اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 20 آذر 1398
26 مرداد 1398 26 مرداد 1398
11:43 11:43

نرخ تورم رکورد سال 2006 را زد

آمریکا این روزها به رکورد تورم خود در سال 2006 رسیده است. این افزایش تورم اگرچه واکنش های زیادی را به همراه داشته اما کارشناسان معتقدند فشارهای تورمی داخلی به اندازه ای که تصور می‌شد نیرومند نبوده اند.

پرچم آمریکا

نرخ تورم ماهانه آمریکا بیشترین افزایش خود از سال ۲۰۰۶ را تجربه کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از وال استریت ژورنال، شاخص بهای مصرف کننده در آمریکا تا پایان ماه ژوئیه به ۰.۳ درصد رسید که بالاترین رقم ثبت شده آن از سال ۲۰۰۶ تاکنون محسوب می شود. هسته تورمی نیز که تغییرات بهای مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی‌گیرد برای دومین ماه متوالی افزایشی بوده و  به ۰.۳ درصد رسیده است.

طبق آمار منتشر شده توسط وزارت کار آمریکا، تغییرات قیمت در گروه خدمات و انرژی بیشترین نقش را در افزایش نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان داشته اند. برخی از اقتصادانان افزایش محسوس نرخ تورم را ناشی از تشدید جنگ تعرفه‌ای و تجاری با چین می دانند. اندرو هانتر، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی آمریکا در موسسه "کپیتال اکونومیکس" گفت: فشارهای تورمی داخلی به اندازه ای که تصور می‌شد نیرومند نبودند و قیمت ها بیشتر تحت تاثیر عوامل خارجی قرار گرفتند.

میشل فرولی، مدیر بخش آمریکا در بانک "جی پی مورگان" نیز گفت: بررسی آمارها نشان می دهد که تورم در گروه های کالایی وارداتی نظیر لوازم منزل و محصولات تکنولوژی بیشتر از سایر بخش ها بوده است و این مساله فرضیه اثر جنگ تجاری بر افزایش تورم را تقویت می‌کند.

بانک مرکزی آمریکا امیدوار است نرخ تورم این کشور را در محدوده دو تا سه درصدی حفظ کند البته برخی نگرانند که کاهش همزمان نرخ بهره و تشدید جنگ تجاری با شرکای بزرگ آمریکا باعث ایجاد نوسانات شدید قیمتی شود. در دوزاده ماه منتهی به ژوئن، نرخ تورم آمریکا ۱.۴ درصد بوده است که هنوز فاصله زیادی با نرخ هدف‌گذاری شده فدرال رزرو دارد.

انتظار می‌رود که بانک مرکزی آمریکا در نشست سپتامبر خود نرخ بهره را برای دومین بار در طول سال جاری کاهش دهد. چرخه افزایشی نرخ بهره آمریکا پس از ۱۰ سال و در ماه گذشته پایان یافت.

اخبار مرتبط

icon news

خط فقر؛ 7 میلیون ناقابل !

همیشه وقتی واژه فقر به گوشمان می خورد عده ای بی خانمان با لباسی مندرس در گوشه ذهنمان ...

اجاره بها تمام دریافتی کارگران را می بلعد!

مسعود نیازی مشاور کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران گفت: تمام دریافتی کارگران صرف اجا...

نرخ تورم آبان ماه اعلام شد

مرکز آمار نرخ تورم سالانه در آبان ماه را ٤١,١ درصد اعلام کرد که نسبت به مهر ماه  ۰.۹ ...

نرخ تورم سالانه در آبان 98 به ۴۱.۱ درصد رسید

نرخ تورم سالانه کشور در آبان ماه سال جاری به 41.1 درصد رسید که این عدد برای خانوارهای...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news