اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 18 آذر 1398
20 مرداد 1398 20 مرداد 1398
11:33 11:33

مواظب 12 مورد سمی و معمولی اتاق خواب خود باشید

اگر مراقب نباشید، اتاقی که در آن باید از رویاهای شیرین لذت ببرید، به کابوسی بیدار تبدیل می شود. این خطرات غافلگیرکننده را که در اتاق خواب برای سلامتی شما کمین کرده است، از بین ببرید.

آیا آلودگی به اتاق خواب نفوذ می کند؟

بیشتر مردم آلودگی را یک مشکل بیرونی می دانند که می توانند هنگام ورود به داخل منزل از آن فرار کنند، اما آلودگی داخل خانه شاید خطرناک تر و نافذ تر باشد. غلظت بعضی از آلاینده ها در خانه تا پنج برابر بیشتر فضای بیرون است. این مسئله در هر اتاقی خطر آفرین است،  اما اتاق خواب به خصوص نگران کننده تر است، زیرا ما زمان زیادی را در آنجا می گذرانیم.

 1. رنگ

رنگ تازه روی دیوارهای اتاق خواب شاید زیبا به نظر برسد، اما می تواند علت برخی از مشکلات جدی برای سلامتی شما باشد. برخی از رنگها و محصولات مرتبط ترکیبات آلی فرار (VOC) را منتشر می کنند که مدت طولانی تر از دوره نقاشی و خشک شدن بر شما تأثیر می گذارند. در یک مطالعه، مشخص شد که کودکان خردسال در معرض غلظت بالای این رنگ ها و تمیز کننده های متداول، میزان آسم، اگزما و آلرژی بیشتری دارند.

مطالعه دیگری نشان داد که زنانی که در محل کار در معرض مواد شیمیایی رنگ معمولی قرار گرفته اند، احتمال خطر بیشتری برای داشتن فرزندان دارای اختلال اوتیسم دارند.VOC  همچنین با آسیب اندامها وسرطان ارتباط دارد. مطمئن شوید که در شرایط تهویه مطبوع، منزل رنگ آمیزی می کنید تا خطرات را به حداقل برسانید، دوره خشک شدن و تهویه هوا قابل توجهی را فراهم کنید و از رنگ های دارای VOC  کم یا صفر استفاده کنید.

 1. تشک

تشک پر از مواد شیمیایی سمی می تواند مضرات جدی برای استراحت زیبای شما ایجاد کند. یک مسئله بزرگ مربوط به فوم پلی اورتان است، پلی اورتان یک ماده متداول درون تشک است که می تواند VOC را منتشر کند. سایر خطرات تشک شامل مواد شیمیایی مقاوم در برابر شعله و PVC است که هر دو با انواع خاصی از سرطان و اختلال در هورمون مرتبط هستند. در حالی که بودن در اطراف این سموم برای همه خطرناک است، بچه ها به ویژه آسیب پذیرتر هستند. زیرا بچه ها روزانه 14 ساعت را در خواب می گذرانند، کودکان و نوزادان در معرض خطر بیشتری از سموم محیطی قرار دارند زیرا بدن و توانایی آنها در مواجهه با سموم هنوز در حال رشد است. علاوه بر این، پیامدهای بهداشتی و روانی بیشماری برای کودکانی که در معرض VOCهستند، ذکر شده است.

 1. بالش

همه وسایل خواب می توانند VOC ایجاد کنند. این فقط تخت نیست که این ماده را تولید می کند. اگر بالش از فوم ساخته شده است، به همان اندازه تشک های ساخته شده از فوم با مواد شیمیایی مشکل ساز است. علاوه بر این، بینی تان ساعت ها به طور همزمان از این منبع مشکل ساز تنفس می کند. در حالی که ماده شیمیایی معمولاً در چند هفته و ماه اول پس از خرید محصول قوی تر است، اما هرگز بوی آن متوقف نمی شود. قارچ، گرد و غبار و سایر آلرژن ها نیز می توانند در بالش مورد علاقه شما جمع شوند. گرد و غبار می توانند مشکلات حساسیتی جدی برایتان ایجاد کنند و شما به این دلیل در زمان دیگری سرزنش شوید. انتخاب موادی که در مقابل گرد و غبار مقاوم هستند، مانند پشم شاید کمی گرانتر از گزینه های مصنوعی باشد، اما می تواند از مشکلات سلامتی جلوگیری کرده و در دراز مدت باعث صرفه جویی بیشتر شوند.

 1. لوازم بهداشتی

شما شاید در مورد عطرها، پودرها و لوازم آرایشی متنوعی که احتمالاً بالای کمد شما (یا پیشخوان جلوی دستشویی) است، دوباره فکر نکنید، اما اگر بچه کوچک دارید، این حتما یک اشتباه است. محصولات مراقبت شخصی که ممکن است حاوی الکل یا مواد شیمیایی دیگری باشد، برای مصرف نیستند و نباید نزدیک به چشم قرار گیرند. این محصولات را دور از دسترس کودکان قرار دهید. اگر کودکتان از از این مواد سمی مصرف کردند، فوراً در پی اقدام پزشکی باشید.

دیگر وسایل اتاق خواب که مواد سمی پنهانی را در خود نگه می دارند:

 1. کمد ، قفسه کتاب و سایر مبلمان چوبی

 2. گلوله نفتالین

 3. مبلمان

 4. فرش ها

 5. خوشبوکننده هوا

 6. شمع های معطر

 7. محصولات پاک کننده

 8. گرد و خاک که در خانه روی وسایل نشسته است

اخبار مرتبط

icon news

روش های ساده ای که به شما کمک می کنند، راحت تر بخوابید

اگر ازبی خوابی رنج می برید یا گاهی اوقات استراحت شب خوب را غیر­­ممکن می دانید ومرتب د...

فنگ شویی اتاق خواب

فنگ شویی می تواند باعث ایجاد آرامش و کاهش استرس در افراد شود به گونه ای که بسیاری از ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news