اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 24 آذر 1398
23 مرداد 1398 23 مرداد 1398
12:31 12:31

4 تاثیر کمبود خواب بر بدن چیست؟

بارها شنیده اید، که پزشکان خواب کافی را توصیه می کنند. با اینکه خودمان هم می دانیم که باید به اندازه کافی بخوابیم ولی مشغله های روزمره مانند: کار، مسائل خانوادگی و مواردی که ذهن ما را به خود مشغول می کنند، مانند: رسانه های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام و... اغلب خواب بسیار مهم بدن را در حاشیه قرار می دهند.

متخصصان بی دلیل نمی گویند که باید به اندازه کافی بخوابید، زیرا کمبود خواب بر همه قسمت های بدن اثر منفی می گذارد. به همین دلیل، داشتن حداقل 7 ساعت خواب برای بزرگسالان توصیه می شود تا سلامتی شان ارتقا یابد. در اینجا تأثیرات خواب بر تمام قسمت های بدن از سر گرفته تا انگشتان پا ارائه شده است..

تاثیر کمبود خواب بر مغز شما

مغزانسان فعال ترین عضو بدن در هنگام خواب است. زمانی که خواب هستید، مغز اطلاعاتی را که در طول روز به دست آمده است، پردازش می کند، خاطرات جدید را تشکیل می دهد، آموخته های مهم را دسته بندی می کند و چیزهایی را که اهمیت چندانی ندارند از بین می برد. به همین دلیل است که یک شب قبل از آزمایش یا سخنرانی در حال دستکاری تمام این اطلاعات هستید، اما شما آن را پردازش نمی کنید و آنها را حفظ نمی کنید، بلکه آنها را در ذهن خود می چینید.

به طور خلاصه، شما نیاز به استراحت دارید تا اطلاعاتی را که آموخته اید، در ذهن ثبت کنید. در واقع، یک مطالعه نشان داد افرادی که مدت کوتاهی پس از یادگیری چیزی می خوابند، بهتر می توانند اطلاعات را بعداً به یاد بیاورند. بعلاوه، کمبود خواب می تواند بر تصمیم گیری، حل مسئله و نحوه برخورد با احساسات تأثیر منفی بگذارد. محققان خاطرنشان می کنند که کمبود خواب موجب افسردگی، خودکشی و رفتار های پر مخاطره است. به علاوه کمبود استراحت چشم می تواند باعث کاهش توجه و توانایی تمرکز شما شود.

تاثیر کمبود خواب بر چشمان شما


از دست دادن 40 بار پلک زدن بر روی بینایی شما تأثیر میگذارد. محققان دریافتند که افرادی که از خواب کافی محروم بودند، پلک های آویزان، چشم های قرمزتر، متورم تر و دایره های تیره تر زیر چشم نسبت به افرادی که از هشت ساعت خواب طبیعی برخوردار بودند داشتند. اما اثرات بی خوابی فراتر از ظاهر است. اگر خواب مختل شده و به ماهیچه های اطراف چشم اجازه استراحت کافی داده نشود، ممکن است اسپاسم چشم و انقباض ایجاد شود، اگرچه این علائم روی بینایی تأثیر نمی گذارد، اما مطمئناً می تواند آزار دهنده باشد.

مشکل جدی ترخواب، آپنه انسدادی خواب است؛ شرایطی که در طی آن تنفس مکث می کند و باعث ایجاد گلوکوم و ایسمیک اپتیک نوروپاتی قدامی(التهاب عروق چشم) می شود که هر دو می توانند منجر به کوری شوند.


تاثیر کمبود خواب بر بینی شما


کمبود اندکی خواب می تواند دلیل آبریزش بینی باشد، زیرا در زمان خواب، بدنتان سیستم ایمنی را تقویت می کند، بنابراین سلول ها و پروتئین های ضد عفونی کننده می توانند مهاجمان خارجی را از بین ببرند (به سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر بیماری ها فکر کنید). با این حال، کمبود خواب کافی عملکرد سیستم ایمنی بدن را مختل می کند، بنابراین کار خود را به خوبی انجام نمی دهد. هنگامی که بیمار هستید و به میزان کافی نمی خوابید، کمبود استراحت بهبود را سخت تر می کند.

تاثیر کمبود خواب بر قلب شما


فشار خون در هنگام خواب طبیعی، کاهش می یابد. اما اگر به اندازه کافی نخوابید، فشار خون شما برای مدت طولانی تر بالا می ماند. این می تواند به فشار خون مزمن منجر شود که یکی از مهمترین عوامل خطر در بیماری قلبی و سکته مغزی است .اختلال در خواب، همانطور که در آپنه خواب مشاهده می شود، نیز مشکل ساز است. هنگامی که شما در دستگاه تنفس دچار اختلالات مداوم هستید، نوسانات بزرگی در فشار خون مشاهده می کنید که موجب فشار بر قلب می شود و همچنین می تواند فشار خون بالا و انواع دیگر بیماری های قلبی را تشدید کند.

کمبود خواب همچنین بر وزن، هضم غذا، تمایلات جنسی و پوستتان نیز تأثیر می گذارد. پس خواندن را تمام کنید و اگر کمبود خواب دارید فقط بخوابید.


دیدگاه خود را بنویسید

icon news