اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 30 بهمن 1398
29 مرداد 1398 29 مرداد 1398
10:22 10:22

برخی از آیات و روایات درمورد عید سعید غدیر خم

هجدهم ماه مبارک ذی الحجه روز عید سعید غدیر خم است که مسلمانان شیعه این روز با فضیلت را به مناسبت جانشینی امیر مومنان، حضرت علی(ع) در مقام امامت پس از پیامبر اکرم(ص)، جشن می گیرند و این روز فرخنده را گرامی می دارند.

روایات برخی از اهل بیت(ع) درمورد روز عید سعید غدیر خم چنین است:

رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) (در روز غدیر) فرمودند:

ای مسلمانان! حاضران به غایبان برسانند: کسی را که به من ایمان آورده و مرا تصدیق کرده است، به ولایت علی سفارش می ‏کنم، آگاه باشید ولایت علی، ولایت من است و ولایت من، ولایت‏ خدای من است. این عهد و پیمانی بود از طرف پروردگارم که فرمانم داد تا به شما برسانم.

رسول خدا(ص) فرمودند:

«روز غدیرخم برترین عیدهای امت من است و آن روزی است که خداوند بزرگ دستور داد، برادرم علی بن ابی طالب را به عنوان پرچمدار امتم منصوب کنم، تا بعد از من مردم توسط او هدایت شوند، و آن روزی است که خداوند در آن روز دین را تکمیل و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را به عنوان دین برای آنان پسندید.»

رسول خدا (ص) به فاطمه (س) فرمودند : من تو را به همسری کسی درآوردم که دانشش از همه افزون است و پیش از دیگران اسلام آورده است. خداوند به زمین توجهی کرد و از مردم آن ، پدرت را برگزید و او را پیامبر قرار داد و در مرتبه دوم به آن توجهی کرد و از مردمِ آن ، شوهرت را برگزید و او را جانشین [پیامبر] قرار داد - تا آنجا که فرمود: - و او نخستین کسی است که به من ایمان آورده است و آخرین کسی است که به پیمان با من پابرجاست، و او وصی من است و وارث اوصیاء [پیامبران].

حضرت علی(علیه السلام) فرمودند:

بعد از پایان گردهم آیی خود (در روز غدیر) به خانه برگردید، خدا بر شما رحمت فرستد. به خانواده خود گشایش و توسعه دهید، به برادران خود نیکی کنید، خداوند را بر این نعمت که شما را بخشیده است، سپاس گزارید، متحد شوید تا خدا به شما وحدت بخشد، نیکویی کنید تا خدا دوستیتان را پایدار کند، به همدیگر نعمت‏ خدا را تبریک بگویید، همانطور که خداوند در این روز با چندین برابر عیدهای دیگر پاداش دادن به شما تبریک گفته، این گونه پاداشها جز در روز عید غدیر نخواهد بود.

امام صادق(ع) می‌فرمایند:

«روز غدیرخم عید بزرگ خداست، خدا پیامبری مبعوث نکرده، مگر اینکه این روز را عید گرفته و عظمت آن را شناخته و نام این روز در آسمان، روز عهد و پیمان در زمین، روز پیمان محکم و حضور همگانی است.»

امام رضا(ع) فرمودند:

«روز غدیر در میان اهل آسمان مشهورتر است تا میان اهل زمین... اگر مردم ارزش این روز را می‌دانستند، بی‌تردید فرشتگان در هر روز ده بار با آنان مصافحه می‌‏کردند.»

امام صادق(علیه السلام) فرمودند:

«به خدا قسم اگر مردم فضیلت واقعی «روز غدیر» را می شناختند، فرشتگان روزی ده ‏بار با آنان مصافحه می کردند و بخششهای خدابه ‏کسی ‏که‏ آن روز را شناخته، قابل‏ شمارش نیست.»

یعلی بن مره گوید : از پیامبر (ص) شنیدم که به علی بن ابیطالب (ع) فرمودند : ای علی ، تو ولی [و سرپرست] مردم بعد از من هستی . کسی که تو را پیروی کند براستی که مرا پیروی کرده است و کسی که تو را نافرمانی کند براستی که مرا نافرمانی و معصیت کرده است.

اخبار مرتبط

icon news

متن زیارت روز غدیر با ترجمه فارسی حجت الاسلام والمسلمین حسین انصاریان

زیارت روز غدیر یکی از زیارت هایی است که در روز عید سعید غدیر خم خوانده می شود و این ز...

متن خطبه غدیر خم؛ فرمان الهی برای مطلبی مهم

با توجه به آیه ۶۷ سوره مبارکه مائده، پیامبر اکرم، حضرت محمّد مصطفی(ص)  مأموریت یافتند...

متن خطبه غدیر خم؛ حمد و ثنای الهی

خطبه یا خطابه غدیر خم سخنرانی حضرت محمّد(ص) در منطقه غدیر خم است که پیامبر اکرم(ص) هن...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news