اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 20 آذر 1398
15 مرداد 1398 15 مرداد 1398
16:01 16:01

گوگل متهم به رفتار تبعیض آمیز با زنان باردار شد

گوگل بار دیگر به رفتار ناخوشایند در محیط‌های کاری خود متهم شد و یکی از کارمندان این شرکت در یادداشتی گوگل را به سیاست های شغلی تبعیض آمیز در برابر زنان باردار متهم کرده است.

گوگل بار دیگر با انتقادات درون سازمانی مواجه شده و این بار یکی از کارمندان این شرکت در یادداشتی گوگل را به سیاست های شغلی تبعیض آمیز در قبال کارمندان باردار متهم کرده است.

به گزارش مادربورد، این کارمند پس از مشاهده برخورد تحقیر آمیز یکی از مدیران با همکار باردارش و رفتارهای تبعیض آمیز در قبال او، یادداشتی با عنوان «من پس از اتمام مرخصی زایمان به گوگل باز نمی‌گردم، این هم دلیلش» منتشر کرد که توسط بیش از 10 هزار کارمند گوگل خوانده شد. بسیاری از این افراد هم از این یادداشت در بورد پیام‌های داخلی شرکت حمایت کردند.

در این یادداشت آمده است:

تقریبا بلافاصله بعد از گزارش این سیاست های شغلی تبعیض آمیز به بخش منابع انسانی شرکت، رفتار مدیرم با من به شدت تغییر کرد. ماه‌ها ایمیل‌ها و چت‌های خشمگینانه، پروژه‌های کنسل شده، بی توجهی او به من در مراودات حضوری و سرزنش عمومی را تحمل کردم. ضربه آخر را زمانی خوردم که فهمیدم مدیرم پشت سر من حرف‌هایی به مدیران ارشد شرکت زده که واقعا به اعتبارم لطمه وارد آورده و علاوه بر این برای جایگزینی من هم با نیروهای دیگر مصاحبه می‌کند، بدون اینکه به خودم اطلاعی از ترک تیم داده شده باشد.

سیاست های شغلی تبعیض آمیز

بعد از این برخوردها، نویسنده یادداشت که مدیریت تیم کوچکی را در گوگل بر عهده داشت و خودش هم باردار بود، به تیم دیگری در این شرکت منتقل شده و تمام اختیارات مدیریتی تا زمانی که فرزندش را به دنیا بیاورد از او سلب می‌شود. بازگشت او به سمت مدیریت تیم حتی بعد از اینکه او به خاطر مسائل پزشکی مجبور شد کمی زودتر به مرخصی زایمان برود زیر سوال رفت و با ابهاماتی مواجه شد.

بر اساس لایحه تبعیض بارداری، کمپانی‌ها حق اعمال تبعیض برای کارمندانشان را بر اساس بارداری یا شرایط پزشکی آنها ندارند و این کار غیر قانونی به شمار می‌آید. یکی از سخنگویان گوگل در این باره به مادربورد گفته:

ما تلافی و انتقام‌جویی را در محیط گوگل کاملا ممنوع و این سیاست را با شفافیت تمام اعلام کرده‌ایم. برای اطمینان از اینکه هیچ شکایتی در گوگل نشنیده باقی نمی‌ماند، چندین راه ارتباطی در اختیار کارمندان قرار داده‌ایم تا نگرانی‌ها و شکایات خودشان را حتی به صورت ناشناس اعلام کنند.

البته این اولین بار نیست که گوگل با اتهام سیاست های شغلی تبعیض آمیز مواجه می‌شود. اخیرا این شرکت به خاطر شکایت افرادی که ادعا می‌کردند شرکت آن‌ها را به خاطر سنشان اخراج کرده 11 میلیون غرامت پرداخت کرد. 3 کارمند زن که اعتقاد داشتند گوگل زنان را به سمت مسیرهای شغلی کم درآمدتر سوق می‌دهد از این شرکت شکایت کرده و هزاران کارمند هم سال گذشته شرکت را به خاطر عدم تساوی فرصت‌ها و حقوق پرداختی ترک کردند.

اخبار مرتبط

icon news

ارسال ایمیل از جیمیل به صورت فایل پیوست ممکن شد

گوگل راهی جدید برای ارسال  تعداد زیادی ایمیل را برای شخص دگیر پیشنهاد می کند و آن هم ...

ردپای بنزین در گوگل گردی ایرانیان

 بعد از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، جستجوی عبارات مرتبط با بنزین در گوگل رشد چشمگیری ...

کسب‌وکارها در غیاب اینترنت بین‌الملل چه کردند؟

مسوولان معتقدند در غیاب اینترنت بین‌الملل کسب‌وکارها توانستند سر پا بمانند اما خیلی ا...

آماردهی گوگل از حمله هکرهای دولتی به هزاران کاربر

گوگل در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به بیش از 12 هزار کاربر که به عقیده آن طعمه هکرها...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news