اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 02 اسفند 1398
05 مرداد 1398 05 مرداد 1398
17:14 17:14

سید محمود حسینی: در مبارزه با فساد، گزینشی عمل نمی‌کنیم

مراسم اعلام موجودیت سازمان مردم‌نهاد شفافیت و مقابله با فساد جمعیت هم‌اندیشان دادخواه(جهد)، ظهر امروز با حضور نمایندگان تشکل‌های ضدفساد و اصحاب رسانه در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

به گزارش سلام نو، سید محمود حسینی، مدیرعامل جمعیت و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد، ضمن اشاره به راهبردهای (جهد)، اظهار داشت: یکی از راهبردهای تشکل‌ها و نهادهای مدنی این است که جامعه را آگاه کرده و نسبت به تعارض منافع حساس کند. همین مهم هم در دستور کار ما در این سمن بوده و آن را به صورت جدی دنبال خواهیم کرد.

فساد در فضاهایی رخ می‌دهد که تصمیم‌گیران در مراجع مختلف، چه از لحاظ رانت اطلاعاتی و سایر انتفاعات، ذینفع باشند. یکی از کارهایی که یک تشکل، به مانند جهد باید صورت بدهد، حساس کردن مردم به همین مسائل مهم و کلیدی خواهد بود. راهبرد جهد در این مرحله، این است که تکالیف قانونی دستگاه‌های اجرایی در مبارزه با فساد را مورد رصد قرار بدهد.

به عنوان نمونه، یکی از قوانینی که در حوزه شفافیت وضع شده، قانون ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد یا قانون شفافیت و انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است که حساسیت اجرای این قانون در برخی از دستگاه‌ها بیشتر است. وظیفه ما این است که نحوه اجرای این قوانین را رصد و پیگیری کرده و نقش دیده‌بانی را در دستگاه‌هایی مانند وزارت ICT، وزارت اقتصاد و وزارت صمت که مرجع صدور مجوزهای مختلف برای مردم هستند به شکل جدی ایفا کنیم.

آروین: فرآیند صدور مجوز ساختمانی به بستری فسادزا در شهرداری تهران بدل شده است

در ادامه این مراسم، همچنین، بهاره آروین، استاد دانشگاه و عضو پنجمین شورای اسلامی شهر تهران، اظهار داشت: اعضای هیئت موسس سازمان مردم نهاد جهد از میان افرادی هستند که در نهادهای قانونگذار و سیاست‌گذار مجلس شورای اسلامی و شورای شهر فعالیت می‌کنند و می‌توان با مدد این ظرفیت، فعالیت‌های این سمن را به سوی اصلاح رویه‌های موجود در حوزه‌های مختلف سوق داد.

ما در برخی از حوزه‌ها، شاهد قاعده‌ها و رویه‌های اشتباهی هستیم و بعضا، آئین‌نامه، دستورالعمل‌ها و قوانینی وجود دارند که ابهامات یا چندگانگی آن‌ها، موجب اعمال و ایجاد فساد شده است. در کنار اصلاح این قاعده‌های اشتباه، باید به اجرای صحیح و بدون تنازل قوانین موجود نیز اهتمام داشته باشیم.

در کشور، قوانین خوبی وجود دارد که معطل مانده و در صورت اجرای کامل آن، می‌توان شاهد رفع پتانسیل‌های فسادزا در بنده مجموعه‌هایی مختلف بود. پیگیری مجدانه این قوانین با همراهی افکار عمومی و حساسیت مردم، رئوس اصلی پروژه‌هایی است که ما به صورت جدی آن‌ را دنبال خواهیم کرد.

زرآبادی: اعتماد عمومی در حوزه شفافیت و مقابله با فساد از اهمیت بالایی برخوردار است

در ادامه این مراسم، همچنین، سیده حمیده زرآبادی، عضو فراکسیون امید و نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به اهمیت مقابله سازمان‌مند با فساد، اظهار داشت: در یک سیستم، افرادی وجود دارند که می‌توانند از بسترها استفاده کرده و به ایجاد فساد بپردازند. برای مقابله با این فساد، کنش افرادی که از نزدیک با فرآیند شکل‌گیری فساد آشنا بوده و روزنه‌های آن را به جهت سابقه حضور در آن سیستم یا سازمان می‌شناسند، بدون شک اثربخش‌تر و موثرتر خواهد بود.

افرادی که در سایر تشکل‌های ضدفساد نیز حضور دارند، از این ظرفیت برخوردار بوده و می‌توانند به صورت زنجیره‌وار، بزنگاه‌های مبارزه با فساد را به افکار عمومی منتقل کرده و مطالبه‌گری جدی در این زمینه ایجاد کنند.

رسانه‌ها نیز موظفند که چنانچه، افرادی که پرچم مبارزه با فساد را برافراشته‌اند، خود دچار فساد باشند، آن فساد را نه تنها به دستگاه قضائی که به سمع و نظر افکار عمومی نیز برسانند تا مبارزه با فساد دچار فضایی ناسالم نباشد./امتداد

اخبار مرتبط

icon news

آذری جهرمی و لایو اینستاگرام؛ از شکستن انحصار صدا و سیما تا سایه پوپولیسم

کار آذری جهرمی به دولت و وزرای دیگر نشان داد که هرچند انحصار صدا و سیما بسیار مخوف اس...

آقای خاص کابینه با هشتک حق‌الناس شوآف بپا کرده! / جهرمی زیر تیغ تند اصلاح‌طلبان

آذری جهرمی که به عنوان جوان‌ترین وزیر کابینه همیشه مورد توجه بوده است اینبار از طرف ی...

حمیده زرآبادی در گفت‌وگو با سلام نو: باید از اصول معطل مانده قانون اساسی استفاده کنیم

این نماینده مجلس با اشاره به ضرورت احیای ظرفیت‌های فعلی قانون اساسی گفت: در همین ساخت...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news