اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 24 مهر 1398
09 مرداد 1398 09 مرداد 1398
09:48 09:48

اشتغال زنان در ژاپن رکوردشکنی کرد

در سومین اقتصاد بزرگ جهان شمار افراد شاغل  تا پایان ماه ژوئن به ۶۷.۴۷ میلیون نفر رسید و برای اولین بار از زمان انتشار آمارهای رسمی مربوط به بیکاری در سال ۱۹۵۳، شمار زنان شاغل در این کشور شمار کارکنان زن ژاپنی از ۳۰ میلیون نفر نیز گذشت.

ژاپن

به گزارش سلام نو، به نقل از خبرگزاری کیودو ژاپن، نرخ بیکاری در ژاپن به ۲.۳ درصد رسید.

نرخ بیکاری در دوازده ماه منتهی به ژوئن ۰.۱ درصد نسبت به مدت مشابه ماه قبل کاهش داشته است. با این حال اقتصاددانان  به دولتمردان ژاپنی هشدار داده اند که با توجه به روند سالمندی سریع جمعیت در این کشور، نیاز به نیروی کار در این کشور جدی تر شده است و کمبود نیروی کار ماهر و جوان در حال تبدیل به یک بحران در این کشور است.

طبق اعلام وزارت امور داخلی و ارتباطات ژاپن، نرخ بیکاری برای زنان برای نخستاین بار از فوریه ۱۹۹۱ به دو درصد رسیده است. یکی از مقامات این وزارت‌خانه به کیودو گفت: نرخ بیکاری در سطح مستحکمی قرار دارد و تغییرات جزئی دارد.

از سوی دیگر نرخ شغل در دسترس با ۰.۱ درصد کاهش در ماه ژوئن به ۱.۶۱ رسیده است که بدان معناست به ازای هر ۱۰۰ فرد جویای شغل در ژاپن، ۱۶۱ موقعیت شغلی وجود دارد. جمعیت در حال کار که بین ۱۵ تا ۶۴ سال سن دارند با ۱ درصد افزایش به ۷۷.۹ درصد رسیده است که از سال ۱۹۶۸ تاکنون بی‌سابقه بوده است. نرخ مشارکت برای مردان ژاپنی ۸۴.۴ درصد و برای زنان ۷۱.۳ درصد بوده است.

طبق اعلام وزارت امور داخلی و ارتباطات ژاپن، در ماه ژوئن ۱.۶۱ میلیون نفر بیکار بوده اند که ۱۰هزار نفر کمتر از ماه قبل است. از این تعداد ۶۷۰هزار نفر به طور دواطلبانه شغل خود را ترک کرده اند و ۴۱۰هزار نفر نیز در جستجوی کار بوده اند.

کویچی فوجیشیرو، اقتصاددان ارشد در موسسه "دای چی لایف ریسرچ" گفت: گزارش این ماه به خوبی تعدیل شده بود و شمار افراد شاغل افزایش پیدا کرده است. این آمار می‌تواند به کاهش نگرانی‌ها از وضعیت اقتصادی ژاپن کمک زیادی کند./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

کاهش نرخ بیکاری در تابستان سال جاری

مرکز آمار از کاهش نرخ بیکاری در تابستان سال جاری خبر داد و جمعیت شاغیلین در این فصل ن...

کدام کشور بزرگ‌ترین دارنده اوراق دلاری در جهان است؟

ژاپن، با تداوم روند خروج تدریجی چین از بازار اوراق قرضه آمریکا، جای این کشور را به عن...

کاهش قابل توجه نرخ بیکاری در فرانسه

 تا انتهای ماه ژوئیه سال جاری میلادی نرخ بیکاری در کشور فرانسه نزدیک به ۸.۵ درصد شده ...

ژاپنی‌ها خودروهای وطنی می‌خرند / تویوتا محبوبترین برند خودروسازی ژاپن

در گزارشی که به تازگی از پرفروش‌ترین برندهای خودروسازی در ژاپن منتشر شده است نشان می‌...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news