اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه
دوشنبه 28 مرداد 1398
09 دی 1397 09 دی 1397
17:50 17:50

حتی افکار عمومی عربستان هم در مورد عزل و نصب ها، قانع نشد

القدس العربی چاپ لندن نوشت: عزل و نصب هایی اخیرا در عربستان سعودی، حتی خود ملت عربستان را در مورد جدیت سران سعودی در محاکمه شخصیتهای سیاسی دخیل در حادثه ترور خاشقجی قانع نکرد؛ چرا که این برکناری ها، عملا رأس قدرت اجرایی و کسی که صدور دستور قتل خاشقجی بدون اطلاع او غیر ممکن است، را در نظر ندارد.
حتی افکار عمومی عربستان هم در مورد عزل و نصب ها، قانع نشد / فقط یک هدف وجود داشت: حمایت از «فرمانده» / الجبیر مجازات شد، زیرا در ماجرای خاشقجی، به اندازه کافی از بن سلمان حمایت نکرد / آیا انتصاب العساف، به معنای عذرخواهی ولیعهد از او بود؟

به گزارش سلام نو ، این رسانه عرب زبان ادامه داد: اکنون، پس از گذشت نزدیک به سه ماه از آن حادثه وحشتناک، رهبری سعودی اقدام به عزل و نصب هایی غافلگیر کننده کرده است؛ یکی از این غافلگیریها، برکناری ترکی ال شیخ بود، که به همراه سعود القحطانی یکی از نزدیک ترین افراد به ولی عهد سعودی بودند. اما رابطه شخصی آل شیخ با بن سلمان، مسیر او برای رسیدن به مناصب بهتر را هموار می کند.

دومین حکم دور از انتظار، بازگشت ابراهیم العساف بود که با روی کار آمدن بن سلمان، در لیست طولانی مقامات بازداشتی قرار گرفت. مساله عجیب در مورد تعیین العساف آن است که منصبی مربوط به سابقه مالی اش به او واگذار نشد! نمی توان واگذاری وزارت خارجه به العساف را به منزله «عذرخواهی» از العساف یا تعدادی زیادی از شخصیتهای بازداشتی در هتل ریتر کارلتون بدانیم، بلکه این اقدام را باید در راستای مجازات عادل الجبیر به شمار آورد، که مطابق انتظار ولی عهد، از سیاستهای او دفاع لازم را نکرد.

با اینکه تغییرات صورت گرفته ظاهرا شامل مناصب مهمی می شود، اما برای قانع کردن دیگران در داخل و خارج از عربستان، در مورد اجرای تغییری واقعی در سیاستهای این کشور، کفایت نمی کند؛ بویژه آنکه این تغییرات ظاهری، تنها باعث تاکید و تثبیت صلاحیتها و اختیارات فراوان بن سلمان شد. در حقیقت این تغییرات با هدف کاهش فشارهای بین المللی بر حکومت سعودی صورت گرفت./انتخاب

اخبار مرتبط

icon news

چگونه عراقی‌ها با وسیله نقلیه شخصی به ایران سفر کنند؟

عادل فیاض مدیرکل اداره پلیس راه بصره درباره  ورود مسافران عراقی به ایران با وسایل نقل...

فرودگاه أبها در عربستان مورد حملات پهپادی انصارالله قرار گرفت

سخنگوی نظامی انصارالله یمن اعلام کرد حملات پهپادی جدید این جنبش به فرودگاه أبها عربست...

حضور گردشگران ایرانی در هند تسهیل می‌شود

ایجاد مکانیزم ریال-روپیه برای کالاهایی که تحریم نیستند خبر خوبی برای گردشگران ایرانی ...

عربستان گوشت‌های قربانی حج را به ایران نمی‌دهد

حدود سه ماه پیش  رایزنی‌هایی با عربستان برای بازگرداندن گوشت‌های قربانی حجاج ایرانی ب...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news