اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 31 مرداد 1398
09 دی 1397 09 دی 1397
17:05 17:05

گفته های وزیر ارشاد از مجوزهای جدید در حوزه‌های فرهنگی و هنری

سیدعباس صالحی، ورزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت روزآمدی سامانه صدور مجوزهای فرهنگی و هنری تاکید کرد.
تاکید سیدعباس صالحی بر ضرورت روزآمدی سامانه صدور مجوزهای فرهنگی و هنری

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی با معاونان و مدیران این وزارتخانه، تاکید کرد که هر چقدر بیشتر گفت‌وگوهای سازمانی داشته باشند به انسجام درونی در پیشبرد اهداف وزارتخانه می‌رسند.

به گزارش سلام نو، نشست سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاونان، مشاوران و مدیران کل این وزارتخانه، امروز (یکشنبه ۹ دی) برگزار شد.

سیدعباس صالحی در این نشست گفت: «حضور مدیران کل فرهنگ ارشاد اسلامی استان‌ها به صورت ویدئو کنفرانس نیز در این نشست منجر به کاهش هزینه‌های زمانی و مالی می‌شود و می‌توان از طریق فناوری به گفت‌وگوهای بیشتری در زمینه حل مسائل پرداخت.»

او هدف از برگزاری این نشست را هم‌افزایی‌های فکری و درون سازمانی برشمرد و ادامه داد: «در سه ماه باقیمانده از سال جاری، برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری فجر را پیش رو داریم که همزمان با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است. بنابراین باید اقتضائات و انتظاراتی را که نظام و دولت از ما در این زمینه دارد به درستی برنامه‌ریزی و عملیاتی کنیم. گفت‌وگو منجر به افزایش سطح اطلاعات از روند اقدامات و فعالیت بخش‌ها و حوزه‌های مختلف از یکدیگر می‌شود و می‌توان از این طریق به ترکیب‌سازی فعالیت‌ها با یکدیگر پرداخت.»

صدور ۳۶ مجوز در حوزه‌های فرهنگی و هنری

صالحی در ادامه با اشاره به تجمیع مجوزها در این وزارتخانه گفت: «بر اساس استانداردسازی‌های صورت گرفته، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی د ر حال حاضر ٣٦ مجوز در حوزه‌های فرهنگی و هنری صادر می‌کند و هر مجوز جدیدی خارج این تعداد از سوی معاونت‌ها غیرمجاز است. »

او خطاب به معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: «هر بخش از وزارتخانه که دارای سامانه صدور مجوز است باید به محض صدور هر مجوزی این سامانه را روزآمد کند تا به ذینفعان و ناظران خود شفافیت در اقدامات خود را نشان بدهیم.»

صالحی تصریح کرد: «دولت به طور جدی پیگیر شفافیت در عملکرد است. ما نیز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدامات رو به جلویی در این زمینه داشته‌ایم. دستورالعملی نیز در این زمینه به همه بخش های وزارتخانه ابلاغ شده است و در آن به ١١ مورد اشاره شده که لازم است مسیر شفافیت را بر مبنای این ١١ محور دنبال کنیم.»

او ادامه داد: «در راستای تحقق شفافیت و ایجاد اتاق شیشه‌ای که وعده آن را داده‌ایم، لازم است قراردادها، فرایند تصمیم‌گیری‌ها و صورتجلسات و ... منتشر شود.»

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: «گام‌هایی که در این راستا برداشته‌ایم تمرینی است که خود را در معرض افکار عمومی قرار دهیم و این امر منجر به ارتقا در فضای اجتماعی و نظارت در درون سازمان می‌شود.»

او در ادامه با اشاره به اهمیت دولت الکترونیک گفت: «دولت الکترونیک منجر به تسهیل در ارائه خدمات، کاهش فساد، ثبت اطلاعات و ... می‌شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از این طریق تمام خدمات خود را در فضای سامانه‌های الکترونیک ارائه می‌دهد و با این روش مراجعات حضوری را کاهش می‌دهد. اقدام بعدی در این زمینه فرایندهای یکسان در سامانه‌ها و رسیدن به سامانه یکسان و پنجره واحد خدمات است و امیدوارم تا پایان بهمن سال جاری بتوانیم این روند را به مرحله اجرا برسانیم. »

صالحی با تاکید بر ضرورت دولت هوشمند در ادامه دولت الکترونیک گفت: «در این مسیر نیز طرح‌های خوبی داریم که باید بررسی‌های لازم در این زمینه صورت بگیرد.»

تلاش در جهت جذب سرمایه برای ایجاد گذرهای فرهنگ و هنر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد گذرهای فرهنگ و هنر را از دیگر اقداماتی برشمرد که مورد توجه بسیاری از مخاطبان فرهنگ و هنر قرار گرفته است و ادامه داد: «خیابان‌های فرهنگ و هنر در شهرها و شهرستان‌ها به آن‌ها هم هویت فرهنگی و هنری می‌بخشد و هم فرصت‌های اقتصادی برای آن‌ها فراهم می‌آورد. بنابراین لازم است تمامی معاونان و مدیران وزارتخانه در جهت جذب سرمایه‌گذاران در این حوزه تلاش و اهتمام داشته باشند.»

صالحی افزود: «تبدیل مراکز تاریخی شهرها به مراکز فرهنگی و هنری اقدام دیگری است که از سوی این وزارتخانه دنبال می‌شود و تاکنون ٣٥ مرکز در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند.»

او در بخش دیگری از سخنان خود بر توجه به شبکه شهرهای خلاق تاکید کرد و گفت: «شهرها دارای ظرفیت‌های بسیاری در زمینه‌های فرهنگی و هنری هستند که هر کدام از آن‌ها دارای نماد شاخص در این زمینه هستند و لازم است از طریق شناسایی اکتشافی و فراخوانی از این شهرها حمایت شود.»

ایجاد ۲۰ هزار فرصت شغلی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به امضای تفاهم‌نامه حمایت از اشتغال در حوزه فرهنگ و هنر و ایجاد ٢٠ هزار فرصت شغلی اشاره کرد و گفت: «توجه به اقتصاد فرهنگ و هنر نیز از ضروریات است. در نظر داریم در فضای مجازی غرفه‌هایی برای ارائه آثار هنرمندان ایجاد کنیم. به این معنی که ما بازار را برای آن‌ها ایجاد می‌کنیم بدون اینکه از لحاظ اقتصادی سهمی از آن داشته باشیم. از این طریق معیشت حوزه فرهنگ و هنر روان‌تر می‌شود.»

صالحی به تشکیل انجمن سرمایه‌گذاران فرهنگی و هنری در اتاق ایران اشاره کرد و افزود: «باید طوری عمل کنیم که فرهنگ و هنر در اتاق‌های اقتصادی جایی داشته باشند تا از این طریق بتوان حمایت‌های بیشتری از اهالی فرهنگ و هنر داشت.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بر توجه به استان‌ها تاکید کرد و گفت: «نگرش استان‌گرایانه را باید بپذیریم و آن را عملیاتی کنیم. معاونان و مدیران باید به استان‌های مختلف سفر داشته باشند و در جریان مسائل و مشکلات آن‌ها قرار بگیرند.»

او با اشاره به بودجه سال ٩٨ ادامه داد: «باید صرفه‌جویی‌های مختلف را هم برای امسال و هم سال آینده مورد توجه قرار بدهیم. ترکیب‌سازی اقدامات با یکدیگر منجر به کاهش هزینه‌های بالا سری می‌شود بدون اینکه از برنامه‌های خود کاهش بدهیم، استفاده از منابع مالی و حامیان مالی بدون حاشیه نیز ضروری است.»

در این نشست برخی از معاونان و مدیران بخش‌های مختلف وزارتخانه و تعدادی از مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها (به صورت ویدئو کنفرانس) گزارشی از مجموعه فعالیت‌ها و عملکرد ٩ ماهه گذشته سال جاری در حوزه فعالیتی خود ارائه دادند./ خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

آیا به راستی قلب راکتور هسته‌ای با سیمان پر شده است؟

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: سه سال است هر چه می‌گوییم در این چاله راکتور آب سنگ...

تفکر امام(ره) اعتماد به مردم بود/ در حوزه فرهنگ و هنر حضور زنان کاملاً محسوس است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد:  امام با نگاه خاص خود وحدت ارضی ایران را صیانت ک...

حضور وزیر ارشاد در کمیسیون فرهنگی مجلس

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  برای ارائه گزارش عملکرد سال گذشته و بیان برنامه ریزی‌‌ها ب...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news