اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 16 آذر 1398
22 مرداد 1398 22 مرداد 1398
09:45 09:45

صادرات غیرنفتی از پارس جنوبی ۲ درصد افزایش یافت

به گفته مقامات آمریکا، این کشور تحریم‌ها را با هدف کاهش مبادلات جهانی ایران وضع کرده ولی آمار صادرات غیر نفتی از پارس جنوبی نشان می‌دهد صادرات غیرنفتی نه تنها کاهش نداشته بلکه در یکسال گذشته رشدی ۲ درصدی را به ثبت رسانده است.

ایرناhttps://www.irna.ir/news/83435013/
  • https://www.irna.ir/news/83435013/

  • ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷

  • کد خبر 83435013

    1. اقتصاد

    2. نفت و انرژی

افزایش ۲ درصدی صادرات غیرنفتی از پارس جنوبی

به گزارش سلام نو، منطقه پارس جنوبی که بزرگترین میدان گازی جهان را در خود جای داده است، علاوه بر دارا بودن عنوان پایتخت انرژی ایران، قطب صادرات محصولات غیرنفتی، پتروشیمی و میعانات گازی کشور نیز به شمار می‌رود.

صادرات محصولات مواد غیر نفتی از اداره کل گمرک پارس جنوبی با وجود محدودیت‌ها و تحریم‌های آمریکا روندی افزایشی دارد؛ به طوری که از ابتدای شهریور سال گذشته تا امروز بیش از ۱۷.۸ میلیارد تن کالا به ارزش ۴.۵ میلیارد دلار مواد غیر نفتی صادر شده که در مقایسه با سال پیش از آن از نظر وزن ۲ درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین آمارها حاکی از آن است که در این مدت، مقدار ۵ میلیارد و ۶۱۱ میلیون و ۶۵ هزار تن به ارزش ۵ میلیارد و ۴۸۴ میلیون و ۲۲ هزار و ۵۹۵ دلار میعانات گازی صادر شده است که در مجموع صادراتی بیش از ۲۳ میلیارد تن را از این گمرک به ثبت رسانده است.

«احمد پورحیدر» مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با اشاره به صدور ۲۳ میلیارد و ۴۸۹ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۴۲۲ تن کالا شامل متانول، پروپان، بوتان، پلی‌اتیلن سبک و سنگین، میعانات گازی، آمونیاک، گوگرد، استایرن، نفت خام و ... به ارزش افزون بر ۹ میلیارد و ۹۹۸ میلیون و ۸۹ هزار و ۵۹۵ دلار به خارج از کشور گفت که این کالاها به کشورهای چین، امارات، کره جنوبی، هند، ژاپن، هنگ هنگ، اندونزی، ترکیه، مصر، کویت و غیره ... صادر شده است.

همچنین مقدار ۲۰ میلیون و ۳۹۵ هزار و ۱۲۳ تن کالا به ارزش ۹۵ میلیون و ۸۹۳ هزار و ۴۳۵ دلار جهت تکمیل فازها و سایر پتروشیمی‌ها وارد منطقه شده که این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۵۰ درصد و از نظر ارزش ۶۱۰ درصد افزایش داشته است./ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

تاکید جهانگیری بر صادرات غیرنفتی به عنوان مهمترین پیشران اقتصاد

معاون اول رییس جمهوری صادرات را مهمترین پیشران اقتصاد کشور دانست و گفت: صادرات به حق ...

دستاورد بانک مرکزی در رونق صادرات غیرنفتی

رییس بانک مرکزی طی یاداشتی که در حساب اینستاگرام خود منتشر کرد، نقش بانک مرکزی در رون...

نصف ارزآوری صادرات غیر نفتی به کشور بازگشت

بنا به اعلام وزیر اقتصاد، در هجده ماه گذشته صادرات غیرنفتی کشور۶۱ میلیارد دلار بوده ک...

خبر خوش درباره ارزهای صادراتی

رئیس کل بانک مرکزی از بازگشت 60 درصدی ارز صادراتی در سال 97 خبر داد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news