اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 14 خرداد 1399
09 مرداد 1398 09 مرداد 1398
18:28 18:28

یک فعال اصلاح‌طلب: تحت هر شرایطی شرکت در انتخابات لازم است/ با شورای نگهبان رایزنی می‌ کنیم

یک فعال اصلاحطلب و عضو ارشد بنیاد باران اظهار کرد که بدون تردید برای تایید گزینه هایمان با شورای نگهبان رایزنی می کنیم و در مجموع باور دارم که تحت هر شرایطی شرکت در انتخابات لازم است

بحث چگونگی حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس یازدهم، یکی از داغ ترین موضوعات محافل سیاسی و رسانه ای است. برخی اصلاح طلبان اعتقاد به تعیین شرط از سوی این طیف برای شرکت در انتخابات دارند و بر این نکته تأکید می کنند، اگر شروطشان محقق نشد، باید دست به «تحریم» انتخابات بزنند. در مقابل این دیدگاه طیف معقول و معتدل جریان اصلاحات قائل به هیچ گونه تعیین شرط نیست، اما تأکید دارند که باید مطالبه گری و رایزنی با شورای نگهبان سرلوحه اقدامات این طیف در انتخابات پیش روی باشد.

به گزارش سلام نو؛ سخنان افرادی مانند «سعید حجاریان» برای مشروط کردن و تحریم انتخابات مجلس با واکنش چهره هایی نظیر «سید محمد خاتمی» و «بهزاد نبوی» مواجه شد. این افراد تأکید داشتند که شرطی کردن حضور اصلاح طلبان در انتخابات دامنه تنش های این جریان با حاکمیت و نهادهای حاکمیتی نظیر شورای نگهبان را بیشتر خواهد کرد؛ لذا باید با تعیین استراتژی درست تری اصلاح طلبان آماده حضور در انتخابات شوند.

این طیف از بزرگان جریان اصلاحات اعتقاد دارند که باید برای تأیید صلاحیت نامزدهای مطرح تر خود مطالبه گری کنند و در همین رابطه رایزنی هایی هم از سوی این جریان با شورای نگهبان صورت بگیرد تا طرفین بتوانند در یک فضای آرام در این خصوص به جمع بندی برسند. این دیدگاه با استقبال سخنگوی شورای نگهبان هم مواجه شد و او نیز مطالبه گری جریانات سیاسی در چارچوب اختیارات این شورا را امری قابل پذیرش عنوان کرد.

باید با شورای نگهبان و نهادهای نظارتی رایزنی کنیم

حالا یک فعال سیاسی‌اصلاح‌طلب که سابقه وزارت در دوران اصلاحات را داشته در گفت و گویی با خبرنگار «تابناک» پیرامون این موضوع اظهار نظر کرده و گفته: بدون شک اصلاح‌طلبان برای تأیید صلاحیت گزینه‌های مدنظرشان در انتخابات باید با شورای نگهبان و نهادهای نظارتی که در انتخابات دخالت دارند رایزنی کنند.

برای تایید صلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلب با شورای نگهبان رایزنی می‌کنیم/ فضای بسته مشارکت مردم را کاهش خواهد داد/ برای مشارکت همه مردم در انتخابات باید «فرش قرمز» پهن کنیم

«مرتضی حاجی» درباره استراتژی اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش‌رو و اینکه این طیف سیاسی رایزنی را با شورای نگهبان برای تأیید صلاحیت گزینه‌های خود در انتخابات مجلس در دستور کار خواهد داشت یا خیر، اظهار کرد: بدون شک درباره راهبرد و استراتژی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس شورای عالی سیاستگذاری و شخص آقای عارف باید اظهارنظر کند، چون مسئولیت این موضوع برعهده اوست.

در هر شرایطی باید در انتخابات مشارکت کرد

وی افزود: اما در مجموع بنده اعتقادم بر این است که انتخابات یک امر فوق‌العاده مهم در کلیت نظام جمهوری اسلامی است و در هر شرایطی باید در انتخابات مشارکت داشت.

عضو ارشد بنیاد باران تصریح کرد: البته اینکه شورای نگهبان چقدر فضا را برای رقابت جریانات سیاسی باز کند، این امر در میزان مشارکت مردم تاثیرگذار است.

حاجی خاطرنشان کرد: وقتی مردم ببینند سلیقه‌های مختلف موجود در کشور نمایند‌ه‌ای در بین کاندیداها دارد، طبعا شوق بیشتری برای شرکت در انتخابات پیدا می‌کنند.

برای افزایش ضریب امنیت ملی نیاز به مشارکت گسترده مردم داریم

وی تأکید کرد: من در هرحال فکر می‌کنم به خصوص در این مقطعی که امروز در آن قرار داریم، مشارکت گسترده و حماسی در انتخابات به افزایش ضریب امنیت ملی کشور در مقابل دیگرانی که تلاش می‌کنند کشور و مردم را ناراضی نشان دهند کمک می‌کند و اجازه نمی‌دهد جریانات خلاف مردم از نارضایتی‌ها به سود خودشان بهره‌های نامشروع ببرند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اینکه اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان یا نهادهای نظارتی که دیگر در روند دخالت دارند رایزنی کردند یا خواهند کرد اطلاع ندارم، اما به نظرم این اتفاق باید رخ دهد، چرا که این روند مفید است و هیچ ضرری ندارد.

حاجی اظهار کرد: یا دوستان در شورای نگهبان متقاعد می‌شوند که فضا را برای حضور سلیقه‌های مختلف در انتخابات باز نگه دارند و یا اینکه متقاعد نمی‌شوند و فضا را بسته نگه می‌دارند که طبیعتا این امر در میزان مشارکت تأثیر خواهد گذاشت، ولی این نافی احساس مسئولیت ملی همه افراد و گروه‌ها چه اصلاح‌طلب و غیراصلاح‌طلب برای حضور فعال در انتخابات مجلس نیست.

وی درباره اظهارات اخیر بهزاد نبوی درباره پیرامون اینکه باید برای اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس فرش قرمز پهن شود تصریح کرد: اگر به مصلحت و منفعت ملی کشور نگاه کنیم باید این نگاه درباره همه گروه های سیاسی همینطور باشد؛ چرا که هرچی سلیقه‌های مختلف در کشور در بین کاندیداها باشند، انگیزه بیشتری برای حضور در پای صندوق‌های رأی وجود خواهد داشت و طبیعتا آثار مفید و موثرتری در خنثی کردن تلاش‌های بیگانگان و دشمنان درباره ایران خواهد داشت.

علاوه بر اصلاح‌طلبان باید برای مشارکت همه مردم در انتخابات فرش قرمز پهن کنیم

وزیر آموزش و پرورش در دوران اصلاحات خاطرنشان کرد: اصطلاح فرش قرمز به معنی استقبال از سلیقه‌های مختلف است و فکر نمی‌کنم منظور آقای نبوی فقط اصلاح‌طلبان باشد. برای همه مردم که در ایران زندگی می‌کنند باید فرش قرمز پهن کردنو درخواست کرد در انتخابات مشارکت کنند. باید فضا را برای آنها فراهم کرد، چون تنها درخواست خشک و خالی کافی نیست.

حاجی تأکید کرد: موقعی مردم در انتخابات حاضر می‌شوند که به گزینه مدنظر خودشان رای دهند و اگر این روند محقق شود شرایط برای کشور بسیار عالی خواهد بود./ تابناک

اخبار مرتبط

icon news

غلامرضا تاجگردون در آستانه اخراج از بهارستان / آیا حساسیت درباره تاجگردون درباره سایر نمایندگان هم صادق است؟

این نخستین بار نیست که غلامرضا تاجگردون با اتهامات مالی رو به رو می‌شود و اتهام زنندگ...

اطلاعیه شورای نگهبان در پی اظهارات لاریجانی

روابط عمومی شورای نگهبان در پی اظهارات قابل توجه علی لاریجانی رئیس مجلس دهم واکنش نشا...

اصلاح طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی در مجلس

  وزارت کشور از سوی نمایندگان مجلس مکلف شد به امور تشکل‌های صنفی و کانون‌های بازنشستگ...

تقویم انتخابات ۱۴۰۰ به شورای نگهبان رفت

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: تقویم انتخابات سال ۱۴۰۰ به شورای نگهبان ا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news