اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه
جمعه 01 شهریور 1398
16 مرداد 1398 16 مرداد 1398
20:55 20:55

خرابکاری اسرائیل در کره ماه/ سقوط برشیت سطح ماه را آلوده کرد

با سقوط یک فضاپیمای رژیم صهیونیستی بر سطح ماه، محتوای کتابخانه کپسولی آن هم روی سطح ماه ریخته و احتمالا آن را دچار آلودگی کرده است که اهداف علمی را دچار مشکل خواهد کرد

فضاپیمای برشیت (Beresheet) قرار بود با نزدیک شدن به سطح ماه تاریخ ساز شود ولی نتوانست شتاب خود را حین نزدیک شدن به سطح کم کرده و با آن برخورد کرد. درون این فضاپیما علاوه بر یک مغناطیس سنج و فاصله سنج لیزری، هزاران موجود میکروسکوپی جان سخت نیز وجود داشته که گفته می شود روی سطح ماه پراکنده شده اند.

تصاویری که مدارگرد شناسایی ماه از سطح ماه گرفته، نشان می دهند کتابخانه Arch Lunar حاوی هزاران جاندار میکروسکوپی موسوم به خرس آبی (Tardigrade) بوده که از برخورد با سطح ماه جان سالم به دربرده اند. این یعنی در حال حاضر هزاران میکرواورگانیزم نامیرا روی ماه زندگی می کنند.

محل سقوط فضاپیمای برشیت

بنیاد مأموریت آرچ (Arch Mission Foundation) معتقد است این موجودات درون محفظه امن قرار داشته و تنها در صورت بازیابی موفقیت آمیز از حالت زیست تعویقی بیرون می آیند. این سازمان تأکید کرده این موجودات به علت نبود اتمسفر ناشی از سطح رادیواکتیو بالا زنده نخواهند ماند.

خرس های آبی، جزو جان سخت ترین موجودات روی زمین هستند و می توانند با ورود به حالت زیست تعویقی تا مدت ها بدون آب، غذا و اکسیژن زندگی کنند. این موجودات می توانند دمای بسیار بالا، فشار خردکننده کف اقیانوس و شرایط خلاء را تحمل کنند. پژوهشی که سال گذشته توسط هاروارد انجام شده نشان می دهد این جانداران تا زمان مرگ خورشید نیز به حیات خود ادامه خواهند داد.

کاور کتابخانه دیسک شکل Lunar Library

آلوده کردن محیط ماه نگرانی دانشمندان را در پی داشته چرا که آنها معتقدند محیط فضا باید برای اهداف علمی در حالت اولیه خود باقی بماند. ناسا به همین منظور دفتر حفاظت کیهانی را تشکیل داده است.

Arch Lunar کتابخانه کپسول مانندی است که حاوی آرشیوی از تاریخ میلیون ها سال تمدن بشری است. درون این کتابخانه 25 دیسک از جنس نیکل تصاویر صفحات کتاب ها، نقاشی ها و دایره المعارف انگلیسی قرار گرفته است. همچنین 100 میلیون سلول از 25 انسان مختلف درون کهربای مصنوعی نگهداری می شوند که با برخورد فضاپیما برشیت با ماه در سطح آن پراکنده شده اند/ دیجیاتو

اخبار مرتبط

icon news

ورود فضاپیمای هندی به مدار ماه

سازمان فضایی هند اعلام کرد که فضاپیمای "چاندرایان -۲" با موفقیت وارد مدار ماه شده است...

اولین عکس گرفته شده از ماه + عکس

آژانس فضایی آمریکا(ناسا) سالروز قدم گذاشتن نیل آرمسترانگ و مایکل کالینز بر روی مدار م...

اتفاقی عجیب در ماه

لرزه‌ها در ماه باعث شده این کره کوچک شود.

پیدا شدن مولکول های جاری آب روی کره ماه

دانشمندان با استناد به اطلاعات به دست آمده از مدارگرد Lunar Reconnaissance Orbiter (ب...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news