصل کند.

چین بارها نسبت به عملیات های ویتنام برای استخراج انرژی با عصبانیت واکنش نشان داده و یک بار در همین منطقه در اطراف جزایر اسپراتلی در دریای جنوبی در سال ۲۰۱۷ میلادی مانع پیشبرد این برنامه از سوی ویتنام شده است./ خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

محمدتقی جعفری جدال ایران و ویتنام را سوت می‌زند

داور ایرانی باز ایران ویتنام را قضاوت می کند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news