اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 اسفند 1398
30 مرداد 1398 30 مرداد 1398
14:30 14:30

اعلام موضع نیوزلند درباره ائتلاف تنگه هرمز

 وزیر دفاع نیوزیلند اعلام کرد این کشور در جواب  درخواست بریتانیا برای کمک به ائتلاف اروپا به منظور گشت‌زنی در تنگه هرمز بیان کرده است کشورش هیچ کشتی برای تخصیص به این مأموریت ندارد.

نیوزلند درباره ائتلاف تنگه هرمز تصمیم گرفت

به گزارش سلام نو، در پی درخواست بریتانیا از «نیوزیلند» برای پیوستن به ائتلاف کشورهای اروپایی در تنگه هرمز، «ران مارک» وزیر دفاع این کشور تصریح کرد که «ولینگتون» هیچ کشتی برای اعزام به تنگه هرمز ندارد.

پایگاه اینترنتی «نیوزیلند هرالد» گزارش کرد، بریتانیا از نیوزیلند برای گشت‌زنی در تنگه هرمز درخواست کمک کرده بود اما وزیر دفاع این کشور تأکید کرد که هیچ کشتی برای تخصیص دادن به این مأموریت ندارد.

اظهارات وزیر دفاع نیوزیلند در حالی مطرح شده است که دولت استرالیا امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که به ائتلاف دریایی نظامی آمریکا برای گشت‌زنی در تنگه هرمز می‌پیوندد.

طبق این گزارش، مارک تصریح کرد، گرچه بریتانیا هنوز درخواست رسمی برای کمک به ائتلاف در تنگه هرمز مطرح نکرده است اما در خصوص ظرفیت نیوزیلند برای کمک به این ائتلاف سوالاتی را مطرح کرده است.

وزیر دفاع نیوزیلند در جمع خبرنگاران در این خصوص گفت: «من همین حالا می‌گویم که هر دو ناوچه ما در کانادا و در دست تعمیر است. ما در حقیقت هیچ قابلیت موجود (برای کمک به ائتلاف تنگه هرمز) نداریم».

وی ادامه داد، اگر ظرفیت و قابلیت داشتیم، کابینه باید در خصوص کمک به ائتلاف تنگه هرمز تصمیم‌گیری می‌کرد اما هنوز هیچ درخواست رسمی از نیوزیلند در این خصوص نشده است و «هرچیزی فراتر از آن، فرضیات است».

وزیر دفاع نیوزیلند در خصوص تصمیم استرالیا برای پیوستن به ائتلاف تنگه هرمز گفت که اطلاع قبلی از این تصمیم استرالیا نداشته است اما پی برده است که هنوز تصمیم آنها در این زمینه نهایی نشده است.

با اینحال، هم‌اکنون استرالیا به بریتانیا، بحرین و آمریکا برای گشت زنی در تنگه هرمز که به بهانه محافظت از کشتیرانی در این منطقه تشکیل شده است، پیوسته است.

با وجود تلاش‌های چند هفته‌ای واشنگتن برای تشکیل ائتلاف و دعوت از ۶۰ کشور برای حضور در این ائتلاف، تا کنون کشورهای خیلی کمی برای مشارکت در آن اعلام آمادگی کرده‌اند و کشورهای مهمی مثل ژاپن، آلمان، فرانسه و حتی اسپانیا که متحدان آسیایی و اروپایی آمریکا محسوب می‌شوند به این ابتکار روی خوش نشان نداده‌اند./فارس

اخبار مرتبط

icon news

بزرگترین رزمایش جهانی زلزله با حضور ۶۵ میلیون نفر

بزرگترین رزمایش جهانی مقابله با زلزله با حضور ۶۵ میلیون نفر از ساسر جهان برگزار خواهد...

خداحافظی نیروهای نیوزلندی با خاک عراق

نخست‌وزیر نیوزیلند اعلام کرد نیروهای نظامی کشورش که برای آموزش سربازان عراقی در خاک ا...

گلایه تروریست نیوزیلندی از شرایطش در زندان

تروریست نیوزیلندی که مدتی پیش به یک مسجد در این کشور وارد شد و تعداد زیادی از مردم مس...

انتقاد دوباره بعیدی‌نژاد از بی بی سی فارسی و ادبیات نفرت انگیزش

حمید بعیدی نژاد در توییتی نسبت به این‌که مدیران ارشد بی.بی.سی فارسی قتل عام در نیوزلن...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news