اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 01 آذر 1398
07 مرداد 1398 07 مرداد 1398
08:44 08:44

فواید مهم اهدای خون

تنها فایده اهدای خون، نجات جان افراد  نیست بلکه فرد اهدا کننده با این اقدام خطر ابتلا به برخی  بیماری‌ها را از خود دور می‌کند. در هر سه ثانیه در آمریکا یک نفر به دریافت خون اهدایی نیاز پیدا می‌کند که حدود ۲۰ درصد از آنان کودک، تعدادی بیمار مبتلا به سرطان و مابقی مصدومان سوانح جاده‌ای هستند.

 

 

 
اهدای خون بیمار بیماری بیمارستان تخت اِی‌اِف‌پی / گِتی ایمجز

به گزارش سلام نو، سایت "مدیکال دیلی" به برخی از فواید اهدای خون برای سلامتی اشاره کرده که به شرح زیر است:

۱- خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد

اولین فایده اهدای خون کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی است. محققان در مطالعه‌ای که نتایج آن در نشریه آمریکایی همه‌گیرشناسی منتشر شد، دریافتند حدود ۸۸ درصد از مجموع اهدا کنندگان خون، کمتر احتمال دارد که به حمله قلبی دچار شوند و حدود ۳۳ درصد کمتر در معرض ابتلا به هر نوع از بیماری‌های قلبی-عروقی هستند.

۲- همچون چک‌آپ پزشکی عمل می‌کند

با اهدای خون فرد تحت چک‌آپ پزشکی قرار می‌گیرد. پیش از اهدای خون لازم است فرد آزمایشاتی انجام دهد تا برخورداری از شرایط این کار در او تایید شود. در نتیجه سطح هموگلوبین، نبض و فشار خون وی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

۳- به کالری‌سوزی کمک می‌کند

با هر بار اهدای خون فرد حدود ۶۵۰ کالری می‌سوزاند زیرا با اهدای خون بدن برای جایگزین کردن خون از دست رفته بیشتر فعالیت می‌کند.

۴- به دفع آهن از بدن کمک می‌کند

فردی که به اهدای خون اقدام می‌کند حدود ۲۲۵ تا ۲۵۰ میلی‌گرم آهن را از بدن خود می‌زداید. بنابراین، خطر بروز مشکلاتی را برای سلامت می‌کاهد. این ادعا در مطالعه منتشر شده در نشریه انجمن پزشکی آمریکا تایید شده‌ است. افرادی که به طور مرتب خون اهدا می‌کنند کمتر دچار سکته مغزی و حمله قلبی می‌شوند./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

سرپرست جدید وزارت بهداشت: اجرای طرح تحول سلامت همچنان ادامه خواهد یافت

سعید نمکی، سرپرست وزارت بهداشت تاکید کرد: مردم نگران نباشند طرح تحول سلامت با رفتن وز...

قاضی‌زاده هاشمی رفت سعید نمکی سرپرست شد

با پذیرش استعفای وزیر بهداشت از سوی حسن روحانی سعید نمکی سرپرستی وزارت بهداشت را برع...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news