اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 16 آذر 1398
20 مرداد 1398 20 مرداد 1398
08:07 08:07

حقیقت ماجرای پادگان محمودآباد فاش شد / جان باختگان شهروندان محق بودند نه «اراذل و اوباش» ! +فیلم و عکس

درگیری خونین میان مردم و سربازان و پرسنل پادگانی در محمود آباد (استان مازندران) چند تن کشته و مجروح بر جای گذاشت؛ در ابتدا عنوان شد که این درگیری در نتیجه هجوم جمعی از اراذل و اوباش و زمین خواران به وجود آمده و بعد مشخص شد این گونه نبوده است.

به گزارش سلام نو،  پیش از ظهر دیروز محدوده قصر دریاسر در محمودآباد صحنه درگیری های شدیدی بود که تا کیلومترها آنسوتر همه را خبردار کرد؛ درگیری شدیدی که یک سوی آن نظامیان قرار داشتند و صدای شلیک پیاپی تفنگ هایشان گوش فلک را کر کرده بود. درگیری هایی که فرجام خونباری داشت و روایات ضد و نقیضی از آن منتشر شد.


در پی این حادثه و در کمال ناباوری، برخی رسانه ها روایت کردند که درگیری در پی حمله اراذل و اوباش آغاز شده است: «هجوم غیرقانونی و خودسرانه عده‌ای به اراضی پادگان نجات خدمه نیروی هوایی ارتش در محدوده قصر دریاسر منطقه محمودآباد استان مازنداران، منجر به درگیری با کارکنان و عوامل تامین حفاظت فیزیکی این پادگان شد. این حمله زمانی صورت گرفته که سربازان قصد داشتند محدوده باند فرودگاهی را فنس‌کشی کنند، اما معارضان سنگ، چوب و زنجیر به سمت آن‌ها پرتاب کردند که در این میان تعدادی از سربازان و پرسنل نیروی هوایی ارتش مجروح شدند.»

این روایت در ادامه تأکید می کند: «به گفته شاهدان، معارضان حتی به محدوده باند این فرودگاه حمله و سربازان برای دفاع از خود تیراندازی کردند که بر اثر آن، دو نفر از مهاجمان کشته و تعداد دیگری هم زخمی شدند. در این درگیری که عده‌ای از اجیرشدگان و اراذل و اوباش بودند و قصد سوء استفاده از موقعیت و تعرض دوباره به حریم پادگانی را داشتند، با کمک عوامل نیروی انتظامی دستگیر شدند و اجازه تعدی مجدد داده نشد.»

روایت رسانه دیگری از ماجرا پا را از این هم فراتر گذارده و تأکید کرده که دلیل بروز درگیری، تلاش برخی برای تعرض به محدوده پادگان «با قصد خلع سلاح عوامل انتظامی پادگان نیروی هوایی بیشه کلاه محمودآباد» بوده که تیراندازی را در پی داشته و به خون ریزی و مرگ منجر شده است؛ ادعایی که مقامات ارشد استان ردشان می کنند و تأکید دارند که جان باختگان این درگیری نه اراذل بوده اند و نه قصد خلع سلاح و تعرض داشته اند.


اعزام تیم حقیقت‌یاب استاندار مازندران به محمودآباد

در پی این حادثه، احمد حسین‌زادگان، استاندار مازندران دستوراتی برای اعزام تیم حقیقت یاب به محل رویداد و همچنین برقراری فوری آرامش در محل حادثه و استقرار نیرو جهت پیشگیری از تنش های احتمالی صادر و تأکید کرد: «با عاملان حادثه درگیری در محمود آباد به شدت برخورد می‌شود.»

وی ضمن ابراز همدردی با خانواده کشته‌شدگان این حادثه افزود: نشست شورای تأمین استان به صورت فوق‌العاده با حضور تمامی اعضا، برای بررسی ابعاد این حادثه تشکیل شده است. در این نشست، ضمن تأکید بر برخورد شدید قانونی با عاملان این حادثه، رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح، مسئول بررسی ابعاد این حادثه شده است.

نماینده عالی دولت در مازندران افزود: همچنین معاون سیاسی، امنیتی و انتظامی استاندار به نیابت از استاندار مازندران در نشست شورای تامین شهرستان محمودآباد برای بررسی ابعاد حادثه حضور داشت. تمام ابعاد این حادثه از سوی مسئولان استانی بررسی و با عاملان و مقصران آن نیز به شدت برخورد می‌شود.


اما ریشه بروز این درگیری چه بود؟‌ زمین خواری، تعرض به پادگان به قصد خلع سلاح مأموران یا ماجرایی دیگر؟ آن گونه که حسین حسن نژاد، معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران تأکید دارد، این ماجرا در پی صدور یک حکم قضایی و در زمانی که قرار بوده این حکم به اجرا درآید، به وجود آمده است؛ یعنی نه اراذل و اوباش در آن سهم داشته اند و نه دیگر گزاره های مطرح شده در برخی رسانه ها درباره آن صحت ندارند.

بر اساس گزارش های رسیده، این رویداد دردناک در پی صدور رأی قطعی دستگاه قضایی استان مازندران مبنی بر آزادسازی بخشی از اراضی مربوط به پایگاه هوایی ارتش در حاشیه روستای بیشه کلا در بخش سرخرود شهرستان محمودآباد به نفع ساکنان منطقه، بروز کرده است؛ همینقدر ساده، دردناک و البته عجیب و شوکه کننده!

با این توضیح عوامل و خاطیان این رویداد شناسایی و دستگیر شده اند. توضیحات معاون سیاسی امنیتی مازندران را بشنوید تا دریابید عامل این درگیری مرگبار چه بوده است.

/تابناک

دیدگاه خود را بنویسید

icon news