اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 اسفند 1398
28 مرداد 1398 28 مرداد 1398
10:55 10:55

نابودی 400 یخچال طبیعی ایسلند

روز یکشنبه دولت ایسلند در مراسم یادبودی که برای یکی از یخچال های طبیعی این کشور که به دلیل تغییرات اقلیمی از بین رفته است، برگزار کرده بود، اعلام کرد سرنوشتی مشابه در انتظار ۴۰۰ یخچال دیگر این منطقه است.

 

 

400 یخچال طبیعی ایسلند در حال نابودی است

به گزارش سلام نو، نخست وزیر ایسلند در این مراسم که کمیساریای  عالی حقوق بشر سازمان ملل و صدها دانشمند حضور داشتند ، گفت: «امیدوارم این مراسم نه تنها برای ما در ایسلند، بلکه برای سایر نقاط جهان الهام بخش باشد، زیرا آنچه ما در اینجا می بینیم، تنها گوشه ای از چهره بحران آب و هوا را به نمایش می گذارد. »

«سیمن هوو» استاد مردم شناسی دانشگاه رایس ایسلند نیز در این باره گفت: «در تمام نقاط جهان ما یادبودهایی برای چهره های برجسته تاریخی، فرهنگی و هنری با دستاوردهای انسانی داریم؛ اما با برگزاری مراسم یادبود برای این یخچال می خواهیم یادآور شویم که به دلیل فعالیت های انسانی چه چیزی را در جهان از دست داده ایم، فعالیت هایی که به هیچ وجه نباید به آن افتخار کنیم. »

«جولیان ویس»، استاد آیرودینامیک در دانشگاه برلین که در این مراسم نیز حضور داشت، می گوید: «شما هر روز تغییرات آب و هوایی را احساس نمی کنید، تغییرات اقلیمی اتفاقی است که در سطح انسانی بسیار آهسته اتفاق می افتد، اما در مقیاس زمین شناسی بسیار سریع است. »

دانشمندان بر این باورند که هر ۴۰۰ یخچال ایسلند تا سال ۲۲۰۰ از بین خواهند رفت. یخچال های طبیعی حدود ۱۱ درصد از سطح این کشور را پوشش می دهند و نابودی آنها می تواند بر سیستم تولید انرژی طبیعی این کشور تاثیر بگذارد.

طبق مطالعه ای که ماه آوریل (فروردین – اردیبهشت) توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت منتشر شده است، اگر انتشار گازهای گلخانه ای با میزان فعلی ادامه یابد، تقریبا نیمی از دنیا یخچال های طبیعی خود را تا سال ۲۱۰۰ از دست خواهند داد./ایرنا

دیدگاه خود را بنویسید

icon news