اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 28 مهر 1398
24 مرداد 1398 24 مرداد 1398
15:05 15:05

افزایش۳۳ درصدی اجاره بهای خانه در تهران

طبق اعلام ­رئیس سازمان برنامه و بودجه تهران، شاخص قیمت اجاره‌بهای واحدهای مسکونی استان تهران در بهار ۹۸، به ۱.۱۵۸ رسید.

اجاره بهای خانه در تهران ۳۳ درصد افزایش داشت

به گزارس سلام نو، نعمت الله ترکی گفت: یکی از بخش های مهم در برآورد شاخص قیمت مصرف کننده، بخش مسکن است. این بخش شامل زیر بخش های "اجاره بهای واحدهای مسکونی" و "خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی" (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله کشی، گچکاری، برق کاری، نصب ایزوگام و...) است.

وی ادامه داد: در فصل بهار ۱۳۹۸، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری استان تهران، به عدد ۱.۱۵۸ رسید که نسبت به فصل قبل ۱.۳ درصد افزایش داشته است. مقدار این شاخص برای کل کشور عدد ۰.۱۴۲ بوده است. در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۷.۱۴ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان لرستان با ۶.۰ درصد افزایش است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان تهران، گفت: درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل بهار ۱۳۹۸ نسبت به فصل مشابه سال قبل یعنی فصل بهار ۱۳۹۷ (تورم نقطه به نقطه) در استان تهران، ۱.۳۶ درصد است که بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه در فصل بهار ۱۳۹۸ کشور بوده است. در این فصل مقدار تورم نقطه به نقطه ی کشور ۶.۲۵ درصد اعلام شده است. ضمن آنکه کمترین مقدار این شاخص برای استان آذربایجان غربی با ۱.۱۰ درصد بدست آمده است.

ترکی درادامه افزود: به عبارتی خانوارهای استان تهران به طور متوسط ۱۰.۵ واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان آذربایجان غربی ۱۵.۵ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده اند. با توجه به اعداد مربوط به تورم نقطه به نقطه، تنها سه استان تهران، چهار محال و بختیاری و لرستان بالاتر از میانگین کل کشور بوده اند.

به گفته وی، نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل بهار ۱۳۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر ۲۲.۶ درصد است. طبق اطلاعات مذکور در استان تهران۳۳ درصد بیشترین عدد و در استان آذربایجان غربی۷.۸ (درصد) کمترین عدد را نشان می دهد./مهر

اخبار مرتبط

icon news

قیمت نان در تهران /گران فروشی برخی نانوایی ها

 برخی نانوایی‌های قرار گرفته در مرکز شهر تهران نرخ های جدید اعلامی در دوم مهرماه، را ...

افزایش تدریجی معاملات آپارتمان‌های قدیمی

در شهریور امسال واحدهای 40 متری بیشترین تورم را داشته اند. در پنج سال گذشته خریدارن م...

۳۰۰ تاورکرین بسیار قدیمی در تهران وجود دارد

مهدی صالحی مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران گفت: 300 دستگاه تاورکرین در شهر تهر...

بازار مسکن سنت شکنی کرد/افزایش اندک تعداد معاملات

هر ساله با شروع مهر قراردادها نسبت به شهریور 20 تا 50 درصد کاهش می یابد چون پایان فصل...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news