اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 21 آذر 1398
21 مرداد 1398 21 مرداد 1398
22:09 22:09

پیامد تلخ اختلاف در عدن برای عربستان

یورونیوز نوشت که درگیری وابستگان امارات و عربستان در شهر عدن باعث تفرقه میان مخالفین حوثی ها شده است و از این به بعد کار عربستان در مقابله با نیروهای شمالی بسیار دشوارتر از قبل می شود

 

ایرناhttps://www.irna.ir/news/83434831/
  • https://www.irna.ir/news/83434831/

  • ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۱

  • کد خبر 83434831

    1. جهان

    2. اروپا

شکاف ائتلاف عربی در یمن

به گزارش سلام نو، ترانمای شبکه یورونیوز روز دوشنبه نوشت : تصرف شهر عدن توسط نیروهای تحت حمایت امارات متحده عربی همچنین می‌تواند باعث تجزیه جنوب یمن شود. این در حالی است که سازمان ملل تلاش دارد تا برای پایان دادن به جنگ یمن دور جدیدی از گفت و گوها را میان طرف‌های درگیر آغاز کند.

جدایی‌طلبان که خواهان استقلال از شمال یمن هستند و تحت حمایت امارات عربی متحده قرار دارند روز شنبه پس از اینکه یکی از احزاب اسلامگرای متحد دولت عبدربه منصور هادی را به دخالت در حمله موشکی به یک رژه نظامی متهم کردند، پایگاه‌های نظامی نیروهای دولتی در عدن را به تصرف خود درآوردند.

در مقابل، ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان روز یکشنبه ۲۰ مرداد ماه (۱۱ اوت) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مواضع جدایی طلبان در جنوب یمن را هدف حمله هوایی قرار داده است. این ائتلاف تهدید کرد تا زمانی که جدایی‌طلبان عملیات خود را متوقف نکنند به حملات ادامه خواهد داد.

دو طرف درگیر در بحران کنونی در جریان جنگ با مردم و نیروهای حوثی متحد یکدیگر به شمار می‌روند.

آنچه به نظر می‌رسد این است که عربستان برای تضعیف نیروهای حوثی، که صنعا و بسیاری از مراکز شهری را در کنترل دارند، کار دشوارتری پیش رو خواهد داشت.

با این حال شورای انتقالی جنوب که جدایی‌طلبان را نمایندگی می‌کند شاید در بیرون از شهر عدن طرفدار چندانی نداشته باشد. در نتیجه این حرکت می‌تواند باعث تشدید درگیری‌های داخلی و فعال شدن گروه‌های شبه‌نظامی همچون القاعده شود که بی‌ثباتی نیروها را در پی خواهد داشت.

میان جدایی‌طلبان و نیروهای وفادار به دولت هادی «رابطه عاشقانه‌ای» وجود نداشته است. هر دو طرف یکدیگر را به فساد و سوءمدیریت متهم می‌کنند.

جنگ جدید در واقع ادامه‌ای بر یک سلسله رویدادهای قدیمی میان شمال و جنوب یمن به شمار می رود. این دو پیش از این دو کشور جدا از هم بودند که در سال ۱۹۹۰ کشوری واحد را تشکیل دادند.

از سوی دیگر این اولین شورش جدایی‌طلبان نیز نیست. آن‌ها یک بار دیگر در ژانویه ۲۰۱۸ شهر عدن را تصرف کردند که ریاض و ابوظبی به کمک هم آن مناقشه را پایان دادند.

امارات از نماینده سازمان ملل خواسته است تا به هر دو طرف فشار بیاورد. ریاض نیز گفته است که نشستی اضطراری را متشکل از طرفین برای بازگشت وضعیت به حالت قبلی برگزار خواهد کرد.

ائتلاف عربی دچار شکاف شده و تحلیلگران می‌گویند که بعید است که امارات متحده عربی بار دیگر به یمن نیرو اعزام کند.

امارات گفته است که حضور نظامی‌اش در یمن را به دلیل تعهد به آتش‌بس در بندر حدیده کمتر کرده است. این بندر در سال گذشته صحنه جنگ شدید ائتلاف به منظور تصرف آن بود.

دیپلمات‌ها می‌گویند که  عقب‌نشینی امارات به دلیل انتقادهای جهانی از حملات هوایی ائتلاف بوده است که غیرنظامیان را کشته و بحران انسانی را در یمن پدید آورده است.

سازمان ملل چه کار می‌تواند انجام دهد؟

یورو نیوز باطرح این پرسش که سازمان ملل چه کار می تواند کند، نوشت: در حال حاضر کاری که سازمان ملل درصدد انجام آن است تمرکز بر جابجایی نیروهاست. نماینده ویژه سازمان ملل تلاش کرده است تا عقب‌نشینی نیروها را بر اساس توافق ماه دسامبر میان نیروهای حوثی و نیروهای هادی در سوئد اجرایی کند.

این نهاد همچنین کوشش می‌کند پس از حملات پهپادی نیروهای حوثی به شهرهای عربستان طی ماه‌های اخیر، تنش میان طرفین درگیر را کاهش دهد.

یورو نیوز در پایان نوشت :با این حال پوشیده نیست که اگر مذاکراتی دیگر برای آینده سیاسی یمن پا بگیرد، سازمان ملل باید از گروه‌های درگیر یمنی بیشتری دعوت به عمل آورد/ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

رویترز: آمریکا یگان جاسوسی سایبری امارات را تاسیس کرد!

یک رسانه غربی به افشاگری درباره نقش پررنگ مقامات آمریکایی در ایجاد یک یگان سری جاسوسی...

قیس خزعلی امارات و عربستان را تهدید کرد

دبیرکل عصائب اهل حق عراق یکشنبه به امارات متحده عربی و عربستان سعودی هشدار داد که به ...

رزمایش مشترک آمریکا و امارات آغاز شد

رزمایش مشترک زمینی میان نیروهای نظامی امارات متحده عربی و آمریکا روز یکشنبه در ابوظبی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news