اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 28 شهریور 1398
28 مرداد 1398 28 مرداد 1398
11:51 11:51

7 ماده مضر در نوشیدنی های انرژی زا در دوران بارداری

تغذیه در دوران حساس بارداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.برخی کارشناسان مصرف نوشیدنی های انرژی زا در دوران بارداری را مضر می دانند.

  1. کافئین

کافئین یکی از اصلی ترین ترکیبات موجود در نوشیدنی های انرژی زا است و منجر به فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک می شود. مصرف بیش از حد کافئین می تواند باعث تشنج، روان پریشی، آریتمی قلبی و افزایش فشارخون و ضربان قلب شود. روی سیستم عصبی تأثیر می گذارد و می تواند باعث تحریک پذیری، عصبی شدن و بی خوابی شود.

شواهد استفاده از کافئین در دوران بارداری قطعی نیست، بنابراین بهتر است مصرف آن را روزانه به دویست میلی گرم یا کمتر برسانید.

  1. شیرین کننده های مصنوعی

برخی نوشیدنی های انرژی زا حاوی شیرین کننده های مصنوعی می باشند. این نوع شیرین کننده ها جایگزینی کم کالری یا حتی بدون کالری برای شکر هستند. آنها بدون افزودن شکر و کالری، به تأمین شیرینی کمک می کنند.

از آنجایی که که آنها بسیار شیرین تر از قند هستند، برای ایجاد شیرینی فقط مقادیر کمی از آنها مورد استفاده قرار می گیرد. متأسفانه در مورد این نوع شیرین کننده ها تحقیقات کافی صورت نگرفته است و بنابراین مصرف آنها در دوران بارداری ممنوع است.

  1. شکر

اگر نوشیدنی های انرژی زا حاوی شیرین کننده های مصنوعی نباشند، در تهیه آنها از شکر استفاده شده است. مصرف بیش از حد شکر می تواند کالری اضافی ناسالمی را وارد بدن کند که منجر به افزایش بیش از حد وزن می شود.

علاوه براین در خانم هایی که دیابت بارداری دارند، این مسئله می تواند بسیار مشکل ساز باشد زیرا برای جلوگیری از نوسان زیاد قندخون باید میزان مصرف کربوهیدرات را کنترل کنند و مصرف قندهای ساده را به حداقل برسانند.

  1. تائورین

برخی نوشیدنی های انرژی زا حاوی تائورین می باشند که یک اسیدآمینه حاوی گوگرد است. این ماده باعث بهبود رشد عصبی می شود و آب و مواد معدنی موجود در خون را تنظیم می کند.

در مورد تأثیرات تائورین در نوشیدنی های انرژی زا و مصرف آن در بارداری اطلاعات کمی در دسترس است، بنابراین توصیه می شود از مصرف آن در بارداری خودداری کنید.

  1. جنسینگ

جنسینگ یک نوع  گیاه است که مصرف آن به بیش از دو هزار سال قبل بازمی گردد. بر اساس اعلام موسسه ملی بهداشت و برخی از کارشناسان تغذیه، چند گروه از افراد از جمله نوزادان، کودکان و زنان و باردار و شیرده مجاز به مصرف آن نیستند. انجمن تغذیه آمریکا، مصرف جنسینگ را در بارداری منع کرده است.

علاوه بر این رایج ترین عوارض جنسینگ سردرد، اختلال خواب، عوارض گوارشی و نوسان قندخون و فشارخون می باشد. بنابراین اگر به دیابت بارداری یا فشارخون بالا مبتلا هستید، باید از مصرف جنسینگ خودداری کنید.

  1. گلوکورونولاکتون (Glucuronolactone)

گلوکورونولاکتون یک پلی هیدروکسید اسید طبیعی است و دارای فعالیت های آنتی اکسیدانی می باشد. گفته می شود که این ماده به دلیل تأثیرگذاری بر متابولیسم بدن انرژی را افزایش می دهد اما از آنجاییکه تأثیر آن در دوران بارداری به خوبی مطالعه نشده است، باید از مصرف آن اجتناب کرد.

  1. گوارانا (Guarana)

گوارانا منبع دیگری از کافئین است که بطور طبیعی از یک گیاه به دست می آید. معمولا به دلیل انرژی موجود در آن برای افزایش کارایی ورزشکاران، به نوشیدنی های انرژی زا افزوده می شود.

از آنجا که زنان باردار نیازمند توجه خاص بر میزان مصرف کافئین خود هستند، باید از مصرف نوشیدنی های انرژی زای حاوی کافئین و گوارانا خودداری کنند.

اخبار مرتبط

icon news

مصرف الکل در دوران بارداری

ناهنجاری های جنینی ناشی از مصرف الکل یا (FASD) شرایطی است که در شخصی رخ می دهد که ماد...

پرهیزات دوران بارداری

خوردن وعده های غذایی متعادل در همه زمان ها مهم است ، اما هنگام بارداری بیشتر ضروری اس...

آکواژیمناستیک؛ روشی برای تسهیل زایمان

آکواژیمناستیک یکی از ورزش هایی است که اغلب پزشکان متخصص توصیه می کنند که زنان هنگام ب...

واکسن ها در بارداری مضر یا مفید؟

دوران بارداری یکی از حساس ترین دوران های زندگی یک زن محسوب می شود و وقتی مواردی بی ضر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news