اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 21 آذر 1398
21 مرداد 1398 21 مرداد 1398
21:57 21:57
ولیعهد ابوظبی :

ریاض و ابوظبی در سنگری مشترک قرار دارند!

ولیعهد ابوظبی اظهار کرد که عربستان و امارات در یک سنگر مشترک در برابر نیروهایی قرار دارند که امنیت منطقه را به خطر می اندازند!

ایرناhttps://www.irna.ir/news/83434827/
  • https://www.irna.ir/news/83434827/

  • ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹

  • کد خبر 83434827

    1. جهان

    2. آسیای غربی

ولیعهد ابوظبی: امارات و عربستان برای حفظ امنیت منطقه در یک سنگر قرار دارند

به گزارش سلام نو به نقل از اسکای نیوز عربی، بن زاید این سخنان را در دیدار با "سلمان بن عبدالعزیز" پادشاه سعودی گفت.

ولیعهد ابوظبی در این دیدار که با حضور "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی صورت گرفت، مدعی شد:‌ عربستان ستون اصلی امنیت و ثبات منطقه در برابر با چالش ها و تهدیداتی است که خاورمیانه را تهدید می کند.

سفر بن زاید به عربستان چند روز پس از آن صورت می گیرد که درگیری خونین میان نیروهای امارات و عربستان در عدن در جنوب یمن چندین کشته برجای گذاشته است.

شهر عدن از روز شنبه شاهد درگیری های خونین بود که در نهایت، نیروهای شورای انتقالی جنوب یمن، کاخ ریاست جمهوری معاشیق در این شهر را تصرف کردند و عملا دولت "عبدربه منصور هادی" رئیس جمهوری فراری یمن که مورد حمایت سعودی است کنترل خود را بر تنها پایگاه اصلی دولتش از دست داد.

درگیری های شدیدی میان نیروهای شورای انتقالی جنوب یمن که یک گروه جدایی طلب و خواستار تشکیل کشوری به نام یمن جنوبی است با نیروهای رئیس جمهوری فراری این کشور که پس از اشغال عدن توسط نیروهای سعودی و اماراتی دولت خود را در این شهر مستقر کرد، روز چهارشنبه گذشته  آغاز شد.

"هانی بن بریک" نایب رئیس شورای انتقالی جنوب از نیروهای این شورا خواست تا به کاخ معاشیق عدن که در کنترل نیروهای منصور هادی بود، حمله و آن را به تصرف خود درآورند.

نیروهای موسوم به کمربند امنیتی که شاخه نظامی شورای انتقالی جنوب و تحت حمایت مستقیم امارات متحده عربی قرار دارند، موفق شدند طی چهار روز گذشته ابتدا مناطق نظامی، پادگان ها و مراکز حیاتی شهر عدن و پس از آن با محاصره قصر ریاست جمهوری عدن این قصر را که در واقع مرکز حکومت منصور هادی به شمار می آید تسخیر کنند.

پس از تحولات روز شنبه گذشته که یکی از مرگ بارترین درگیری های چند روز اخیر در عدن بود، وزارت خارجه دولت منصور هادی با صدور بیانیه ای شورای انتقالی جنوب را گروهی جدایی طلب و کودتاچی خواند که در تلاش است تا دولت مستقر در عدن را سرنگون کند.

از سوی دیگر ائتلاف سعودی نیز پس از تحولات روز شنبه در عدن به شورای انتقالی تا بامداد یکشنبه مهلت داد تا با پایبندی به آتش بس از تمامی نقاطی که طی چهار روز گذشته به کنترل خود در آورده عقب نشینی کند، در غیر اینصورت با برخورد نظامی مواجه خواهد شد.

در مقابل شورای انتقالی جنوبی نیز اعلام کرد که تنها حاضر به اجرای آتش بس است و به دیگر خواسته های ائتلاف سعودی عمل نمی کند.

اکنون دولت منصور هادی در عمل کنترلی بر عدن به عنوان مرکز اصلی قدرت خود در یمن ندارد و تصمیم گیری در مورد سرنوشت این شهر به صورت مستقیم بر عهده عربستان سعودی و امارات متحده عربی خواهد بود. هرچند به نظر برخی تحلیلگران سقوط عدن نوعی تقابل میان ریاض و ابوظبی است و باعث شکاف بیشتر در ائتلاف سعودی -اماراتی می شود./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

تاکید قطر بر مذاکره بدون شرط با سعودی ها و متحدانش

نماینده قطر در سازمان ملل ضمن تاکید بر اصل گفت وگو و مذاکره تاکید کرد، دوحه تنها بدون...

المیصری: سکوت ریاض باعث شد امارات سر ما را گوش تا گوش ببرد!

وزیر کشور دولت مستعفی یمن، احمد المیصری، اظهار داشت که اماراتی ها در سایه سکوت دولت ع...

چرا عربستان و امارات برای ایران پالس مثبت می فرستند؟

یک دیپلمات کشورمان می گوید که دلیل پالس های مثبت از سوی کشورهای عربی منطقه که سیاست خ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news