اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 31 مرداد 1398
08 دی 1397 08 دی 1397
13:13 13:13

انتقاد از عملکرد دولت یک پای ثابت خطبه‌های نماز جمعه

تریبون های نماز جمعه محل انتقاد از عملکرد دولت شده اند هرچند دولت و شخص رئیس جمهوری بارها بر ضرورت و اهمیت نقد سخن گفته‌اند و حرف حساب این نوشتار هم پرسش از چرایی این نقدها در خطبه‌های نماز جمعه نیست. اما عرف و عقل و شرع و قانون هم تصریح دارند که فرصتی هم برای نقد شونده ها مقرر شود تا تریبون‌های مهم نماز جمعه از حالت یکصدایی خارج شوند.
نماز جمعه روز قدس

به گزارش سلام نو، با این حال این تنها امامان جمعه نیستند که هر هفته انتقاداتی را علیه دولتمردان مطرح می‌کنند؛ علاوه بر آنها سخنرانان پیش از خطبه‌ها هم به هر بهانه وارد یا ناواردی اعضای کابینه و سیاست‌های دولت را آماج تندترین انتقادها و گاه تخریب‌ها می‌کنند. چنان که روز گذشته علاوه بر سخنان انتقادی آیت‌الله علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، در تهران هم محمدحسین صفار هرندی در سخنان پیش از خطبه‌ها اگر چه از دستاوردهای ۹ دی گفت اما دولت را نیز بی نصیب نگذاشت و گفت: «متأسفانه امروز می‌بینیم آقایان می‌گویند قرار نبود مشکل اقتصادی با برجام حل شود و مسائل اقتصادی فعلی ربطی به برجام ندارد؛ این نوعی تو روی مردم ایستادن و به تمسخر گرفتن آنها است...» پاسخ به این انتقادات مجالی دیگر می‌طلبد اگر چه بارها و بارها پاسخ داده شده و مدعیان را بنایی بر شنیدن و قانع شدن نیست.

اما نکته قابل تأمل، عملکرد ستاد نماز جمعه است که گویی در چینش سخنرانان پیش از خطبه‌ها حضور منتقدان دولت را اگر نگوییم تنها معیار انتخاب که حداقل یکی از مهم‌ترین ملاک‌ها قرار داده است. دولت و شخص رئیس جمهوری بارها بر ضرورت و اهمیت نقد سخن گفته‌اند و حرف حساب این نوشتار هم پرسش از چرایی این نقدها در خطبه‌های نماز جمعه نیست. اما عرف و عقل و شرع و قانون هم تصریح دارند که فرصتی هم برای نقد شونده ها مقرر شود تا تریبون‌های مهم نماز جمعه از حالت یکصدایی خارج شوند و هم حقی از کسی ضایع نشود. حال آنکه گویی سهم مسئولان دولتی از تریبون‌های نماز جمعه تنها به هفته دولت محدود شده و حتی برای پاسخ به انبوه نقدها و تخریب‌هایی که از این تریبون‌ها روانه دولت می‌شود هم کسی دعوت نمی‌شود./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

خروج علی لاریجانی از جبهه اصولگرایان / همکاری با دولت علت طرد علی لاریجانی از سوی اصولگرایان

طیف‌هایی نظیر جبهه پایداری، جمعیت ایثارگران، جمعیت رهپویان و تشکل‌هایی از این دست که ...

ارز دولتی درجیب عده‌ای خاص

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد مجلس نسبت به رویه دولت در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به...

شرمندگی جهانگیری جلوی مردم

جهانگیری گفت: ما شرمنده مردم هستیم چرا که در سال‌های اخیر متحمل فشارهای فراوانی شده‌ا...

بازداشت دو مقام دولتی در لرستان به اتهام تخلف اقتصادی

ضابطین قضایی در خرم آباد دو مقام دولتی در استانداری لرستان را با اتهامات اقتصادی بازد...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news