اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 اسفند 1398
27 مرداد 1398 27 مرداد 1398
21:51 21:51

هشدار مسئول بریگزیت نسبت به عملیات زردپره

مسئول هماهنگی و فراهم کردن مقدمات برگزیت با هشدار شدید نسبت به عواقب بریگزیت یکطرفه گفت: عملیات زردپره خطرناک است و نباید بدون توافق با اتحادیه اروپا از آن خارج شد

هشدار مقام انگلیسی درباره برگزیت بدون توافق

به گزارش سلام نو به نقل از خبرگزاری رویترز، "مایکل گوو" گفت: خروج لندن از اتحادیه اروپا آن هم بدون توافق با این اتحادیه ، بدترین سناریوی ممکن برای انگلیس خواهد بود.

وی ادامه داد: آشکارا هشدار می دهم که پروژه "یلو هامر" (عملیات زردپره) بدترین سناریو ممکن را در نظر گرفته است, در حالیکه در سه هفته اخیر گام های مهمی برای شتاب بخشیدن به برنامه ریزی ها درباره برگزیت برداشته شده است.

هشدار این مقام انگلیس در حالیست که روزنامه "تایمز" امروز اسنادی از دولت این کشور را افشا کرد که سناریوهای پیامد خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا را به تصویر کشیده است.

روزنامه «تایمز» انگلیس در تارنمای رسمی خود از افشای اسناد طبقه‌بندی شده از کابیه دولت این کشور خبر داد که وضعیت کمبود سوخت، غذا و دارو، آشوب در بندرها، تنش مرزی و محافظت سخت از مرز با ایرلند و افزایش قیمت مراقبت‌های اجتماعی را در صورت خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا به تصویر کشیده است.

به نوشته تایمز، این سند در دفتر کابینه نخست‌وزیری انگلیس با نام رمزی «عملیات زردپره» تهیه شده و اشاره‌هایی به برنامه‌ریزی داونین‌استریت برای پیشگیری از فروپاشی فاجعه‌بار زیرساخت‌های این کشور در صورت برگزیت بدون توافق دارد.

اسناد «عملیات زردپره» حاکی است که در صورت برگزیت بدون توافق با اتحادیه اروپا، دسترسی به غذای تازه کاهش و قیمت‌ها افزایش می‌یابد و این موضوع اقشار آسیب‌پذیر را متاثر خواهد کرد.
از دیگر عوارض خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا که در این اسناد آمده، اختلال در کار فرودگاه‌ها و بلاتکلیف ماندن مسافران در فرودگاه‌ها، گذرگاه‌های مرزی و همچنین بروز تظاهرات و اغتشاشات در سراسر این کشور است که به نوبه خود نیازمند نیروهای امنیتی بیشتر است.
بوریس جانسون نخست‌وزیر جدید انگلیس که ماه گذشته میلادی پس از کناره‌گیری ترزا می جانشین او شد، اعلام کرده است که برای رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا تلاش خواهد کرد، اما در صورتی که توافقی حاصل نشود، لندن برگزیت را بدون توافق، اجرا خواهد کرد.
برگزیت بدون توافق به معنی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون تعیین موازین و مقررات و نیز مناسبات آینده میان این کشور و اعضای باقی‌مانده در این اتحادیه است.

شکست دولت انگلیس در متقاعد کردن مجلس به تصویب توافق برگزیت ، منجر به استعفای می از نخست‌وزیری شد.
جانسون در نخستین نطق خود در کسوت نخست وزیری در پارلمان گفته بود: آماده مذاکره با اتحادیه اروپا هستیم و تمام تمرکز خود را با انرژی و اراده خرج می‌کنیم تا به توافق برسیم. اما اگر نشد در شرایط مطلوب‌تر از آنچه تصور می‌شود، قرار داریم که بدون توافق اتحادیه اروپا را ترک کنیم.
او ماموریت اصلی دولت خود را تحقق برگزیت تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) خواند و در اظهاراتی شبیه به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت می خواهد انگلیس را به بهترین کشور روی زمین تبدیل کند.
نخست وزیر انگلیس مدعی شده که در این راستا قصد دارد تا با احترام به رای مردم در همه پرسی برگزیت، اعتماد از دست رفته به سیاست را دوباره احیا کند.
وی به شهروندان اروپایی مقیم انگلیس هم اطمینان داد که در دولت او آنها می توانند پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا به اقامت و زندگی در این کشور ادامه دهند.

جانسون همچنین در سخنانی در مقابل دفتر نخست وزیری تکرار کرد که انگلیس طبق مهلت تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا، «بدون هیچ اما و اگری» ۳۱ اکتبر (۹ آبان) با یک توافق بهتر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد./ ایرنا 9

اخبار مرتبط

icon news

جانسون مخالفان هم حزبی را قلع و قمع می کند

نخست وزیر بریتانیا یک روز قبل از شروع پارلمان، هم حزبی های خود را که احتمالا مخالف بر...

تظاهرات انگلیسی ها علیه بریگزیت یکطرفه و لغو پارلمان

دهها هزار نفر از معترضین انگلیسی به خیابان ها ریختند و علیه لغو پارلمان انگلیس و خروج...

کوربین: برگزیت یکطرفه فقط به نفع ترامپ است

رهبر حزب کارگر انگلیس با هشدار جدی نسبت به عواقب بریگزیت یکطرفه اعلام کرد که این روند...

هیل: برگزیت یکطرفه ترامپ را پشیمان می کند

پایگاه اینترنتی کنگره آمریکا نوشت که ممکن است دولت دونالد ترامپ بعدا از هواداری سرسخت...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news