اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 06 بهمن 1398
30 مرداد 1398 30 مرداد 1398
11:30 11:30

رکود اقتصادی در اروپا

به گفته محمد الریان، اقتصاددان شانس وقوع رکود اقتصادی در منطقه یورو ۷۰ درصد است.

انگلیس آلمان فرانسه

به گزارش سلام نو، محمد الریان، اقتصاد دان ارشد موسسه بیمه ای " آلیانتس" آلمان با اشاره به کاهش محسوس نرخ رشد کشورهای اروپایی در ماه های اخیر گفت که منطقه یورو اکنون بر لبه پرتگاه قرار گرفته است. وی افزود: نه تنها در منطقه یورو بلکه هر پنج اقتصاد بزرگ اروپایی دارای مشکلات خود هستند. در واقع هیچ پیشرفتی محسوسی ایجاد نشده است و سیاست قاطع تقویت رشد نیز مشاهده نشده است.

این اظهارات تنها کمی پس از آن بیان می‌شود که بانک مرکزی آلمان در گزارشی نسبت به تداوم رشد اقتصادی منفی این کشور هشدار داد. بزرگ ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه دوم سال برای نخستین بار در طول یک دهه اخیر کوچک شد و رشد منفی ۰.۱ درصد را تجربه کرد. با این حال بانک مرکزی آلمان هشدار داده است که به دلیل پا برجا بودن مشکلات به ویژه در بخش صنعت، خطر تداوم رشد منفی در فصل‌های بعدی نیز وجود دارد.

از سوی دیگر مساله چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مساله ای است که به ابعاد نگرانی‌ها از وضعیت اقتصادی اروپا دامن زده است. نشریه ساندی تایمز با استناد به اسناد محرمانه گزارش کرده است که احتمال بروز قحطی مواد غذایی و سوختی در انگلیس در صورتی که این کشور بدون توافق مشخص اتحادیه اروپا را ترک کند، وجود دارد.

الریان با اشاره به بحران در ایتالیا نیز می‌گوید: اختلاف بین دولت ائتلافی این کشور بسیار زیاد است و مساله بدهی و بودجه به یک اختلاف اساسی بن این کشور و اتحادیه اروپا تبدیل شده است. رشد اقتصادی ایتالیا سال‌ها است که در حال درجا زدن است و چشم‌انداز روشنی برای تقویت این رشد وجود ندارد.

وی افزود: هر پنج اقتصاد بزرگ اروپایی رشد زیر یک درصد داشتند که ناامید کننده بود، آلمان و ایتالیا نیز رشد منفی و صفر درصدی را تجربه کردند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

کاهش نرخ سکه در کانال سه میلیون تومان

قیمت سکه در بازر امروز با کاهش پنج هزار تومانی با قیمت سه میلیون و ۹۶۰ هزار تومان معا...

خطر رکود اقتصاد جهان بالاست

مارک زندی اقتصاددان ارشد موسسه تحقیقاتی مودیز آنالیتیکس گفت: خطر رکود اقتصاد جهان بال...

بزرگ‌ترین اقتصاد خاورمیانه در انتظار رکود

صندوق بین‌المللی پول پیش بینی کرده رشد اقتصادی عربستان در امسال به 0.2 می رسد و نسبت ...

ثبات در بازار ارز با طعم رکود

بازار ارز این روزها ثابت است و خرید و فروش دلار و یورو به حداقل رسیده است.قیمت دلار ا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news