اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 09 بهمن 1398
28 مرداد 1398 28 مرداد 1398
17:59 17:59
دادستان تهران تاکید کرد؛

سفارش‌ پذیری قضات ممنوع!

دادستان تهران تاکید کرد که قاضیان به هیچ وجه نباید در پرونده های قضایی از جایی یا از ش‌خصی سفارش‌ بپذیرند یا به توصیه ها عمل کنند

 قضات از پذیرش هرگونه توصیه و سفارش اجتناب کنند

به گزارش سلام نو، علی القاصی دادستان تهران در ابتدای جلسه شورای معاونین دادستانی تهران که با حضور معاونان دادستان و سرپرستان نواحی دادسرا و به ریاست  القاصی دادستان‌تهران برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت اعیاد قربان و غدیر به تشریح اهداف و برنامه‌های این شورا پرداخت و  در ادامه از زحمات مجموعه معاونین قدردانی و برگزاری مستمر جلسات شورای معاونین را خواستار و بر آن تأکید کرد.

وی با اشاره به اصلاح ساختار تشکیلاتی دادسرای تهران گفت: با پیگیری‌های به عمل آمده در خصوص بازنگری و تصویب ساختار تشکیلاتی قضائی و اداری دادسرای عمومی و انقلاب تهران این امر منجر به ایجاد نواحی و پست های جدید و همچنین ارتقاء قابل توجه پست‌های سازمانی گردیده است.

وی عملکرد دادسرا را طی ۴ ماه اول سال جاری تشریح و با اشاره به وضعیت آمار و میزان کسب امتیازات، تصریح کرد: سرپرستان نواحی دادسراها باید در جهت رفع اطاله‌دادرسی تلاش و پیگیری‌مجدانه داشته باشند تا ما شاهد کاهش پرونده‌های مسن و تسریع در رسیدگی‌ها باشیم.

دادستان تهران با تأکید بر رعایت سلسله‌مراتب اداری خواستار انعکاس به‌ موقع وقایع مهم به حوزه دادستانی به صورت مستقیم و مکتوب شد و  با اشاره به رعایت عدالت و انصاف در رسیدگی قضایی افزود: قضات باید از پذیرش هرگونه توصیه و سفارش جداً اجتناب و پرهیز نمایند؛ چراکه جایگاه و شأن قضاوت عاری از توصیه‌پذیری است.

وی با توجه به اهمیت رسیدگی و تعیین تکلیف زندانیان و ساماندهی پرونده‌های اجرای احکام  بر ضرورت تلاش و پیگیری مضاعف در این خصوص تأکید کرد و  تعیین تکلیف سارقین متواری و ضرورت دستگیری آنان را ازجمله اقدامات لازم برشمرد که نیازمند پیگیری عاجل است.

وی با اشاره به دستورالعمل مقام معظم رهبری در خصوص عفو محکومان، تأکید کرد: افرادی باید در لیست عفو قرار گیرند که دارای استحقاق هستند و با توجه به محدودیت زمانی باید در تکمیل و ارسال آن تسریع شود.

دادستان تهران با اشاره به این که دادسرا یک ساختار قضایی مستقل و دارای وظائف و تکالیف قانونی است افزود: ضرورت دارد با توکل بر لطف پروردگار و توانمندی‌های مجموعه همکاران‌قضایی و اداری و مدیران شریف و شایسته باید تلاش نماییم این نهاد تبدیل به یک مجموعه پویا، به روز و پیشرو در دفاع از حریم حقوق‌عمومی و خصوصی شده و خدمت در این جایگاه تبدیل به یک آرمان‌ مقدس شود.

در ادامه جلسه برزویی معاون‌ اجرایی‌ دادستان تهران نیز به ارائه گزارش مستندِ پاورپوینت آمار عملکردی و میزان و نحوه کسب امتیازات و ابلاغ الکترونیک دادسراهای تهران در ۴ ماهه سال جاری پرداخت و ضمن تشریح عملکرد هر یک از نواحی ۳۸ گانه به عملکرد مثبت و منفی آمار و کسب امتیازات برخی شعبات نواحی نیز اشاره کرد.

وی ضمن تشریح عوامل موثر در عملکرد و کسب امتیازات مثبت به پرسش و ابهامات مطرح شده توسط معاونین نیز پاسخ گفت و بر ضرورت اعمال نظارت بر عملکرد و میزان پرونده‌های وارده ، مختومه و مانده در شعبه تأکید کرد و افزود: این نظارت باید به نحوی باشد که در هر ماه شاهد کاهش پرونده‌های مسن و مانده موجودی تمامی شعب باشیم.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه نقطه‌نظر و یا پیشنهادی در جهت غنای برنامه ارائه شده و همچنین امکان نظارت دقیق‌تر بر عملکرد وجود داشته باشد ، سرپرستان نواحی می‌توانند مراتب را به صورت مکتوب جهت جمع‌بندی ارائه نمایند.

در پایان جلسه کیان‌منش معاون قضایی دادستان تهران به چگونگی کیفیت تنظیم جدول تعدیل و نحوه امتیازدهی نواحی دادسرای‌تهران پرداخت و ضمن تشریح وضعیت موجود از حیث پرونده‌های وارده و همچنین منابع و نیروهای‌قضایی به سوالات حضار نیز پاسخ گفت./ ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

دادستان تهران دستور آزادی 170 زندانی را داد

 علی القاصی دادستان تهران در بازدید سرزده از ندامتگاه تهران بزرگ دستور آزادی 170 زندا...

جزئیات سرقت منزل یکی از نمایندگان مجلس از زبان دادستان

علی القاصی دادستان تهران گفت: موضوع سرقت منزل یکی از نمایندگان مجلس درحد یک گزارش بود...

«مهناز افشار»به ایران نیامده و پرونده اش مفتوح است/ «پگاه آهنگرانی» به دلایل امنیتی ممنوع‌الخروج است

علی القاصی دادستان تهران درباره آخرین وضعیت پرونده مهناز افشار گفت: این فرد خارج از ک...

دیدار مردمی دادستان تهران در دادسرای ناحیه ۱۲ برگزار شد

به مناسبت هفته قوه قضائیه دادستان تهراندر دادسرای ناحیه ۱۲ با مردم دیدار کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news