اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه
دوشنبه 28 مرداد 1398
20 مرداد 1398 20 مرداد 1398
14:50 14:50

تورم چین همچنان در اوج

جنگ تجاری شرایطی را ایجاد کرده که تورم چین در بالاترین سطح ۱.۵ سال اخیر خود قرار گرفته است. پیش بینی ها حکایت از آن دارد که تبعات جنگ تجاری در آینده ای نه چندان دور بیش از پیش خودش را نشان خواهد داد.

چین

تورم چین تا پایان ماه ژوئیه به ۲.۸ درصد رسید.

به گزارش سلام نو به نقل از تریدینگ اکونومیکس، با تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و چین اکنون نرخ تورم در دومین اقتصاد بزرگ دنیا با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۲.۸ درصد رسیده است. در بین بخش های مختلف، نرخ تورم مواد غذایی با توجه به افزایش قیمت گوشت به بالاترین سطح خود در طول ۷.۵ سال اخیر رسیده است.

بر مبنای ماهانه نرخ تورم چین ۰.۴ درصد اندازه‌گیری شده است که بالاترین نرخ تورم ماهانه این کشور از ماه فوریه تاکنون بوده است. در بین بخش‌های مختلف، نرخ تورم مواد غذای با ثبت رقم ۹.۱ درصد بیشترین تورم خود را از سال ۲۰۱۲ تاکنون تجربه کرد. این نرخ که ۰.۸ درصد بیشتر از تورم ماه ژوئن است بیش از همه تحت تاثیر افزایش ۳۹.۱ درصدی قیمت میوه، ۲۷ درصدی قیمت گوشت خوک و ۵.۲ درصدی سبزیجات تازه بوده است.

بدون در نظر گرفتن تغییر قیمت مواد غذایی، تورم چین در ماه ژوئیه ۱.۴ درصد بوده است که ۰.۱ درصد بیشتر از تورم ماه ژوئن است. تورم در نرخ سوخت ۱.۵ درصد، آموزشی ۲.۳ درصد و خدمات ۳.۴ درصد اندازه گیری شده است. بیش از همه قیمت حمل و نقل کاهش داشته است به گونه‌ای که شاخص بهای حمل و نقل چین در ماه ژوئیه به منفی ۲.۱ درصد رسیده است و ارتباطات با منفی ۱.۹ درصد، دیگر گروه مهم کاهشی اقلام تورمی بوده است.

هم چنین هسته تورمی که تغییرات قیمت قیمت مواد غذایی و سوخت را به دلیل نوسانات بالای آن‌ها در نظر نمی‌گیرد به ۱.۶ درصد رسیده است که پایین‌ترین سطح در طول سه سال اخیر محسوب می‌شود. بر مبنای ماهانه نیز تورم چین ۰.۴ درصد بوده است.

متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۵.۱۴ درصد بوده است که بالاترین نرخ تورم مربوط به فوریه ۱۹۸۹ با ۲۴.۸ درصد و کمترین نرخ تورم مربوط به آوریل ۱۹۹۹ با منفی ۲.۲۲ درصد بوده است./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

نقدینگی؛ سیلی که اقتصاد را با خود می‌برد

در حال حاضر رشد نقدینگی در کشور از متوسط جهانی به مراتب بالاتر است و همین مساله لزوم ...

نرخ تورم رکورد سال 2006 را زد

آمریکا این روزها به رکورد تورم خود در سال 2006 رسیده است. این افزایش تورم اگرچه واکنش...

حذف4 صفر هیچ دردی از اقتصاد دوا نمی‌کند

یک اقتصاددان گفت: حذف 4صفر هیچ مشکل اساسی اقتصاد کشور از جمله تورم، قدرت خرید مردم، ا...

اظهارات نوبخت درباره تورم را باور کنیم؟

نوبخت اخیرا پس از رسیدن تورم به 40 درصد گفته است در ماه‌های آینده تورم کنترل می‌شود. ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news