اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 20 آذر 1398
22 مرداد 1398 22 مرداد 1398
12:05 12:05

۱۸ هزار اثر فرهنگی در عملیات گسترده بین‌المللی کشف و ضبط شد

 گارد مدنی اسپانیا و تحت حمایت یوروپل، اینترپل و سازمان جهانی گمرک با هماهنگی مقام‌های گمرگ و دیگر بخش‌های اجرای قانون از ۲۹ کشور دنیا، بیش از ۱۸ هزار قلم آثار فرهنگی شامل آثار باستان‌شناسی، سکه، نقاشی، آلات موسیقی و مجسمه را کشف و ضبط کردند.

 

 

ایرناhttps://www.irna.ir/news/83435264/
  • https://www.irna.ir/news/83435264/

  • ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳

  • کد خبر 83435264

    1. فرهنگ

    2. میراث فرهنگی

کشف و ضبط ۱۸ هزار اثر فرهنگی در عملیات گسترده بین‌المللی

به گزارش سلام نو، به نقل از تارنمای خبری «شیپس اند پورتس» (shipsandports) که یک شرکت ارتباطات کشتیرانی و بنادر است، در جریان این عملیات با اسم رمز «ماموریت پاندروا ۳» دستگاه‌هایی چون فلزیاب‌ها که امکان قاچاق آثار فرهنگی را فراهم می‌کند، کشف و ۵۹ نفر در همین رابطه بازداشت شدند. ۹۱۰۹

بیشتر اقلامی که در جریان این عملیات کشف و ضبط شده از کشورهای اروپایی است، اگرچه بیش از ۳۰ قلم با مبدا کشورهای غیراروپایی همچون کلمبیا، مصر، عراق و مغرب به دست آمده است.

در جریان این عملیات، هزاران مامور پلیس و گمرک برای تمرکز بر بازار آنلاین گماشته شدند تا مانع فعالیت گروه های تبهکار دخیل در  قاچاق اقلام فرهنگی و میراثی، شوند.

گروه های تبهکار از پلتفرم های دیجیتالی چون وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و  پیام رسان‌های مختلف برای فروش آثار هنری و فرهنگی استفاده می کردند.

در جریان این عملیات، یک گشت سایبری از طرف پلیس هلند سازمان‌دهی شد و ۲۶ کارشناس از ۲۱ کشور مختلف دنیا، یوروپل (ژلیس اروپا)، اینترپل (پلیس بین‌الملل) و سازمان جهانی گمرک در آن شرکت کردند. در مجموع ۱۶۹ وب سایت مشکوک رصد شد که در نهایت به کشف و ضبط آثار بسیاری انجامید.

با توجه به ابعاد بین‌المللی قاچاق آثار هنری، تعدادی واحد هماهنگ‌کننده عملیاتی از طرف یوروپل، اینترپل و سازمان جهانی گمرک تاسیس شد تا زمینه را برای مبادله اطلاعات و انتشار هشدارها میان نهادهای مبارزه با قاچاق فراهم کند. ۹۱۰۹

گفته می‌شود یوروپل با تسهیل مبادله اطلاعات و حمایت عملی و تحلیلی، نقشی مهم در اجرای این عملیات ایفا کرد./ایرنا

دیدگاه خود را بنویسید

icon news