اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 26 مهر 1398
05 مرداد 1398 05 مرداد 1398
19:41 19:41

باهنر: «روحانیت مبارز» فعالیت برای اتحاد اصولگرایان را آغاز کرده است

دبیرکل جامعه مهندسین گفت: روحانیت مبارز در دوره بعدی مجلس مستقلا لیست نمی دهد و فقط به دنبال متحد کردن اصولگرایان است و برای این منظور فعالیت خود را در سطح کشور آغاز کرده است

باهنر: جامعه روحانیت قرار نیست لیست مستقل بدهد/ برخی برایشان مهم نیست از نردبان عارف بالا بروند یا آیت‌الله مصباح/۸۰ درصد نمایندگان فعلی رای نمی‌آورند

به گزارش سلام نو، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسی گفت: در مجلس دهم افراد قوی زیاد بود اما یک فراکسیون اکثریت نداشت.

محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین عصر امروز در نشست ماهانه این حزب، با تاکید بر همگرایی اصولگرایان در انتخابات امسال، درباره هدف دعوت از مصطفی پورمحمدی برای سخنرانی در نشست امروز، گفت: جامعه روحانیت در حال اصلاح ساختار و بازسازی است و پسوند تهران از این تشکل برداشته شده و به جامعه روحانیت کشور تبدیل شده است.

وی افزود: در این دوره جامعه روحانیت قرار نیست مستقلا لیست دهد اما در پی وحدت‌بخشی به اصولگرایان است. حرکت‌های جدیدی آغاز کرده و در سطح کشور در حال فعالیت هستند.

باهنر با یان اینکه ما در جامعه اسلامی مهندسین فعلا به‌دنبال مطالعات کتابخانه ‌ای در انتخابات دور قبلی مجلس هستیم تا نتایج را در هر حوزه‌ای داشته باشیم و این کار در تصمیم‌گیری برای این دوره مهم است، اظهار داشت: بیش از ۱۶۰ حوزه تک نماینده‌ای داریم و تعدادی هم دو نفره و مابقی همینطور اضافه می‌شود لذا برای حوزه‌های تک نفره باید فایل جدایی باز شود چراکه تاثیرپذیری حوزه‌های کم نماینده از جریانات سیاسی کمتر است و رقابت بین اشخاص حقیقی است. در حوزه‌های انتخابی اشخاص حقیقی در شاکله لیست می‌توانند تاثیرگذار باشند و به لیست رای می‌دهند و رای به لیست دارد پررنگ‌تر می شود.

دبیرکل جام خاطرنشان کرد: در دوره گذشته نفر شصتم که عضو لیست ما بود با نفر شصت و یکم فاصله‌ ۲۰۰ هزار رایی داشت در حالی که افراد مشهوری بودند لذا در تهران اگر بخواهیم حساب کنیم، حرف آخر را لیست‌ها می زنند و افراد خارج لیست رای نمی‌آورند.

وی افزود: ما اطلاعات دوره گذشته برایمان مهم است، در هر دوره ۶۰ درصد از نمایندگان دوره قبل رای نمی‌آورند و این دوره پیش‌بینی می‌کنم ۸۰ درصد نمایندگان رای نیاورند اما این به‌معنای عوض شدن جریان سیاسی حاکم بر مجلس نیست.

باهنر با تاکید بر اینکه بالای ۸۰ درصد از نامزدهای مجلس نمی‌دانند وکالت مجلس چیست و حتی رای دهندگان هم نمی‌دانند جنس کار مجلس چیست و عموما از اختیارات نماینده خبر ندارند، گفت: برخی نماینده‌ها حتی بعد از انتخاب پشیمان می‌شوند و سال آخر که می‌شود یا تکلیف شرعی‌شان جنب و جوش پیدا می‌کند یا اطرافیان اصرار می‌کنند و مجددا ثبت‌نام می‌کنند و از این افراد بالای ۶۰ درصد رای نمی‌آورند.

دبیرکل جام تصریح کرد: در مجلس دهم انسان‌های قوی زیاد بود، اما فراکسیون اکثریت نداشت و سه فراکسیون اقلیت داشت. در دنیا مجالس و دولت‌های ائتلافی ضعیف ظاهر می‌شوند. وقتی فراکسیون اکثریت نباشد عملکرد مجلس را ضعیف جلوه می‌دهد.

وی افزود: ما فرم‌هایی در اختیار مسئولان جامعه اسلامی مهندسین استان‌ها قرار دادیم و افرادی که در دوره‌های قبل دوم و سوم شدند اطلاعات و گرایششان برای ما مهم است. مشکل مهمی که داریم این است که ۱۲ هزار نفر در انتخابات ثبت‌نام کردند. در دوره اول مجلس آنقدر کاریزمای نمایندگان بالا بود که در دوره دوم در برخی حوزه‌ها جز نماینده وقت کسی حضور نداشت و برخی فعالان سیاسی شان خودشان را نمایندگی مجلس نمی‌دانستند.

باهنر خاطرنشان کرد: برخی هم برایشان مهم نیست از نردبان عارف یا حدادعادل یا آیت‌الله مصباح بالا بروند و تنها هدفشان رفتن به مجلس است و برایشان مهم نیست از چه نردبانی بالا می‌روند./ تسنیم

اخبار مرتبط

icon news

جبهه پایداری به اصولگرایان پالس مثبت داد

یک عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: جبهه پایداری الان پذیرفته‌اند که به جای «همه ...

نشست مشترک پایداری و جامعه روحانیت برای وحدت

نشست مشترک اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری با جامعه روحانیت مبارز با محوریت رسیدن به و...

سخنان پناهیان علیه مجلس غیر قابل باور است /حضور زنان در ورزشگاه منعی ندارد

محمدرضا باهنر دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه جریان سومی وجود ندارد گفت: ح...

باهنر: خرید رای در تهران اصلا به صرفه نیست

دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت در مناطق کوچک ممکن است بروند و رایی را بخرند ا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news