اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 03 اسفند 1398
06 مرداد 1398 06 مرداد 1398
17:26 17:26

چهل سال بعد از طالقانی: چرا نماز جمعه‌ها خلوت شده؟

در چهلمین سالگرد اولین نماز جمعه تهران احمد خاتمی، امام جمعه تهران، خطاب به رسانه‌ها گفت: «خوشحال نباشید که نماز جمعه خلوت شده است. این موضع گیری یعنی اعتراف ایشان به ریزش مخاطبان نماز جمعه در طی سال های اخیر. 

«بیش از یک میلیون نفر در نمازجمعه شرکت کردند.» این تیتر اصلی روزنامه‌های شنبه 6مردادماه سال 58 بود. روز قبل از آن، اولین نمازجمعه رسمی تهران به امامت آیت الله سیدمحمود طالقانی برگزار شده بود. نمازی که در زمین چمن دانشگاه تهران با حضور میلیونی اقشار مختلف مردم برگزار و لقب «پرشورترین و عظیم‌ترین نمازجمعه تاریخ» را از آن خود کرد.

در چهلمین سالگرد اولین نماز جمعه تهران احمد خاتمی، امام جمعه تهران، خطاب به رسانه‌ها گفت: «خوشحال نباشید که نماز جمعه خلوت شده است. این موضع گیری یعنی اعتراف ایشان به ریزش مخاطبان نماز جمعه در طی سال های اخیر. اما چرا از اولین نماز جمعه مملو از جمعیت تهران با حضور آیت الله طالقانی به اینجا رسیده ایم.

پاسخ کوتاه این سوال را می‌توان با نگاه به برخی مواضع ائمه جمعه در سال‌های گذشته پیدا کرد.

حجت الاسلام صدیقی: اگر حضرت آقا، همسر رییس‌جمهور را طلاق دهد او به رییس‌جمهور حرام است ./ اجتماع ملت، دریایی را ایجاد کرد و آشغال ها را شست و تمیز کرد.
حجت الاسلام علم الهدی: یک مشت بزغاله گوساله به ولایت فقیه توهین می کنند/ جوانان با ‌تار و سنتور زدن ‌شاد نمی‌شوند/ تو کنسرت می‌خواهی مشهدی نباش / می‌خواهند این شهر را به مرکز تفریحی، عیاشی تبدیل کنند.
آیت الله جنتی: بشر غیر از اسلام، همان حیواناتی هستند که روی زمین می‌‏چرخند و فساد می‌‏کنند.
حجت‌الاسلام سیدابراهیم حسینی: « نماد شال سفید مانند نماد سبز و بنفش جریان فتنه و مانند پرچم روسپی‌گری بر در خانه‌های روسپی‌های دوران جاهلیت است.
حجت الاسلام طباطبایی نژاد: باید فعالیت زنان در مغازه‌ها و ادارات و شرکت‌ها ممنوع باشد، به جای آن اسباب و لوازم حضور زنان در کارهای تخصصی بانوان فراهم شود./عکس‌هایی به دفتر من رسیده است که زنان در کنار زاینده‌رود خشک مثل اروپا عکس گرفته‌اند همین کارها را می‌کنید رودخانه که خشک شد بالا دست آن هم خشک می شود.

ادبیات نامناسب و تحلیل های یک سویه از دریچه نگاه یک جریان خاص در کشور و حذف چهره هایی همچون آیت الله هاشمی باعث شده اقبال مردم نسبت به نماز جمعه در سال های اخیر کمتر و کمتر شود.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news