اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 04 اسفند 1398
27 مرداد 1398 27 مرداد 1398
19:27 19:27

تفاهم برقی ایران و افغانستان

به گفته معاون برق و انرژی وزیر نیرو، بین ایران و افغانستان یادداشت تفاهمی امضا شد که تبادل برق میان طرفین را ممکن می کند و نقش پررنگی در تقویت صنعت برق دو کشور خواهد داشت

معاون وزیر نیرو: یادداشت تفاهم ایران و افغانستان، امکان تبادل برق را فراهم می‌کند

به گزارش سلام نو، «همایون حائری» روز یکشنبه در حاشیه امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های برقی بین ایران و افغانستان، در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: این یادداشت تفاهم همکاری در ۲۰ اسفند تهیه شده و روابط همکاری بسیار نزدیکی را برای دو کشور به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: در این یادداشت تفاهم زمینه‌های گسترده‌ای برای همکاری تعریف شده است که می تواند ارتباط صنعت برق دو کشور را پررنگ تر سازد.
حایری از جمله موضوعات این یادداشت تفاهم را سنکرون کردن شبکه برق دو کشور و افزایش ارتباطات الکتریکی عنوان کرد.
وی افزود: این یادداشت تفاهم می تواند باعث حمایت از بخش‌های خصوصی دو کشور شود؛ به گونه‌ای که هم بخش خصوصی ایران بتواند در پروژه‌های افغانستان مشارکت داشته باشد و هم بخش خصوصی افغانستان در صنعت برق ایران فعالیت کند.
معاون وزیر نیرو اظهار داشت: این یادداشت تفاهم ارتباط فنی را بین صنعت دو کشور نزدیک تر خواهد کرد.
وی گفت: از نگاه اقتصادی این یادداشت تفاهم هم تبادل برق را بین دو کشور امکان‌پذیر خواهد کرد و هم شرایطی ایجاد می‌کند که افغانستان بتواند با ایران و هم با کشور ترکمنستان ارتباط الکتریکی داشته باشد؛ این یادداشت تفاهم تجارت برق را تسریع خواهد کرد.
بر اساس گزارش ارسالی خبرنگار اعزامی ایرنا، ایران و افغانستان امروز (یکشنبه) تفاهم‌نامه ای برای توسعه همکاری‌های دوجانبه در زمینه صنعت برق امضا کردند.
گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به کابل حاکی از این است که در این تفاهم‌نامه دو طرف بر گسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های «بازسازی و تعمیر تجهیزات فرسوده انتقال برق»، «ساخت خط زرنج»، «سنکرون کردن شبکه‌های دو کشور» و دیگر مسایل مبتلابه صنعت برق تاکید کرده‌اند.
این تفاهم‌نامه را «همایون حائری» معاون برق و انرژی وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران، «محمدحسن متولی‌زاده» مدیر عامل شرکت توانیر و «امان‌الله غالب» مدیر کل شرکت برق افغانستان امضا کردند.
یادداشت تفاهم برقی ایران و افغانستان در حاشیه سفر معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی به کابل امضا شد.
این سفر دو روزه به دنبال توافق‌های صورت گرفته در سفر «رضا اردکانیان» وزیر نیرو و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و افغانستان به کابل برنامه ریزی شد.
وزیر نیرو که ریاست کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و افغانستان را به عهده دارد، هشتم مردادماه در صدر هیاتی به کابل سفر کرد و در دیدارهایی با رئیس جمهوری، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی و وزیران آب و انرژی و مالیه افغانستان، گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور به ویژه در زمینه آب و انرژی را پیگیری کرد./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

عامل اصلی قرارگیری ایران در لیست سیاه FATF افشا شد

روزنامه عربستانی " الشرق الاوسط" به نقل از یک دیپلمات غربی مدعی شده است، که عامل اصلی...

بهبود یافتن شرایط دریافت رمز دوم پویا

بنا بر اطلاعیه جدید بانک مرکزی شرایط دریافت رمز دوم پویا در بانک های کشور بهبود می یا...

احتمال تنفس برای تحریم های سنگین ایران

نگرانی سعودی‌ها از امنیت برگزاری نشست سران گروه بیست در ریاض ممکن است به معافیت اندک ...

میزان سرمایه گذاری ایرانی ها د رترکیه

ایرانی‌ها جزو اصلی‌ترین سرمایه‌گذاران وارد شده به ترکیه در سال ۲۰۱۹ بوده اند و ۹۷۰ شر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news