اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 اسفند 1398
28 مرداد 1398 28 مرداد 1398
12:45 12:45

اروپا به دنبال نجات عربستان از مخمصه یمن

 در گفت‌وگوی شبکه خبری "الجزیره" با دیپلمات پیشین ایران "امیر موسوی"، وی به نشست سه جانبه مقامات ایرانی، یمنی و اروپایی در تهران اشاره کرد و بیان داشت که اروپا تلاش می‌کند با گفت‌وگو، خود و عربستان را از عواقب جنگ یمن نجات دهد.

اروپا به دنبال نجات عربستان از مخمصه یمن است

به گزارش سلام نو، الجزیره نوشت، شنبه گذشته مقامات ایرانی نشستی را با حضور هیئت "انصارالله" و سفرای برخی کشورهای اروپایی در تهران برگزار کردند که موضوع آن گفت و گو در خصوص اوضاع یمن بود.
سفرای بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا در این نشست حضور داشتند و "رابرت مک ایر" سفیر بریتانیا در تهران با تمجید از نقش وزارت خارجه ایران در برگزاری این نشست در توییتر خود نوشت: گفت و گو در خصوص راه حل سیاسی و بحران انسانی در یمن بسیار مهم است.
الجزیره افزود: وزارت خارجه ایران با برگزاری این نشست حل بحران سیاسی یمن را دنبال می کند.
موسوی دیپلمات پیشین ایران در این خصوص به الجزیره گفت: نشست سه جانبه تهران برای توقف بحران در یمن بسیار اهمیت دارد و حضور سفرای کشورهای اروپایی در این نشست نشان می دهد که انصارالله در سطوح سیاسی و نظامی موفق عمل کرده است.
وی افزود: پس از دفاع انصارالله از ملت یمن در برابر متجاوزان و تحولات نظامی شگرف در مدت اخیر، طرف های اروپایی دریافته اند ماجرا در یمن از چه قرار است و به همین خاطر تلاش می کنند تا ریاض را از مخمصه ای که در آن افتاده است، نجات دهند.
موسوی ادامه داد: طرف اروپایی از افزایش تنش در تنگه راهبردی "باب المندب" در جنوب غربی یمن نگران است و نمی خواهد تجارت جهانی و کشتیرانی در این منطقه به خطر بیفتد.
وی افزود: امیدواریم این نشست پیش زمینه را برای برگزاری نشست های دیگر به منظور پایان بحران یمن فراهم کند، زیرا ریاض دیگر به این نتیجه رسیده که ادامه جنگ علیه یمن فایده ای برایش ندارد و نمی تواند جنگ را به نفع خود تمام کند.
این دیپلمات پیشین جمهوری اسلامی ایران گفت: برخی طرف های اروپایی با اعمال فشار به ریاض سعی دارند به جنگ علیه یمن پایان دهند، زیرا راه حل نظامی هیچ افقی برای آینده یمن در پیش ندارد.

در چارچوب رایزنی‌های جمهوری اسلامی ایران جهت حل و فصل سیاسی بحران یمن شنبه گذشته نشست مشترک سه جانبه‌ای با حضور هیاتی از ایران به ریاست «علی اصغر خاجی»  دستیار وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی، هیئتی از انصارالله یمن به ریاست "محمد عبدالسلام" سخنگوی این جنبش و سفرا و روسای نمایندگی‌های چهار کشور ذی‌ربط اتحادیه اروپا موسوم به " E۴ " (انگلستان، فرانسه، آلمان و ایتالیا) در محل وزارت امور خارجه  ایران برگزار شد./ایرنا

دیدگاه خود را بنویسید

icon news