اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 21 آذر 1398
20 مرداد 1398 20 مرداد 1398
14:36 14:36

ساخت پمپ بنزین فضایی در روسیه

کارشناسان فضایی روسیه در تلاش هستند تا یک "پمپ بنزین فضایی" را طراحی کنند. گفته می شود طراحی اولیه چنین محصولی به یک بشقاب پرنده "کلاسیک" شباهت دارد.

پمپ بنزین فضایی

کارشناسان فضایی روسیه در حال کار بر روی طراحی و ساخت یک "پمپ بنزین فضایی" هستند. در این طرح قرار است یک شبکه تامین کننده انرژی برای شارژ ماهواره‌ها در مدار بوجود آید. منبع انرژی از طریق تبدیل نور خورشید همچنین جمع آوری نور منعکس شده از سطح کره زمین خواهد بود.

به گزارش سلام نو و به نقل از ایزوستیا؛ یکی از کارشناسان آکادمی فضایی نظامی "الکساندر مژایسکی" گفت: آنها همچنین قادر خواهند بود از طریق کانال‌های رادیویی از زمین با برق تغذیه شوند.

بنا به گفته این کارشناس، چنین سامانه‌ای باعث افزایش عمر ۱.۵ برابری ماهواره‌های مختلف در مدار خواهد شد و به این ترتیب برای هر وسیله تا ۳ میلیارد روبل صرفه‌جویی کرد. چنین سامانه‌هایی هنوز توسط هیچ کشوری در جهان ایجاد نشده اما این فناوری همزمان توسط ناسا و شرکت ایلان ماسک در حال تولید است.

در روسیه پروژه "پمپ بنزین فضایی" توسط جمعی از دانشمندان آکادمی فضایی نظامی مژایسکی بزرگترین دانشگاه فنی وزارت دفاع تهیه شده و از جمله مهمترین اهداف آن بنا به ادعای مسئولان طرح، اطمینان از تداوم فعالیت ماهواره‌های کوچک "کاسپاس سارست"(Cospas-Sarsat)، یک سامانه جستجو و نجات بین‌المللی و همچنین ماهواره‌های مخابراتی اینترنتی، تلویزیونی و ارتباطات رادیویی است. طبق برنامه و در چارچوب این طرح، قرار است تعدادی "پمپ بنزین فضایی" در مدار مستقر شوند.

طراحی اولیه چنین محصولی شبیه یک بشقاب پرنده "کلاسیک" است که در نیمکره‌های فوقانی و تحتانی آن سکوهای باتری خورشیدی و سامانه‌های فتوولتائیک وجود دارد.

بخش ابزار شامل یک سامانه هدایت، چند باتری و یک شارژر مبتنی بر یک ابررسانا - ابزاری که می‌تواند بلافاصله شارژ الکتریسیته را جمع کرده و آن را با همان سرعت به مصرف کننده برساند- است. در نمونه دیگر، این شارژر فقط وظیفه دریافت و انتقال پرتو لیزر را بر عهده دارند.

اطلاعات و طرح این وسیله برای بررسی، به اداره مرکزی تحقیقات علمی و فناوری‌های پیشرفته وزارت دفاع روسیه تحویل شده است. سرهنگ دیمیتری کارگو رئیس دفتر تجهیزات برقی و دستگاه‌های تولید انرژی آکادمی مژایسکی در مصاحبه‌ای با روزنامه ایزوستیا گفت این ایده به ما امکان می‌دهد تا منبع تغذیه ماهواره‌های مستقر در قسمت سایه‌ای مدار، جایی که هیچ نور خورشید وجود ندارد را تامین کنیم. همچنین در مواقعی که میزان برق برای انجام کارهای مورد نظر کافی نیست را افزایش دهیم و جلوی از بین رفتن ماهواره را بگیریم./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

دراگون با هتل رباتیک به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید

شرکت فضایی خصوصی "اسپیس‌ایکس" با توجه به قراردادش با ناسا چند روز پیش ۲.۵ تن تجهیزات ...

ربات ها در فضا هتل دار می شوند!

ناسا قصد دارد در ماموریت آینده خود، یک هتل رباتیک برای نگهداری از ربات از خطرات احتما...

اتفاقات عجیب در مریخ باعث سردرگمی دانشمندان ناسا شد

کاوشگر کنجکاوی ناسا اعلام کرده با تغییر فصلی غیرمنتظره در سطح اکسیژن مریخ روبه‌رو شده...

تصاویر جدید "مریخ"

مریخ نورد کنجکاوی ناسا در جدیدترین عکاسی خود از سیاره سرخ و دهانه گیل، مناظر خاصی از ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news