اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 17 آذر 1398
08 مرداد 1398 08 مرداد 1398
10:45 10:45

دموکرات ها علیه دولت ترامپ افشاگری کردند

 دوازده روز پس از سوگند دونالد ترامپ و پنج روز پس از آنكه او با اولین تلاش خود برای محدود كردن ورود افراد از بسیاری از كشورهای عمدتاً مسلمان به آمریكا، جهان اسلام را در بهت فرو برد، توماس جی. باراك جونیور، دوست نزدیك رئیس جمهور آمریکا و یکی از سرمایه گذاران برتر مبارزات انتخاباتی او، ایده ای برای کاخ سفید در سر آورد.

 

 

به گزارش سلام نو، آقای باراک در نامه ای به استفن ک. بانون، استراتژیست ترامپ، آنچه را که "یک فکر بکر" خواند، عرضه کرد: در مورد چگونگی اقدام شرکت های آمریکایی و احتمالاً از جمله شرکت خصوصی خود آقای باراک، در کنک به عربستان سعودی برای ساخت نیروگاه های هسته ای. باراک گفت، این طرح "فوراً مورد حمایت" قرار می گیرد و "سر و صدای فعلی" را که ناشی از اقدام در مورد محدودیت های سفر است، ساکت میکند.

افشاگری بزرگ دموکرات ها علیه دولت ترامپ / نقش پررنگ میلیونر مشاور انتخاباتی ترامپ در قراردادهای خاورمیانه ای

چند هفته بعد ، باراک با یک دوست و همکار تجاری که روابط نزدیکی با خانواده حاکم امارات متحده عربی برقرار کرده بود، نامه نگاری کرد. باراک به دوست خود با نام رشید الملک گفت که از وی می خواهد ولیعهد محمد بن زاید ، حاکم رسمی امارات متحده عربی که با نام مخفف MBZ شناخته می شود، با جارد کوشنر، داماد و مشاور رئیس جمهو برای انتصاب باراک به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در خاورمیانه گفتگو کند.

باراک در آن نامه نوشت: ولیعهد باید به آقای کوشنر بگوید که "خوشحال خواهد شد که با من به عنوان نماینده ویژه برای تقویت اقتصاد منطقه خلیج فارس همکاری کند."

این مکاتبات و موارد مشابه آن روز دوشنبه در گزارشی از سوی کارمندان دموکراتیک کمیته نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان آمریکا، منتشر شده است که در مورد پیوند و ارتباطات بین مشاوران آقای ترامپ و مقامات حاکم خلیج فارس، از جمله طرحی برای کمک به عربستان سعودی برای دستیابی به نیروگاههای هسته ای است.

باراک هیچگاه پست فرستاده ویژه را به دست نیاورد و فشار برای توافق ساخت نیروگاه هسته ای برای سعودی ها متوقف شد. این گزارش بیان کرده که دلیل این امر تا حدودی مربوط به عدم تمایل عربستان سعودی به موافقت با سیاست های منع گسترش سلاح های هسته ای است که غنی سازی مواد هسته ای برای تولید سلاح را منع میکند. اما سوالات در مورد روابط آقای باراک با دولتهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی، که همسویی فراوانی با هم دارند، نه تنها کنگره، بلکه توجه دادستان های فدرال را نیز که به دنبال اسناد نفوذ خارجی در میان حامیان و مشاوران ترامپ هستند، به شکلی ویژه جلب کرده است.

مشاور باراک می گوید که او هم با دادستان های فدرال و هم با بازرسان کنگره همکاری کرده است. او هیچ توضیحی درباره گزارش کمیته نداده است.

این گزارش 50 صفحه ای با جزئیات جدید، نشان میدهد که چگونه در طول مبارزات انتخاباتی ، انتقال قدرت و مراحل اولیه شروع دولت ترامپ؛ آقای باراک و سایر دستیاران و حامیان ترامپ فرصت های تجاری و دسترسی سیاسی را ادغام کرده اند. این گزارش عمدتا بر باراک و مایکل تی. فلین، مشاور سابق امنیت ملی رئیس جمهور متمرکز شده، و یک جدول زمانی را برای طرح  پرونده ای که شامل اتهام تداخل آشکار منافع باشد، تعیین کرده است.

الیا ای کامینگز ، نماینده دموکرات از مریلند و رئیس هیئت نظارت، روز دوشنبه  در بیانیه ای گفت: "در خصوص عربستان سعودی، دولت ترامپ عملاً خطوطی را که به طور معمول سیاستگذاری دولت را از منافع شرکت ها و بنگاه های خارجی جدا می سازد، از بین برده است." ترامپ طی چند روز گذشته به آقای کاممینگز حمله کرده و منطقه نمیاندگی او را که در داخل و اطراف بالتیمور است منطقه ای "منزجر کننده، چر از موش صحرایی و جوندگان" خوانده است که "هیچ انسانی مایل به زندگی در آن نیست".

در این گزارش آمده است که در همان زمان که آقای باراک به دنبال تبدیل شدن به نماینده خاورمیانه یا سفیر آمریکا در امارات بوده، وی در حال بررسی این احتمال بود که آیا میتواند شرکت خصوصی اش، کلونی کاپیتال، را  با سرمایه عربستان و یا امارات به عناون بخشی از معامله وستینگهاوس؛ شرکت برقی و تنها تولید کننده آمریکایی راکتورهای هسته ای در مقیاس بزرگ - وارد سازد یا خیر؟

ایده این بود که وستینگهاوس پس از آن به خوبی موقعیت خود را برای پیشنهاد تجاری به عربستان سعودی برای ساخت نیروگاههای هسته ای تثبیت خواهد کرد. از آنجا که ایالات متحده انتقال فن آوری هسته ای را برای جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای با دقت تنظیم می کند، هرگونه معامله ای در این خصوص نیاز به تأیید کنگره و دولت دارد.

یکی از رقیبان اصلی این تجارت یک شرکت خصوصی به نام IP3 International بود که کنسرسیومی از شرکت های آمریکایی مشتاق برای دستیابی به آنچه را که معامله ای چند میلیارد دلاری بوده، جمع آوری کرده بود. فلین قبل از اینکه مشاور امنیت ملی آقای ترامپ شود - پستی که کمتر از یک ماه در آن بود - نام خود را به عنوان مشاور IP3 درج کرده بود. مقامات IP3 گفتند که این لیست اشتباه بوده و آقای فلین با این شرکت ارتباطی ندارد.

بازرسان کمیته نظارتی سعی در کشف سوالاتی دارند که دادستان های فدرال در دادستانی ایالات متحده در بروکلین ماه ها در حال بررسی این موارد هستند: آیا آقای باراک ، که هدایت سرمایه گذاری را برای کمپین و تحلیف آقای ترامپ در سال 2016 انجام داده است، سعی کرده تا پیام های دولت ترامپ را به نفع دولتهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی - که شرکت او صدها میلیون دلار در آن تجارت انجام داده است - شکل دهد؟

باراک در طول مبارزات انتخاباتی، انتقال قدرت و اوایل کار دولت ترامپ با افرادی که به خانواده حاکم امارات متحده عربی نزدیک بوده اند، از جمله آقای الملک و یوسف العتیبا، سفیر قدرتمند امارات در ایالات متحده، در تماس نزدیک بوده است.

در ماه مه سال 2016 ، آقای باراک پیش نویس سخنرانی در مورد سیاست های انرژی را به آقای الملک ارسال کرد که ترامپ ، که در آن زمان در آستانه نامزدی ریاست جمهوری حزب جمهوری خواه قرار داشت، قرار بود همان ماه در داکوتای شمالی ایراد کند، و در آن از طرفداری از منطقه خلیج فارس سخت گفته بود. براساس این گزارش، الملک ، که توسط دادستان های فدرال بازپرسی شده است، این "پیش نویس را بین مقامات اماراتی و سعودی پخش کرد."

آقای باراک سپس اصلاحات آقای ملک را در این پیش نویس به پل منافورت ، رئیس کمپین مبارزات انتخاباتی ترامپ ارسال کرده بود. باراک در نامه ای به آقای مانافورت گفت: "این پیش نویس تا جای ممکن که از خطوط قرمز عبور نکنیم به خواسته ما نزدیک است. به من زنگ بزن."

براساس این گزارش یک روز بعد الملک پیش نویس تجدید نظر شده ای را با اظهارات یک مقام اماراتی به باراک ارسال کرد و نوشت: "این همان چیزی است که ما با همسایگان خود توافق کردیم." بعداً ، منافورت پیش نویس دیگری از سخنرانی به باراک ارسال کرد و نوشت: "این چیزی است که شما می خواهید."

طبق قانون ثبت فعالیت نمایندگان خارجی، هرکسی که می خواهد به نمایندگی از یک مقام یا نهاد خارجی در سیاست های آمریکا تأثیر بگذارد، موظف است فعالیت خود را به وزارت دادگستری افشا کند. دستیاران آقای باراک گفته اند که او هرگز به دستور هیچ مقام یا نهاد خارجی عمل نکرده، بلکه صرفاً سعی کرد به عنوان واسطه بین آقای ترامپ و یک منطقه پیچیده و رقیب در جهان عمل کند./تابناک

اخبار مرتبط

icon news

رویکرد متناقض دونالد ترامپ در قبال ایران

دونالد ترامپ در نشست خبری خود با نخست وزیر کانادا اعلام کرد از اعتراضات در ایران حمای...

وزیر انرژی آمریکا: خداوند در جزئیات وقایع روزانه دولت ما نقش بسیار فعالی دارد!

ریک پری اعلام کرد نه "باراک اوباما" و نه دونالد ترامپ، بدون این‌که از جانب خدا مقرر ش...

مذاکره دوباره مکرون و ترامپ با محوریت ایران

کاخ سفید اعلام کرد امانوئل مکرون و دونالد ترامپ ساعاتی پیش در تماسی تلفنی درباره ایرا...

ترامپ و نتانیاهو گرفتار در مشکلات قانونی

بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد نتانیاهو و ترامپ به علت مشکلات قانونی و سیاسی‌ای که دارند...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news