اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 21 تیر 1399
26 مرداد 1398 26 مرداد 1398
11:50 11:50
واکنش محمدرضا زائری به مواضع تهدید آمیز آیت‌الله یزدی:

آيت الله علوي بروجردی مرجع آينده ما هستند / در طول قرن‌ها كجا مرجع تقليد با دستور و فرمايش تعيين شده؟

حجت الاسلام زائری در یادداشتی در صفحه تلگرامی خود در واکنش به مواضع آیت‌الله یزدی درباره اعلام مرجعیت احتمالی آیت الله علوی بروجردی، نوه آیت‌الله بروجردی و تهدید وی به پایین کشیدن تابلوی او نوشت که حالا اطمينان كامل پيدا كرده كه مرجع آينده حضرت آيت الله علوي بروجردي هستنند و مورد اقبال هم واقع می‌شود.

حجت الاسلام زائری در یادداشتی در صفحه تلگرامی خود در واکنش به مواضع آیت‌الله یزدی درباره اعلام مرجعیت احتمالی آیت الله علوی بروجردی، نوه آیت‌الله بروجردی و تهدید وی به پایین کشیدن تابلوی او نوشت:

آیت الله محمد یزدی تهدید کرده اند که در صورت اعلام مرجعیت آیت الله علوی بروجردی، به میدان خواهند آمد و بساط را به هم خواهند ریخت و تابلوی دفتر ایشان را پایین خواهند آورد!
راستش اگر تا حالا تردیدی هم در شایستگی حضرت آیت الله علوی بروجردی داشتم با صحبت های آقای یزدی اطمینان کامل پیدا کردم که مرجع آینده ما حضرت آیت الله علوی بروجردی هستند و مورد اقبال قرار خواهند گرفت!
تا کنون فکر می کردیم آقایان از جامعه بی خبرند و میزان محبوبیت و جایگاه اجتماعی خود در افکار عمومی اطلاعی ندارند، اما الآن معلوم شده که اصلا از تاریخ روحانیت و حوزه های علمیه نیز آگاه نیستند!
در طول قرنها کجا مرجع تقلید مردم با دستور و فرمایش تعیین شده؟ در طول قرن ها کجا کسی یا نهادی به مردم گفته که از چه کسی تقلید بکنند و از چه کسی تقلید نکنند؟
این همه روایت توصیه به مردم داری و جلب محبت خلق مثل "جرّوا موده الناس إلیکم و إلینا" مگر نبوده که در مسیر حفظ تماسک اجتماعی و تقویت جامعه دینداران رابطه ای عاطفی و معنوی میان مرجع تقلید و عالم دین با مردم ایجاد می کرده است؟
اگر هوش و دانش ارتباط موثر با مردم ندارید، اگر ذوق و ظرافت زیبا حرف زدن ندارید، اگر حوصله و طاقت زحمت کشیدن و تلاش کردن و عرق ریختن برای جلب دلهای مردم را ندارید، صادقانه و صریح به ناتوانی خود اعتراف کنید و زبان به کام بگیرید!
آقایان شما که همه چیز را نابود کردید! دین مردم را از آنان گرفتید و باورهای مردم را به باد دادید! شما را به خدایی که می پرستید بگذارید همین چهار نفر و نصفی که تقلید می کنند و خمس می دهند و التزام دینی دارند برای آینده اسلام باقی بمانند!

ماجرای آیت الله یزدی و آیت الله علوی بروجردی

روحانی نواندیشی که نوه آیت الله بروجردی معروف است این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده است. سید محمدجواد علوی طباطبایی بروجردی در روز ۲۶ فروردین ۱۳۳۰ در قم به دنیا آمده است. او که به سیدجواد علوی بروجردی معروف است از جمله جوان ترین مراجع تقلید به حساب می آید.

او مدرس دروس خارج حوزه علمیه قم است و تابستان سال گذشته توضیح المسائل خود را منتشر کرده است. چندی پیش آیت الله یزدی در اظهارات تندی مرجعیت علوی بروجردی را زیر سوال برد.

آیت الله یزدی خطاب به آیت الله «محمدجواد علوی بروجردی» که از فضلای حوزه علمیه قم نیز به حساب می آید، گفته است: بعضی اگر یک روزی رسما اعلام مرجعیت کنند، اگر زنده باشم، رسماً جلویش را می‌گیرم و اعلام رسمی هم می‌کنم. واقعا در حوزه چه کسی باید با این مسأله برخورد کند؟! نوه مرجع بودن که دلیل شرعی برای مرجعیت نیست؛ کسی نگفته هرجا فلانی نوه مرجع شد، می‌تواند مرجع باشد. اگر کسی توان علمی او محرز نشود و وارد این عرصه شود، مجبور می‌شوم رسما اعلام کنم که ایشان حق ادعای مرجعیت ندارند، چون هیچ جایی توان علمی او را تأیید نمی‌کند.

اظهاراتی که پاسخ تند و تیز آملی لاریجانی را به همراه داشت. رئیس مجمع تشخیص مصلحت خطاب به آیت الله یزدی در نامه معروف خود نوشت: متاسفانه شما خودتان را در جایگاهی می‌بینید که نه تنها مرجع تعیین کنید، بلکه به مراجع بزرگواری که شاید شاگرد آنها هم محسوب نمی‌شوید، امر و نهی کنید.

سایت جماران ویدئویی از آیت الله علوی بروجردی منتشر کرده که به نوعی پاسخ به انتقاد اخیر مطرح شده از سوی آیت الله محمد یزدی درباره نحوه کسب مرجعیت و مشخصا مرجعیت آیت الله علوی بروجردی است.

آیت الله یزدی در سخنانی گفته بود اگر ایشان بخواهد اعلام مرجعیت کنند، تا زمانی که تائید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را نگیرد،چنین اجازه ای نخواهد داشت.

از جمله آثار تالیفی او می توان به تقریرات خارج اصول وحید خراسانی، تقریرات خارج فقه (مکاسب، صلوه) وحید خراسانی، تقریرات یک دوره اصول سید محمد روحانی (به غیر از استصحاب)، تقریرات حج، خیارات و بیع سید محمد روحانی، تقریرات حج، عمره و بیع سید محمدرضا گلپایگانی، تقریرات خیارات و خمس شیخ مرتضی حائری، تقریرات مکاسب محرمه میرزا جواد آقا تبریزی، تقریرات الهیات بالمعنی الاعم (اسفار) جوادی آملی، نقش و جایگاه عقل در استنباط، قاعده لا حرج اشاره کرد.

شاید او را بتوان تنها مجتهدی دانست که در شبکه های مجازی حضور به نسبت فعالی دارد. اینستاگرام منتسب به او عملکرد نسبتا قابل قبولی دارد و مخاطبان زیادی هم او را دنبال می کنند.

بیان خوب این روحانی و مطالب متفاوتی که بیان می کند باعث شده بسیاری به سوی او جذب بشوند. صحبت های علوی بروجردی در ستایش کوروش هخامنشی و مطرح کردن بحث هایی همچون حقوق بشر و ... باعث شده نگاه ها به سمت این روحانی متفاوت باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news