اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 09 خرداد 1399
05 مرداد 1398 05 مرداد 1398
15:24 15:24

تراول‌هایی که خرج شورایاری ‌شد/ جزئیاتی از حواشی انتخابات شورایاری

شاید باورنکردنی باشد خیلی ها برای رسیدن به جایگاه شورایاری که نه دستمزدی دارد و نه نفوذ خاصی در ساختار قدرت دارد تراول های زیادی خرج کردند. همین ضیافت های ناهار و هدایای نقدی و اتوبوس هایی که از نقاط مختلف شهر به محله ها آورده شد باعث شد تا برخی از افرادی که حتی اهالی محله نام آنها را نشنیده بودند در انتخابات شورایاری رای بیاورند.

سلام نو - سرویس سیاسی: انتخابات شورایاری روز گذشته با مشارکت نیم میلیونی شهروندان تهران در حالی به پایان رسید که حواشی مثبت و منفی پیرامون این انتخابات باعث شد  پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها با انتخابات نوبت های ‌پیشین تفاوت جدی داشته باشد.

به گزارش سلام نو ، اگرچه شورایاری ها به عنوان یک نهاد مردمی قابلیت های بالایی برای حل معضلات محله دارد و از آن می توان به عنوان نماد مردم سالاری در محلات نام برد با این وجود تبلیغات گسترده برای حضور مردم در این انتخابات باعث شد تا بسیاری بدون آگاهی از کارکردهای شورایاری وارد رقابت انتخاباتی بشوند و برای حضور در شورایاری محله دست به هر کاری بزنند.

شاید باورنکردنی باشد خیلی ها برای رسیدن به جایگاه شورایاری که نه دستمزدی دارد و نه نفوذ خاصی در ساختار قدرت دارد تراول های زیادی خرج کردند. همین ضیافت های ناهار و هدایای نقدی و اتوبوس هایی که از نقاط مختلف شهر به محله ها آورده شد باعث شد تا برخی از افرادی که حتی اهالی محله نام آنها را نشنیده بودند در انتخابات شورایاری رای بیاورند.

غرض‌ورزی سیاسی در غیرسیاسی‌ترین انتخابات کشور

انتخابات شورایاری به عنوان یک انتخابات غیرسیاسی ابعاد سیاسی زیادی داشت. با وجود اینکه برخی نیروهای سیاسی و حزبی در این انتخابات شرکت کرده بودند اما در معدودی از تبلیغات انتخاباتی مشی سیاسی افراد آورده شده بود. آنچه که بیشتر از آن می توان به عنوان سیاسی کاری یاد کرد موضع برخی رسانه های به اصطلاح انقلابی و اعضای سابق شورای شهر بود.

خبرگزاری تسنیم یکی از رسانه هایی بود که روز گذشته بیش از همه در تحلیل هایی مغرضانه تلاش داشت تا کم رمق بودن انتخابات شورایاری را بر کردن اصلاح طلبان و شورای شهر بندازد. تسنیم انتهای چند خبر از شورایاری ها نوشته بود: با توجه به عملکرد ضعیف مدیریت شهری در دو سال گذشته و عدم توجه شورای شهر تهران به شورایاری دوره گذشته، استقبال بسیار سردی از این دوره از انتخابات صورت گرفته است.

این گفته های تسنیم در حالی مطرح شده که تعداد شرکت کنندگان در انتخابات شورایاری تغییر محسوسی با نویت قبل نداشته است. تسنیم همچنین به طعنه صف‌های نانوایی را شلوغ‌تر از صف‌های انتخابات شورایاری‌ها دانسته بود. تسنیم در گفت و گویی که با ابوالفضل قناعتی، عضو شورای شهر دوره چهارم داشته هم تلاش کرده استقبال شهروندان را در انتخابات شورایاری کمرنگ نشان دهد.

ابوالفضل قناعتی در این گفت و گو با اشاره به روند برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در محلات تهران گفته است: اینکه عنوان شده است صف‌های طولانی در برخی از شعب رای ایجاد شده است تعجب‌آور است چرا که بنده در برخی از شعب حضور پیدا کردم و هر 5 الی 10 دقیقه یک نفر در شعب رای حاضر می‌شد. مهدی چمران، رئیس شورای شهر چهارم هم در گفت و گو با این خبرگزاری نسبت به فرآیند برگزاری انتخابات شورایاری‌ها انتقادات زیادی وارد کرده بود.

در انتخابات شورایاری‌ها 509 هزار و 108 نفر شرکت کرده اند که این آمار نزدیک به حدود 8 درصد واجدین شرایط است. البته از همان ابتدا هم انتظار بالایی از این انتخابات نمی رفت و همین مشارکت فعلی هم به اعتقاد بسیاری قابل قبول بوده است.

اولین انتخابات تمام الکترونیکی در کشور

اتفاق مهم دیگر در انتخابات روز گذشته برگزاری تمام الکترونیک این انتخابات بود که هم سهولت بسیاری برای برگزارکنندگان داشت و هم باعث شد شرکت کنندگان وقت کمتری برای رای دادن صرف کنند. انتخابات الکترونیکی پیش تر به صورت آزمایشی در برخی حوزه های انتخابیه در شورای شهر مورد استفاده قرار گرفته بود. مزیت این نوع رای گیری ارتقای شفافیت انتخابات است ضمن اینکه با عملیاتی شدن این طرح در همه انتخابات ها دیگر نگرانی از رای دادن چندباره یک شخص در انتخابات وجود ندارد.

اخبار مرتبط

icon news

امیدواری به برگزاری انتخابات تمام الکترونیک در برخی شهرها

به نظر می رسد در انتخابات مجلس شاهد انتخابات تمام الکترونیکی در همه کشور نباشیم اما ب...

انتخابات شورایاری ها تا ساعت 18 تمدید شد

سخنگوی شورای شهر تهران ضمن تشریح آخرین وضعیت انتخابات شورایاری ها اعلام کرد که زمان ر...

ابوترابی: برگزاری انتخابات شورایاری ها وجاهت قانونی ندارد

یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی افزود: نتخابات شورایاری‌ها غیرقانونی است چون اساسا...

الویری: برای برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها نیز مجوز لازم از وزارت کشور اخذ شده است

 رییس شورای عالی استان‌ها در مورد قانونی یا غیرقانونی بودن انتخابات شورایاریها توضیحا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news