اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 آبان 1398
20 مرداد 1398 20 مرداد 1398
13:35 13:35

شکستن طلسم احداث دریاچه هنر/ تهران باز هم دریاچه‌دار می‌شود

دریاچه هنر پس از دریاچه خلیج فارس دومین دریاچه مصنوعی بزرگ تهران است که از سال 93 تاکنون بارها خبر اتمام احداثش داده شده است. این دریاچه 22 هزار متر مربع وسعت دارد و ظرفیت قابل توجهی برای ارتقای گردشگری پایتخت دارد.

سلام نو – سرویس اجتماعی: به نظر می رسد تا چند ماه آینده طلسم تکمیل دریاچه هنر شکسته خواهد شد. چند سال است که از پایان قریب الوقوع احداث دریاچه هنر گفته می شود. با این حال آن طور که گفته شده دریاچه هنر در سال 99 به طور قطعی افتتاح خواهد شد.

به گزارش سلام نو، تا پایان هفته هم مجموعه باغ هنر به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های شهری قرار است در کنار باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب افتتاح شود. قرار است در ادامه تکمیل پروژه های در حال ساخت اراضی عباس آباد دریاچه هنر هم تا چند ماه دیگر تکمیل شود.

باغ هنر در واقع به عنوان  بخش هنری اراضی عباس آباد در حد فاصل باغ کتاب و باغ موزه دفاع مقدس قرار دارد و ارتباط دهنده این دو مجموعه فرهنگی و حلقه واسط مراکز ضلع شرقی اراضی محسوب می شود.

دریاچه هنر پس از دریاچه خلیج فارس دومین دریاچه مصنوعی بزرگ تهران است که از سال 93 تاکنون بارها خبر اتمام احداثش داده شده است. این دریاچه 22 هزار متر مربع وسعت دارد و ظرفیت قابل توجهی برای ارتقای گردشگری پایتخت دارد.

آن طور که گفته شده دریاچه هنر  از دو دریاچه تشکیل شده است به صورتی که دریاچه بزرگ تر 12 هزار متر مربع و دریاچه کوچک تر 3 هزار و 300 متر مربع مساحت دارند. مدیر عامل شرکت نوسازی عباس آباد پیش تر با اشاره به این که این مجموعه مجهز به یکی از پیشرفته‌ترین تصفیه خانه های کشور است گفته بود: این تصفیه خانه هزار متر مکعبی می تواند روزانه 200 لیتر از آب دریاچه را تصفیه کند. برای انتقال آب از چاه و همچنین برقراری سیستم های اطفاء حریق، از به روزترین لوله های پلی اتیلن استفاده شده است. در صورت نیاز به تخلیه آب دریاچه، این کار 24 ساعته انجام خواهد شد.

آمفی تئاتر روبازی که در محوطه این دریاچه قرار دارد بستر مناسبی برای اجرای برنامه های مختلف از جمله مراسم های مذهبی و گردهمایی های فرهنگی است. این مجموعه هم همچون باغ موزه دفاع مقدس تمهیدات ویژه ای برای نورپردازی در نظر گرفته است.

اگرچه دریاچه هنر می تواند فضای شاد و مفرحی برای بسیاری از شهروندان تهرانی در تپه های عباس آباد فراهم کند اما بعضی معتقدند اجرای چنین پروژه ای در تهران با هوای گرم و خشک و در شرایطی که ما همچنان با بحران آب رو به رو هستیم می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد که جبران ناپذیر است. با توجه به اینکه به اعتقاد بسیاری تجربه اولین و تنها دریاچه مصنوعی ایجاد شده دراطراف تهران چندان تجربه خوشایندی نبوده است نگرانی از پیگیری نشدن و راکد ماندن آب، تبدیل شدن دریاچه به محل رشد جلبک ها، بوی بد ایجاد شده ... باعث شده تا بسیاری از دشواری های احتمالی پس از افتتاح این مجموعه بگویند.

Image result for ‫دریاچه هنر‬‎

کمبود اعتبار؛ عامل اصلی تاخیر در افتتاح دریاچه هنر

در خلال اجرای این پروژه مشکلات مالی باعث شد تا به جای سال 94 با چهار پنج سال تاخیر شاهد تکمیل تمام و کمال دریاچه هنر تهران باشیم. سال 95 بود که خبری منتشر شد که بر اساس آن کارگران این پروژه نسبت به به تعویق افتادن مطالبات خود گله کرده بودند. سی و پنج نفر از کارگران پیمانکاری پروژه ساخت دریاچه هنر تهران به خاطر 11 ماه مزد و مزایای مزدی طلبکار بودند .

در آن زمان کمبود نقدینگی عامل اصلی به تاخیر افتادن مطالبات مزدی پرداخت نشده عنوان شده بود. کارگران مدعی شده بودند شرکت نوسازی عباس آباد در مقام کارفرمای اصلی پروژه دریاچه عباس آباد هنوز صورت وضعیت‌های مالی ماههای گذشته از آن تاریخ پرداخت نکرده بود.

با وجود تعویق هایی که در این مدت برای ساخت این مجموعه به وجود آمد این پروژه مهم مدیریت شهری پایتخت روزهای پایانی خود را سپری می کند. ۹۰ میلیار ریال برای احداث دریاچه‌ هنر در تپه‌های عباس‌آباد تخصیص یافته است.

اخبار مرتبط

icon news

دریاچه باغ هنر تهران میزبان مردم در عید غدیر + تصاویر

پیروز حناچی شهردار تهران با حضور در محوطه باغ هنر این مجموعه فرهنگی تفریحی را در شهر ...

افتتاح دومین دریاچه تهران / قلب هنری پایتخت کجاست؟

 دریاچه هنر با مساحت ۲۵ هزار متر مربع و باغ هنر با مساحت ۵ هزار متر مربع به عنوان بزر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news