اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 02 بهمن 1398
19 مرداد 1398 19 مرداد 1398
09:48 09:48

تعداد پزشکان کشور به 200 هزار نفر می‌رسد

یک مقام وزارت بهداشت اعلام کرد: ۵۵ هزار دانشجوی رشته پزشکی تا هفت سال آینده به تعداد ۱۷۵ هزار پزشک اضافه می شوند و جمعیت پزشکان به ۲۰۰ هزار نفر می‌رسد.

دانشجویان پزشکی

به گزارش سلام نو، دکتر حمید اکبری با اشاره به تعداد پزشکان فارغ التحصیل و مشغول به کار اظهار داشت: از ۱۷۵ هزار پزشک ثبت نام شده در سازمان نظام پزشکی، ۵۰ هزار نفر تخصص و فوق تخصص گرفته اند و مابقی پزشکان عمومی یا در دوره تخصصی مشغول به تحصیل هستند.

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در حال حاضر ۵۵ هزار دانشجوی رشته پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور مشغول به تحصیل داریم افزود: این جمعیت تا هفت سال آینده به تعداد ۱۷۵ هزار پزشک اضافه می شوند.

وی گفت: ما به نیروی متخصص نیاز داریم اما فراهم کردن زیرساخت و تربیت نیروی انسانی هزینه بر است، از این رو بسیاری از کشورهای دنیا به جای تربیت نیروی انسانی، نیروی انسانی را از دیگر کشورها جذب می کنند.

دکتر اکبری یادآور شد: ما با توجه به مطالعات متعدد در خصوص جبران کمبود نیروی متخصص در برخی رشته های تخصصی، حدود ۳۰۰ برابر ظرفیت را طی پنج سال اخیر اضافه کردیم.

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به توسعه چشمگیر تربیت نیروی دندانپزشک در کشور عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۳۰ هزار دندانپزشک و نزدیک به۱۴ هزار دانشجوی دندانپزشکی داریم و آثار این رشد در شش سال آینده نمایان خواهد شد ضمن اینکه حدود ۱۰ هزار دانشجوی گروه پزشکی در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به تدریج در حال بازگشت به داخل کشور بوده و به جمعیت قبلی اضافه خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه تعداد پزشکان ما طی سال های آینده از استانداردهای جهانی بالاتر خواهد رفت متذکر شد: البته این استاندارد بر اساس سرمایه گذاری های بخش دولتی و نگاه جامعه به این رشته متفاوت است.

به گزارش وبدا،‌ قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت که در برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع سرمایه گذاری خانواده ها در رشته پزشکی سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: وقتی پزشک در شهرهای بزرگ امکان درآمد داشته باشد رغبتی به شهرهای کوچک ندارد، از این رو باید پزشکان را برای مناطق محروم تربیت کنیم.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

توقف تغییر رشته فرزندان اعضاء هیات علمی به پزشکی

دکتر کریم همتی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت از توقف تغییر رشته فرزندان اعضاء ...

خبر خوش در حوزه تولید دارو

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از آماده سازی هشت قلم دارو برای ...

گوشی های پزشکی هم دیجیتال شدند

یک شرکت دانش‌بنیان در حوزه طراحی و ساخت گجت‌های هوشمند سلامت، یک "گوشی پزشکی دیجیتال"...

نکته های پزشکی

علیرغم تبلیغات و فواید بسیار شیر اما ایرانی ها بسیار کم از این نوشیدنی پرفایده استفاد...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news