اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 26 شهریور 1398
30 مرداد 1398 30 مرداد 1398
12:38 12:38

نخستین وعده شهردار عملی شد؟ / لیست کارگاه های جمع آوری شده مترو

علی امام مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران وحومه اعلام کرد: کارگاه های مترویی که فعالیت هایشان به اتمام رسیده باشد جمع آوری می شود، اما کارگاه متروی پارک لاله در حال فعالیت است.  

آخرین وضعیت نخستین وعده شهردار/لیست کارگاه های جمع آوری شده مترو

به گزارش سلام نو، تصرف بخشی از معابر پایتخت توسط کارگاه های عمرانی رویه ای معمول در شهر تهران است. این که ماه ها پیاده رویی در اشغال یک پروژه ساختمانی باشد.

زمانی پروژه نیمه کاره رها می شد و سال ها شهروندان از بخشی از فضای شهر محروم می شدند. آزاد سازی فضاهای شهری به نفع شهروندان  اولین وعده ای بود که شهردار تهران داد. از زمانی که رای اعتماد پارلمان محلی تهران را به دست آورد و در جمع خبرنگاران حاضر شد تا نخستین روزی که پا به اتاق شهردار در خیابان بهشت گذاشت.

جمع آوری کارگاه عمرانی میدان هفت تیراولین گام برای حذف کارگاه های اضافه بود. پس از آن  معاون هماهنگی و امور مناطق شهردار تهران  اعلام کرد ۳۱ هزار و ۴۲۹ متر مربع از فضای کارگاه های عمرانی سطح شهر آزادسازی شده و اعلام کرد این کارگاه ها  که پس از ساماندهی به فضای سبز تبدیل می شود.

به گفته رستمی در مرحله نخست ساماندهی و آزادسازی کارگاه های عمرانی در شهر تهران ۷۸ هزار و ۵۷۱ متر مربع آزاد سازی خواهد شد. ۲۲ هزار و ۲۰۵ مترمربع از این کارگاه های عمرانی مربوط به سازمان ها و شرکت های شهرداری پایتخت، ۸ هزار و ۵۴ متر مربع مربوط به کارگاه های مترو و یکهزار و ۱۷۰ مترمربع کارگاه های مناطق ۲۲گانه شهر تهران است.

پس از گزارش ابتدایی از تلاش برای تحقق اولین وعده شهردار دیگر خبری از آزاد سازی کارگاه ها عمرانی به شهروندان داده نشد. گفته می شد برخی از پیمانکاران برای نقد کردن طلب هایشان از مترو در برابر جمع آوری کارگاه ها مقاومت می کردند و کارگاه ها مترو رو به عنوان گروی طلب هایشان حفظ کرده اند.

علی امام مدیرعامل متروی تهران این موضوع را تایید نمی کند و به مهر می گوید : هر بخش از مترو که فعالیت های عمرانی اش به پایان رسیده و دیگر نیاز به کارگاه نداشته باشد، جمع آوری و به شهرداری منطقه تحویل می شود.

او ادامه می دهد : در بخش میانی و شمالی خط ۶ مترو طی دو سال گذشته به دلیل نبود اعتبارات لازم فعالیت های عمرانی قابل توجهی نداشت اما با تامین اعتبار از طریق اوراق مشارکت که مجوز آن گرفته شده است کارگاه ها فعال شده اند.

امام به کارگاه متروی پارک لاله اشاره می کند و می گوید : این کارگاه مدتی غیر فعال بود که طی ماه های اخیر فعال شده است.

مدیرعامل مترو تاکید کرد: کارگاه های مترویی که فعالیت هایشان به اتمام رسیده است جمع آوری شده است، کارگاه هایی که امکان داشت کوچک سازی شده و کارگاه هایی که بخشی از فعالیت های عمرانی شان مانده نیز همچنان پا برجا هستند. به طور مثال بخشی از کارگاه های خط ۳ کوچک سازی شده اند.

امام با اشاره به  کارگاههای جمع آوری شده در خط شش در ماههای اخیر گفت : کارگاه آریافر(منطقه۲)، کارگاه هیئت(منطقه۶)، میدان هفت تیر(منطقه۶)کارگاه های جمع آوری شده در خط ۶ است.

همچنین کارگاه هایی که امکان کوچک سازی داشته و بخشی از کارگاه تحویل شهرداری شده نیز می توان به کارگاه شهدا جلوی اداره برق(منطقه۱۲)، کارگاه سرسبز S۶(منطقه۲)، ایستگاه دولت آباد (منطقه۲۰)، ورودی جنوبی Y۶(منطقه۵)، میدان الغدیر(منطقه۵)، ورودی جنوبی W۶جنب اترک(منطقه۵) و زمین ستادفرمان امام U۶(منطقه۵)اشاره کرد. زمین با مالکیت خصوصی U۶(منطقه۵)، رمپ ورودی اشرفی (منطقه۵)نیز آماده واگذاری است.

وی یادآوری می کند : در خط هفت نیز در ماههای اخیر  بخشهایی از کارگاههای میدان صنعت، تربیت مدرس، رودکی، بریانک، محمدیه، مهدیه و قلمستان تحویل شده اند. در خط سه نیز دو کارگاه حسین‌آباد و آیت‌اله‌سعیدی در یکماه اخیر تخلیه و تحویل شده‌اند.

گام دوم  تبدیل  زمین های آزاد شده  به فضای سبز عمومی است. محمد علی مختاری، مدیرعامل سازمان پارک هاو فضای سبز تهران در این رابطه به مهر می گوید : بر اساس دستور شهردار تهران هر فضای کارگاه هایی که جمع آوری شود به فضای سبز تبدیل خواهد شد، در میدان هفت تیر این اتفاق افتاد، در میدان فتح نیز کارگاه جمع آوری شده به بوستان تبدیل شد و این رویه همچنان در شهرداری ادامه دارد.  /مهر

اخبار مرتبط

icon news

ماجرای حذف نام شهدا از تابلوهای تهران بالا گرفت / کمیته ویژه‌ای پشت پرده حذف نام شهدا را بررسی می‌کند

حذف نام شهدا از تابلوهای شهری تهران همچنان در صدر توجه‌ها قرار دارد و با وجود توضیحات...

حناچی دخالت شهرداری در ماجرای تابلوها را تکذیب کرد

پیروز حناچی گفت شهرداری تهران هیچ نقشی در حذف نام شهدا از برخی تابلوهای شهر ندارد و ف...

حناچی زیر تیغ! + عکس

پیروز حناچی شهردار تهران به علت عمل جراحی که داشته قادر نیست در طرح سه شنبه‌های بدون ...

مدیرعامل متروی تهران از راه اندازی ۴ خط جدید خبر داد

 علی امام مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه گفت: چهار خط  ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ در آیند...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news