اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 20 آذر 1398
22 مرداد 1398 22 مرداد 1398
09:28 09:28

روز جهانی چپ دست ها؛ 13 آگوست

روز سیزدهم آگوست برابر با بیست و دوم مردادماه روز جهانی چپ دست ها است که تصویب این روز در سال ۱۹۷۶میلادی برابر با سال ۱۳۵۵خورشیدی انجام شد.

دلیل این که روز سیزدهم آگوست به روز جهانی چپ دست ها نامگذاری شده این است که تمامی یا اغلب ابزارها و امکانات جامعه برای افراد راست دست است. با نگاه کردن به صندلی های یک دسته، صندلی های راننده در خودروها، دسته بازی، قانون های راهنمایی و رانندگی، میزهایی که برای پر کردن فرم ها در اداره ها وجود دارند و...می توان به این موضوع پی برد به این خاطر که افراد چپ دست مجبور هستند از دست راست برای انجام کارهای خود استفاده کنند.

یکی دیگر از علت های نامگذاری روز جهانی چپ دست ها مبارزه کردن با خرافاتی است که درمورد چپ دست ها وجود دارد.

چپ دست بودن یک نوع گرایش است که افراد چپ دست در به کار بردن دست چپ خود برای انجام کارهایشان دارند. افراد چپ دست از دست چپ خود برای نوشتن و گاهی برای انجام دادن کارهای خود استفاده می کنند که به دلیل محدودیت امکانات برای این افراد مشکلاتی برای آن ها وجود دارد.

برخی از پژوهش ها نشان می دهد که اغلب افراد جامعه راست دست هستند و تعداد کمی چپ دست می باشند و تعداد افرادی که می توانند از دست راست و چپ خود برای انجام کارها استفاده کنند کم است.

برای چپ دستی افراد علت مشخصی وجود ندارد و برخی از پژوهش ها، وراثت، فعالیت های مغزی در دوران جنینی، یادگیری و...را دلایل راست دست یا چپ دست بودن فرد می دانند.

بخش راست مغز در افرادی که این ژن را دارند سرعت و زبان را کنترل می کند و بخش چپ هم مسئولیت احساسات را برعهده دارد.

در برخی از جوامع چپ دست بودن فرد یک نوع ناهنجاری و عادت ناپسند به شمار می رود به طوری که افراد کودکان را تشویق می کنند که از دست راست خود استفاده کنند.

اخبار مرتبط

icon news

برخی از چهره های مشهور چپ دست در جهان

روز سیزدهم آگوست برابر با بیست و دوم مردادماه روز جهانی چپ دست ها است که در این مطلب ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news