اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 23 آبان 1398
07 مرداد 1398 07 مرداد 1398
19:15 19:15
احمد زیدآبادی نوشت؛

ایران مواظب حمله غافلگیرانه اسرائیل باشد!

یک زندانی سیاسی سابق نوشت: رژیم ضهیونیستی احتمالا خود را در موقعیت پیشاجنگ ژوئن 67 می بیند و بنا بر همان ذهنیت ممکن است نیت دست زدن به عملیاتی غافلگیرانه علیه ایران را داشته باشد تا خطر بالقوه ایران برایش بالفعل نشود

ایران و جلسه ای مرموز در آلاسکا!

به گزارش سلام نو، احمد زیدآبادی، روزنامه نگار و زندانی سیاسی سابق در دیپلماسی ایرانی نوشت: رسانه‌های اسرائیلی از سفر "مرموز" ران درِمر، سفیر اسرائیل در واشنگتن به ایالت آلاسکای آمریکا خبر داده‌اند.

طبق گزارش‌ها، درمر هفته گذشته در آلاسکا با مقام‌های آمریکایی در مورد همکاری‌های امنتیتی دو جانبه بخصوص در مورد آنچه "تهدید ایران" نامیده‌اند، مذاکره کرده است.

یک مقام ناشناس اسرائیلی به یک شبکه تلویزیونی گفته است؛ سفر درمر به آلاسکا فراتر از "مهم" و بلکه "دراماتیک" بوده است!


ظاهراً سانسور دولتی مانع از علنی شدن جزئیات این ماجرا شده و از همین رو، رسانه‌های اسرائیلی فقط مرموز و مهم بودن این سفر را به صورتی کلی گزارش کرده‌اند.


گفته می‌شود سفر درمر به آلاسکا همزمان با ادعای آزمایش یک فروند موشک بالستیک از سوی ایران صورت گرفته است. این موشک که از نوع شهاب 3 معرفی شده و گویا هزار و صد کیلومتر برد داشته به ادعای رسانه‌های آمریکایی قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای داشته است.


ران درمر روابط بسیار نزدیکی با نخست وزیر اسرائیل دارد به طوری که یائیر لاپید از رهبران حزب سفید – آبی اسرائیل او را نه "سفیر" بلکه صرفاً "قاصد سیاسی" بنیامین نتانیاهو می‌نامد.


هنوز مشخص نیست که سفر درمر به آلاسکا واقعاً به منظور مذاکراتی حساس و بسیار محرمانه با مقام‌های آمریکایی در مورد ایران بوده و یا اینکه خبر آن به عنوان بخشی از یک جنگ روانی به منظور دامن زدن به بروز خطر درگیری نظامی در شرایط کنونی منطقه خاورمیانه در رسانه‌ها درز پیدا کرده است.


در واقع، نخستین پرسشی که در باره سفر مرموز درمر به ذهن متبادر می‌شود این است که چرا آلاسکا؟ مگر در واشنگتن یا نیویورک نمی‌شد چنین مذاکراتی را صورت داد؟ شاید گفته شود که درمر و افراد طرفِ مذاکره‌اش می خواسته‌اند تا حد ممکن از چشم رسانه‌ها و شنودهای احتمالی رقبای بین‌المللی دور بمانند و از این رو به منطقه قطبی سفر کرده‌اند!

به هر حال، صرف نظر از این نوع ابهامات و احتمالات، آنچه تقریباً روشن است این است که اسرائیل و آمریکا خود را برای سناریوهای مختلف در برابر روند تغییر و تحولات منطقه خلیج فارس و بحران روابط خارجی ایران آماده می‌کنند.


در این میان، اسرائیل با آنکه مرتب از آمادگی خود برای مقابله با هر نوع تهدیدی سخن می‌گوید، اما از فضای اطراف خود به شدت نگران است. ارتش اسرائیل شاید توان برخورد با تهدیدهای پیش روی خود را به صورت تک تک و جداگانه داشته باشد، اما اگر در یک رویارویی احتمالی با ایران، به طور همزمان از جنوب لبنان و نوار غزه و سوریه نیز هزاران موشک کوتاهبرد و میانبرد به کمک موشک‌های دوربرد ایران برخیزند و خاک اسرائیل را هدف قرار دهند، در آن صورت، موضوع به آن سادگی‌ها هم که برخی فرماندهان ارتش و مقام‌های رسمی اسرائیل ادعا می‌کنند، نخواهد بود.

از این رو، به نظرم اسرائیل می‌کوشد تا تعهد آمریکا را به خنثی کردن تهدیدات بالقوه‌ای که در اطراف‌اش شکل گرفته است، به دست آورد و شاید سفر مرموز درمر به آلاسکا بخشی از همین کوشش باشد.


ظاهراً اسرائیل خود را در موقعیت پیش از جنگ ژوئن 1967 می‌بیند و چه بسا مانند آن زمان، در فکر عملیاتی غافلگیرکننده و پیش‌دستانه باشد تا خطرات بالقوه به فعل در نیایند. این احتمالی است که ایران نباید چشم خود را به روی آن ببندد.

اخبار مرتبط

icon news

تحریم چندین فرد و شرکت توسط آمریکا به دلیل ارتباط با ایران

تحریم‌های جدید آمریکا شامل چندین شرکت و فرد است که به اتهام ارتباط با ایران دراین فهر...

ترامپ و نتانیاهو گرفتار در مشکلات قانونی

بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد نتانیاهو و ترامپ به علت مشکلات قانونی و سیاسی‌ای که دارند...

اسرائیل علیه ایران بیانیه داد

وزارت خارجه اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اتهاماتی علیه ایران مطرح کرد.

پرونده PMD بسته شده و باز شدن آن تله اسرائیل است

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به ادعای اسرائیل درباره وجود ذرات غیرمجاز در سایت‌های هست...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news