اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 31 مرداد 1398
09 دی 1397 09 دی 1397
16:00 16:00

وزیر پوپولیست روحانی استعفا داد / قاضی‌زاده هاشمی آماده انتخابات ریاست جمهوری می‌شود؟

امروز صبح اخباری مبنی استعفای وزیر بهداشت دولت روحانی به گوش رسید، استعفایی که ظاهرا دلیلش طرح تحول سلامت بود.

سلام نو - سرویس سیاسی: صبح امروز الیاس حضرتی، نماینده مجلس شورای اسلامی، در توییتی خبر از استعفای وزیر بهداشت داد و گفت که رییس جمهور هنوز استعفای قاضی‌زاده هاشمی را نپذیرفته.

حضرتی در توییت خود نوشت:

"متاسفانه باخبر شدم، دکتر قاضی‌زاده هاشمی در اعتراض به کاهش بودجه‌ی طرح تحول سلامت، استعفا داده و چند روزی است در جلسات هیات دولت شرکت نمی‌کند. وظیفه تمام دلسوزان است که مانع از استعفای ایشان شوند و امیدوارم به‌زودی وزیر بهداشت دوباره در دولت حاضر شوند."

حضرتی کمی بعد در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران گفت که دولت به دنبال سرپرست برای وزارت بهداشت است و به این ترتیب این خبر را داد که استعفای قاضی‌زاده هاشمی پذیرفته شده.

یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با سلام نو تایید کرد که قاضی‌زاده هاشمی پیش از این به رییس جمهور خبر داده بود که در صورت عدم تامین بودجه طرح سلامت از دولت استعفا می‌دهد. این عضو کمیسیون بهداشت و سلامت البته امکان بازگشت قاضی‌زاده هاشمی به دولت را رد نکرد.

وقتی قاضی‌زاده هاشمی دست پیش می‌گیرد

شهریور امسال بود که وزیر بهداشت در جمع پزشکان لب به انتقاد از سیاسیون گشود، انتقادی که به باور بسیاری انتقاد به برخی چهره‌های دولتی مخالف طرح تحول سلامت بود. او در جمع پزشکان گفت: بزرگترین اشتباه من در طرح تحول سلامت فقط اعتماد بود، چون تجربه نداشتم و در میان سیاسیون نبودم، اعتماد کردم و به میدان آمدم و طرحی را پیشنهاد کردم و گفتند برو ما پشتت هستیم. فکر کردند طرح تحول سلامت فقط یک سال است.

طرحی که در آستانه انتخابات بزرگ‌ترین برگ برنده روحانی در حوزه داخلی بود بلافاصله فردای انتخابات به بلای جان دولت تبدیل شد، به خصوص وقتی که ترامپ از برجام خارج شد و پشتوانه مالی دولت با مشکل جدی رو به رو شد.

بسیاری اظهارات قاضی‌زاده هاشمی در جمع پزشکان را آغاز فاصله گرفتن او از دولت دانستند و برای آن دو دلیل عمده ذکر کردند. دلیل اول اینکه او بهتر از همه، حتی منتقدان طرح تحول سلامت، می‌دانست که این طرح با شیوه فعلی توان ادامه ندارد و کشور توان تحمل چنین هزینه‌ای را ندارد. در نتیجه وزیر بهداشت به فکر جدایی از دولت افتاد تا در شکست طرح تحول سلامت اسمی از او در میان نباشد.

از دیگر سو به نظر می‌رسد قاضی‌زاده هاشمی مایل است با خروج از دولت و زبان انتقاد گشودن از دولتی که تا دیروز بخشی از آن بود خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 آماده کند.

پیش از این منتقدین وزیر بهداشت بارها به شیوه تامین اعتبار، هزینه‌ها و چگونگی اجرای طرح تحول سلامت اعتراض کردند ولی وزیر بهداشت با شدت هرچه بیشتر با مخالفان برخورد کرد، ولی حالا آقای وزیر دست پیش گرفته تا پس نیافتد و هزینه شکست طرح تحول سلامت را نپردازد.

وزیری که تمام مخالفین را از دور خارج کرد و باز هم پای طرحش نماند!

وزیر بهداشتی که توانست تمام مخالفان و منتقدانش در دولت را از میدان به در کند و حتی یکی از عوامل خروج علی ربیعی از دولت شناخته شود، حالا حاضر نیست پای اجرای طرح خود بماند.

قاضی‌زاده هاشمی به عنوان وزیر بهداشت لیستی از تلاش‌های بی حد و مرز را برای سوق دادن دولت پشت طرح تحول سلامت در کارنامه دارد. او در جدی‌ترین تلاش خود از حامیان خروج ربیعی از دولت بود و تلاش کرد تا گزینه هم راستا با خود را در راس وزارت کار بنشاند. وی هم‌چنین تلاش‌های جدی‌ای برای تغییر مدیرعامل تامین اجتماعی انجام داد، تلاش‌هایی که چه در دوران ربیعی و چه بعد از آن ادامه داشت.

وزیر بهداشت هم‌چنین تلاش گسترده‌ای را برای دریافت امتیازات ویژه و مجوز تام و تمام برای پیشبرد طرح تحول به دست وزارت بهداشت آغاز کرد که تاکنون موفق نبوده است. او در همین راستا در ابتدای دولت دوم روحانی هم قصد جدایی از دولت روحانی را داشت که ظاهرا با اطمینان خاطر رییس جمهور در دولت ماند.

حال باید صبر کرد و دید روحانی می‌تواند و می‌خواهد قاضی‌زاده هاشمی را دولت حفظ کند یا وزیر بهداشت با دولت خداحفظی می‌کند و آماده انتخابات 1400 می‌شود؟

اخبار مرتبط

icon news

وزارت بهداشت اعلام کرد تمام شکایات حقوقی خود از اهالی رسانه را پس می گیرد

سعید نمکی، وزیر بهداشت اعلام کرد تمام شکایات این سازمان از اصحاب رسانه را پس خواهد گر...

سخنگوی دولت: وزیر بهداشت به فعالیت خود ادامه می دهد

سخنگوی دولت استعفای وزیر بهداشت را تکذیب کرد و گفت: نمکی همچنان به فعالیت های خود ادا...

وزیر بهداشت: پول نداریم!

سعید نمکی، وزیر بهداشت گفت: باید جلوی پروژه‌های غیر ضروری گرفته شود. پول نداریم که ری...

تذکر نماینده میناب به وزیر بهداشت

نماینده مردم میناب، رودان و جاسک در مجلس در مورد رسیدگی به بیمارستان های استان متبوع ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news