اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 12 تیر 1399
13 مرداد 1398 13 مرداد 1398
12:19 12:19

سعید ملک پور کیست؟

سعید ملک پور، یکی از فعالان سایبری و افرادی که به دلیل ترویج دادن فساد اخلاقی از طریق سایت های مستهجن زندانی شده بود در خرداد سال ۱۳۵۴ به دنیا آمد.

وی در سال ۱۳۸۶ دستگیر شد و حکم او اعدام بود تا این که در اواخر تابستان سال ۱۳۹۲ با تخفیف در حکم، به حبس ابد محکوم شد.

سعید ملک پور کارشناسی متالورژی خود را از دانشگاه صنعتی شریف دریافت کرد و در شرکت ایران خودرو و مرکز تحقیقات رازی فعالیت کرد. در سال ۱۳۸۴ به کشور کانادا سفر کرد و سه سال بعد یعنی در سال ۱۳۸۷ از دانشگاه ویکتوریا کانادا پذیرش گرفت اما قبل از این که برای ادامه تحصیل به کشور کانادا برود برای ملاقات پدر خود که بیمار بود به ایران بازگشت.

سعید ملک پور در مهرماه سال ۱۳۸۷ به جرم مدیریت کردن سایت های پورنوگرافی به زبان فارسی دستگیر شد و اتهامات دیگری همچون توهین به مقام معظم رهبری، ارتباط برقرار کردن با گروه های معاند نظام و فساد فی الارض، توهین به مقدسات و فعالیت و تبلیغ کردن علیه نظام و...داشت.

وی برای اتهامات وارده به هفت سال و نیم و قصاص محکوم شد و در سال ۱۳۹۰ دیوان عالی کشور حکم قصاص سعید ملک پور را تأیید کرد.

این موضوع واکنش هایی به همراه داشت به طوری که سخنگوی وزارت خارجه کانادا بیان کرد: «کانادا عمیقاً نگران ادامه نقض فاحش حقوق شهروندانی ایرانی و کسانی که تابعیت دوگانه دارند، توسط مسئولین ایرانی است.»

سازمان عفو بین الملل هم درخواست کرد که حکم اعدام سعید ملک پور متوقف شود.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کشور کانادا هم به این موضوع واکنش نشان داد و اظهار کرد: « ما از دولت ایران می‌خواهیم تا این حکم را به دلایل بشردوستانه لغو کند. زمانی که افراد از برگزاری یک دادگاه عادلانه و بر اساس حقوق بشر بین‌الملل محروم می‌شوند، کانادا عمیقاً نگران می‌شود.»

سعید ملک پور در ۲۹ تیرماه سال ۹۸ پس از گذاشتن یک وثیقه یک و نیم میلیارد تومانی برای نخستین بار مرخصی گرفت و پس از آن اخباری مبنی بر رفتن وی به کشور کانادا منتشر شد.

اخبار مرتبط

icon news

«روح الله زم» بخاطر فساد فی‌الارض اعدام می شود؟

 اولین جلسه محاکمه روح‌الله زم مدیر شبکه آمدنیوز چند روز گذشته در شعبه ۱۵ دادگاه انقل...

عباس ایروانی سلطان فساد ایران شد!/ چه کسی تسهیلات سه هزار میلیاردی به مفسد فی الارض داده؟

 عباس ایروانی مدیر گروه عظام که از بزرگترین قطعه سازان کشور است امروز در اولین جلسه د...

قوه قضائیه از فرار یک زندانی سیاسی خبر داد/ سعید ملک پور از مرخصی برنگشت

سخنگوی قوه قضاییه درباره یک زندانی محکوم به حبس ابد گفت: وی برای مرخصی رفته بود که از...

بالاخره حکم محمدعلی نجفی صادر شد! + جزئیات

  اسماعیلی سخنگوی قوه‌قضاییه اعلام کرد که محمد علی نجفی شهردار اسبق تهران در پرونده ق...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news