اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 05 بهمن 1398
29 مرداد 1398 29 مرداد 1398
14:14 14:14

برخی از عجیب ترین جوایز بین المللی

در یکی از مقالاتی که یکی از مجله های فارسی منتشر کرد به برخی از عجیب ترین جوایز بین المللی پرداخت که این جوایز عناوین مختلفی از جمله جایزه کفش متعفن، ایگ نوبل، داروین، تمشک طلایی و استلا دارد.

جایزه کفش متعفن

این جایزه به بدبوترین کفش کتانی دنیا تعلق می گیرد. مسابقه کفش کتانی از سال ۱۹۷۵و با هدف کمک به فروش بهتر کفش های ورزشی آغاز شد و تا سال ۱۹۸۸به مسابقه ای جهانی مبدل شد. بچه های کوچک با میانگین پنج تا پانزده ساله می توانند کفش های کتانی خود را در این مسابقه شرکت دهند. این کفش ها براساس، تخت کفش، زبانه، پاشنه، نوک کفش، بندها، سوراخ های بند، شرایط عمومی و از همه مهم تر بوی کفش مورد ارزیابی قرار می گیرند و به بدترین آن ها جایزه تعلق می گیرد. در سی و سومین مسابقه کفش کتانی، پسر پانزده ساله ای به نام بن راسل از آلاسکا با کفش نایک کهنه اش برنده شد. رقبای او پسرانی از میشیگان، یوتا، جورجیا، کالیفرنیا و مکزیک بودند.

جایزه ایگ نوبل

این جایزه تقلیدی از جایزه نوبل می باشد و به ده دستاورد که ابتدا شنیدن آن مردم را می خنداند و بعد به فکر فرو می برد، تعلق می گیرد. این مراسم توسط مجله طنز علمی AIR برنامه ریزی شده و طی یک مراسم جوایزی به برندگان اهدا می شود. در طی این مراسم، برندگان فرصت دارند کشفیات و اختراعات علمی مضحک خود را برای دیگران توضیح دهند. اگر توضیحات آن ها بیش از حد طولانی شود یک دختر بچه پشت سر هم فریاد می زند: خواهش می کنم بس کن، خسته شدم. برخی از برندگان این جایزه عبارتند از:

در بخش پزشکی: برایان ویت مکومب یکی از برندگان این جایزه بوده است که به خاطر تحقیق پیرامون بلعیدن شمشیر و عوارض ناشی از آن، او یکی از نتایج این عمل را گلو درد عنوان کرده است.

در بخش زبان شناسی: جو آن مانوئل تورو، جوزپ توبالون و نوریا سباستین گالس از دانشگاه بارسلونا، از برندگان این جایزه بوده اند به خاطر اثبات این نکته که موش ها نمی توانند بین کسی که کلمات ژاپنی را از آخر به اول به زبان می آورد و کسی که کلمات هندی را بدین ترتیب می گوید، تفاوت قائل شوند.

جایزه داروین

جایزه داروین به احمقانه ترین مرگ های اتفاقی تعلق می‌گیرد. نام این جایزه از روی نام چارلز داروین نظریه پرداز تئوری تکامل، گرفته شده است. او به مردم می گفت:«با برداشتن اتفاقی خود از دریاچه ژن به بشریت خدمت کنید. (یعنی از طریق مرگ یا عقیم سازی، قدرت تولید مثل خود را ازبین ببرید).

جایزه تمشک طلایی

این جایزه تقلیدی از جایزه اسکار است و به بدترین فیلم سال تعلق می گیرد. جایزه تمشک طلایی از سال ۱۹۸۰و در بخش های بدترین تصویربرداری، بدترین هنرپیشه مرد و زن، بدترین اقتباس، بدترین دنباله فیلم و بدترین زوج هنری صورت می گیرد. این مراسم که به Razzies هم معروف است از تلویزیون، روزنامه و رادیو به اطلاع همه می رسد.

جایزه استلا

جایزه استلا به کسانی اهدا می شود که احمقانه ترین شکایت ها را می کنند و پرونده تشکیل می دهند. نام این جایزه از نام خانم استلا لایبک گرفته شده است که در سال ۱۹۹۲یک فنجان قهوه مک دونالد را روی پایش برگرداند و دچار سوختگی شد، سپس از مک دونالد به خاطر فروش قهوه های داغ شکایت کرد. او با شکایت ۲/۹میلیون دلار غرامت دریافت کرد. جایزه استلا در سال ۲۰۰۷به یک قاضی ۵۷ساله اهل واشنگتن رسید. او از یک خشکشویی به خاطر گم شدن شلوارش شکایت کرده و تقاضای غرامت کرد. او در جلسه دادگاه به خاطر شلوار گم شده اش گریست!

دیدگاه خود را بنویسید

icon news