اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه 03 اردیبهشت 1398
08 دی 1397
13:13

انتقاد از عملکرد دولت یک پای ثابت خطبه‌های نماز جمعه

تریبون های نماز جمعه محل انتقاد از عملکرد دولت شده اند هرچند دولت و شخص رئیس جمهوری بارها بر ضرورت و اهمیت نقد سخن گفته‌اند و حرف حساب این نوشتار هم پرسش از چرایی این نقدها در خطبه‌های نماز جمعه نیست. اما عرف و عقل و شرع و قانون هم تصریح دارند که فرصتی هم برای نقد شونده ها مقرر شود تا تریبون‌های مهم نماز جمعه از حالت یکصدایی خارج شوند.

نماز جمعه روز قدس

به گزارش سلام نو، با این حال این تنها امامان جمعه نیستند که هر هفته انتقاداتی را علیه دولتمردان مطرح می‌کنند؛ علاوه بر آنها سخنرانان پیش از خطبه‌ها هم به هر بهانه وارد یا ناواردی اعضای کابینه و سیاست‌های دولت را آماج تندترین انتقادها و گاه تخریب‌ها می‌کنند. چنان که روز گذشته علاوه بر سخنان انتقادی آیت‌الله علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، در تهران هم محمدحسین صفار هرندی در سخنان پیش از خطبه‌ها اگر چه از دستاوردهای ۹ دی گفت اما دولت را نیز بی نصیب نگذاشت و گفت: «متأسفانه امروز می‌بینیم آقایان می‌گویند قرار نبود مشکل اقتصادی با برجام حل شود و مسائل اقتصادی فعلی ربطی به برجام ندارد؛ این نوعی تو روی مردم ایستادن و به تمسخر گرفتن آنها است...» پاسخ به این انتقادات مجالی دیگر می‌طلبد اگر چه بارها و بارها پاسخ داده شده و مدعیان را بنایی بر شنیدن و قانع شدن نیست.

اما نکته قابل تأمل، عملکرد ستاد نماز جمعه است که گویی در چینش سخنرانان پیش از خطبه‌ها حضور منتقدان دولت را اگر نگوییم تنها معیار انتخاب که حداقل یکی از مهم‌ترین ملاک‌ها قرار داده است. دولت و شخص رئیس جمهوری بارها بر ضرورت و اهمیت نقد سخن گفته‌اند و حرف حساب این نوشتار هم پرسش از چرایی این نقدها در خطبه‌های نماز جمعه نیست. اما عرف و عقل و شرع و قانون هم تصریح دارند که فرصتی هم برای نقد شونده ها مقرر شود تا تریبون‌های مهم نماز جمعه از حالت یکصدایی خارج شوند و هم حقی از کسی ضایع نشود. حال آنکه گویی سهم مسئولان دولتی از تریبون‌های نماز جمعه تنها به هفته دولت محدود شده و حتی برای پاسخ به انبوه نقدها و تخریب‌هایی که از این تریبون‌ها روانه دولت می‌شود هم کسی دعوت نمی‌شود./ایسنا

اخبار مرتبط

دولت نباید به رسانه‌های وابسته به آمریکا و انگلیس و شبکه‌های مجازی وابسته به آنها در کشورمان اجازه فعالیت دهد

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس تصریح کرد:مسدودسازی فعالیت فرماندهان سپاه و دیگر مقاما...

صندوق توسعه ملی سرمایه‌گذاری بین نسلی و بلندمدت است

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: صندوق توسعه ملی  سرمایه‌گذاری بین نسلی و بل...

انتخابات مجلس دوازدهم برای هر دو گروه سیاسی غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: افراطیون به طور جدی برای انتخابات ۹۸ مجلس مشغول هستند.  

اختیارات دولت روحانی با انتظار جامعه نامتقارن است

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: برداشت کف جامعه این است که دو جریان سیاسی...

دیدگاه خود را بنویسید