اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 20 آذر 1398
21 مرداد 1398 21 مرداد 1398
19:38 19:38

توافق طالبان و آمریکا منتفی شد

به رغم پیش بینی ها، سخنگوی طالبان خبر داد که آنها و آمریکا نتوانستند روز یکشنبه به توافق برسند و توافق آنها به زمان دیگری موکول شد

ایرناhttps://www.irna.ir/news/83434751/
  • https://www.irna.ir/news/83434751/

  • ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۸

  • کد خبر 83434751

    1. جهان

    2. آسیای غربی

طالبان و آمریکا در نشست دوحه به توافق نرسیدند

به گزارش سلام نو به نقل از شبکه خبری الجزیره، «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان با طولانی خواندن این دور از مذاکرات که شامگاه روز گذشته در دوحه برگزار شد، افزود: دو طرف قرار است با سران خود در خصوص گام های بعدی مشورت کنند.

یک عضو تیم مذاکره کننده طالبان در خصوص خروجی این دور از مذاکرات گفت: ما نشست را به امید رسیدن به یک توافق صلح، طولانی تر از دفعات قبل برگزار کردیم و برای این منظور پرونده های مختلفی را مورد بحث قرار دادیم و با وجود توافقات جزیی، در پایان به یک جمع بندی نهایی دست پیدا نکردیم.

یک مسئول طالبان هم گفته است که این جنبش و آمریکا همچنان در خصوص جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

پیشتر واشنگتن اعلام کرده بود که قصد دارد در صورت توافق با طالبان نیروهای خود در افغانستان را از ۱۴ هزار نظامی به ۹ هزار نفر کاهش دهد.

قرار است در صورت توافق، دولت افغانستان ۵ تا ۱۰ هزار زندانی طالبان را طی دو هفته آزاد کند.

آمریکا همچنین خواهان آن است که توافق با طالبان شامل آتش بس و گفت و های داخلی برای تقسیم قدرت در افغانستان باشد. طالبان نیز تاکنون حاضر به گفت وگو با دولت مرکزی افغانستان نشده است.

دور هفتم نشست هیأت آمریکا و طالبان نیز روز چهارشنبه ۸ تیر ماه با مدیریت «زلمی خلیزاد» نماینده ویژه آمریکا و «عباس استانکزی» رئیس هیأت مذاکره‌ کننده طالبان در قطر برگزار شد.

تلاش‌های صلح آمریکا در خلال ۹ ماه گذشته از طریق گفت وگوهای مستقیم با طالبان، دیدار با مقام‌های کشورهای همسایه افغانستان و نیز کشورهای غربی و قدرت‌های منطقه‌ای جریان داشته است.

بحث در خصوص عقب نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان و تعهد طالبان برای قطع رابطه با القاعده و گفت و گو با دولت مرکزی دو موضوع اصلی این ۸ دور از مذاکرات بوده است که تاکنون نتیجه خاصی را در بر نداشته است/ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

فرمانده ارتش میانمار در فهرست سیاه آمریکا قرار گرفت

آمریکا امروز، سه‌شنبه چهار رهبر نظامی میانمار از جمله فرمانده ارتش این کشور را در فهر...

نواز شریف به آمریکا می‌رود

۲۵ آذر نواز شریف برای درمان پزشکی راهی آمریکا می‌شود.

آمریکا همپیمان با شیاطین است

طبق اعلام روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین، آمریکا با تصویب لایحه سین کیانگ، از تروریس...

تشکیل جلسه شورای امنیت با محوریت کره‌شمالی

به درخواست آمریکا قرار است شورای امنیت سازمان ملل جلسه‌ای با محوریت آزمایش‌های موشکی ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news