اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه
شنبه 26 مرداد 1398
23 مرداد 1398 23 مرداد 1398
15:47 15:47

عامل اصلی انفجار مرگبار روسیه مشخص شد

سطح تشعشع رادیواکتیو در اطراف محل انفجار مرگبار یک موشک 16 برابر افزایش داشته و همین امر باعث شده تا گمانه زنی ها عامل این انفجار را موشک کروز اتمی بدانند.

به گزارش سلام نو، اداره هواشناسی روسیه اعلام کرده است که سطح تشعشع رادیواکتیو در اطراف محل انفجار مرگبار یک موشک در پایگاهی در شمال روسیه تا ۱۶ برابر حد طبیعی افزایش داشته است و همزمان فاکس‌نیوز گزارش داده که به احتمال قوی، انفجار مرتبط با موشک کروز اتمی جدید روسیه است.

یک پایگاه نظامی در روستای محل حادثه در شمال روسیه

یک پایگاه نظامی در روستای محل حادثه در شمال روسیه

این میزان تشعشع در شهر بندری سورودوینسک بعد از انفجار اندازه‌گیری شده است. این انفجار روز پنج‌شنبه گذشته در یک تاسیسات نظامی در ساحل دریای سفید رخ داد. روس‌اتم، سازمان دولتی انرژی اتمی روسیه، گفته است که در حال آزمایش یک موتور سوخت هسته‌ای در آن تاسیسات است. پنج نفر از پژوهشگران مجموعه در این انفجار کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند. به گفته سازمان هواشناسی روسیه، خوانش سطح تشعشع در شش ایستگاه اندازه‌گیری در سورودوینسک افزایشی بین ۴ تا ۱۶ برابری نسبت به حد معمول نشان داده است. با وجود این به گفته کارشناسان هسته‌ای این سطح از تشعشع آسیب بسیار اندکی ممکن است به بدن انسان وارد کند.

یافته‌های جدید اداره هواشناسی با گزارش‌های اولیه حادثه تفاوت دارد. مقام‌های شهر سورودوینسک در حدود پنجاه کیلومتری محل حادثه گفته‌ بودند که سطح تشعشع بعد از انفجار به مدت حدود ۴۰ دقیقه بالاتر از حد طبیعی بوده اما بعدا به سطح معمول برگشته است. اما اکنون گزارش جدید می‌گوید بالا رفتن سطح تشعشع دو ساعت و نیم بعد از انفجار طول کشیده است. این انفجار ساکنان محلی را وحشت‌زده کرد و شماری از آنها برای خریدن یُد درمانی که می‌تواند اثرات تشعشع را محدود کند، به داروخانه‌ها هجوم بردند. روز سه‌شنبه دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، از ارائه جزییات درباره آزمایش‌های بعد از انفجار سر باز زد و تنها به خبرنگاران گفت: حوادث متاسفانه اتفاق می‌افتد!

فاکس‌نیوز: به احتمال قوی، انفجار مرتبط با موشک کروز اتمی جدید روسیه است
شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در گزارشی ضمن بررسی انفجار مرموز اخیر در روسیه، نتیجه‌گیری کرده که این انفجار به احتمال قوی مرتبط با ساخت موشک کروز اتمی جدید روسیه است که ولادیمیر پوتین آن را دستاوردی قدرتمند خوانده بود! این گزارش افزود: «داده‌های بررسی شده توسط سازمان «صلح سبز» نشان می‌‌دهد که درصد تشعشعات رادیو اکتیو در زمان این حادثه حدود ۲۰ برابر سطح عادی این شهر افزایش یافته است و برخلاف اعلام رسمی روسیه، حداقل ۵ نفر کشته بر جا گذاشته است.»

شایان ذکر است که رئیس بخش «تحقیقات اتمی» فدرال روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده که این حادثه در پی آزمایشی در مقیاس کوچک بر روی سوخت موشک روی داده است، اما دو تن از کارشناسان اتمی ایالات متحده روز جمعه گذشته به رویترز گفته‌اند: «انفجار سوخت مایع پیشران موشک باعث تابش پرتوهای رادیواکتیو نمی‌شود و چنانچه افزایش رادیو اکتیو دیده شده، احتمالا مرتبط با موشک کروز دارای سوخت هسته‌ای است.

اخبار مرتبط

icon news

انهدام ۲ پهپاد مهاجم به پایگاه «حمیمیم» توسط روسیه

وزارت دفاع روسیه  از حمله دو پهپاد به پایگاه هوایی حمیمیم واقع در استان لاذقیه سوریه ...

تکذیب کشته شدن 4 نظامی روسیه در سوریه

 وزارت دفاع روسیه خبر  کشته شدن 4 نظامی روسیه در سوریه را تکذیب کرد.

کشته شدن سه نظامی روس درحمله تروریستی

روس ها اعلام می کنند که تاکنون بیش از 30 تن از نظامیان خود را در جنگ سوریه از دست داد...

روسیه و افزایش قوای نظامی‌اش درمرزهای خود با اروپا

«سرگئی شایگو» در جمع مقام های ارشد وزارت دفاع روسیه از تصمیم برای تقویت قوای نظامی ای...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news