اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 06 بهمن 1398
31 مرداد 1398 31 مرداد 1398
17:13 17:13

آقای روحانی! رشد اقتصادی منفی 5 درصد به مردم آرامش داده؟

حسن روحانی پس از گاف عجیب و غریبش در رابطه با نظرسنجی از روی چشمان مردم حالا در سخنرانی اخیر خود گفته آمار به ما می گوید که تمام شاخص های اقتصادی نسبت به پارسال به مراتب بهتر است و مردم آرامش بیشتری دارند. این در حالی است که مهم ترین شاخص اقتصادی یعنی نرخ رشد اقتصادی در سال جاری احتمالا نزدیک به منفی 5 درصد برسد. کاش آقای روحانی در این دو سال باقی مانده به کسانی که برایش سخنرانی های این چنینی می نویسند تذکر دهد بلکه دیگر کمتر از این سخنان نا به جا از او بشنویم.

سلام نو – سرویس اقتصادی: به نظر می رسد سخنان ناصحیح رئیس جمهور تمامی ندارد! حسن روحانی پس از گاف عجیب و غریبش در رابطه با نظرسنجی از روی چشمان مردم حالا در سخنرانی اخیر خود گفته آمار به ما می گوید که تمام شاخص های اقتصادی نسبت به پارسال به مراتب بهتر است و مردم آرامش بیشتری دارند.

به نظر می رسد آقای رئیس جمهور یا در حال دروغ گفتن به مردم است یا خدایی نکرده شناخت کافی نسبت به شاخص های اقتصادی ندارد. فرقی نمی کند هر کدام از این موارد که صحیح باشد تنها و تنها باید افسوس خورد. روحانی در حالی این ادعای نادرست را مطرح کرده که مهم ترین شاخص اقتصادی یعنی نرخ رشد اقتصادی در سال جاری احتمالا نزدیک به منفی 5 درصد برسد. این بدین معناست که سال اقتصاد کشور 5 درصد کوچک تر از این خواهد شد.

از همان ماه های پایانی سال 97 بسیاری از کارشناسان اقتصادی سال 98 را  سال سخت‌جانی اقتصاد ایران می دانستند. با این حال روحانی معتقد است وضعیت مردم از سال قبل تاکنون بهتر شده و آرامش مردم نسبت به سال گذشته قابل مقایسه نیست. اسحاق جهانگیری پیش از شروع سال 98 گفته بود کاهش خرید مردم مهم ترین معضلات اقتصاد ایران در سال 98 خواهد بود. حالا و در شرایطی که تنها 5 ماه از سال 98 گذشته است می توان پیش بینی جهانگیری که البته گمانه زنی سختی هم نبود را تحقق یافته دانست.

بر اساس نخستین و رایج‌ترین تعریف، رشد اقتصادی یعنی افزایش بازدهی اقتصاد، در طول دوره‌ای زمانی که حداقل ۲ دوره‌ی ۳ ‌ماهه‌ی متوالی است. صحبت های روحانی بهانه خوبی است برای اینکه نگاهی گذرا به نرخ رشد اقتصادی در کشور داشته باشیم. در دو سال پایانی دولت احمدی نژاد وضعیت اقتصادی کشور دچار بحران های شدیدی شد به صورتی که در سال های 91 و 92 شاخص رشد اقتصادی با کاهش شدیدی همراه بود و علی رغم اینکه در قانون پنج ساله برنامه پنجم توسعه انتظار رشد اقتصادی 8 درصدی می رفت نرخ رشد اقتصادی ما عدد منفی 5.8 درصد در سال 91 و منفی 2.2 درصد در سال 92 را نشان می داد. همین مساله فضا را برای تبلیغات رسانه ای و مانور دادن روی شاخص رشد اقتصادی توسط روحانی باز کرد. اگر چه این روزها به نظر می رسد روحانی میزان اهمیت نرخ رشد اقتصادی را در بین شاخص ها فراموش کرده است.

Image result for ‫کاهش رشد اقتصادی‬‎

در سال دوم سکانداری دولت توسط حسن روحانی بود که رشد اقتصادی بالاخره مثبت شد و حتی این رشد در سال 95 به هفت درصد رسید. با این حال روندی که دولت در حال طی کردن داشت بسیاری نرخ رشد اقتصادی در سال 96 و 97 را کاهشی پیش بینی کرده بودند. رشد نرخ اقتصادی در اقتصاد نوسانی ما مهم ترین دلیلش برجام بود. در واقع عوامل سیاسی و واکنش اقتصاد به برداشته شدن تحریم های هسته ای منجر به رشدی برون زا شده بود. همین فاکتور در سال 97 و پس از اعمال شدید تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران باعث شد تا شاخص رشد اقتصادی افت جدی داشته باشد.

اظهارات نا به جای روحانی آن قدر زیاد شده که گویی خلاف واقع گویی رئیس جمهورها در دور دوم ریاست جمهوریشان در حال تبدیل به یک سنت است. روحانی در حالی از آرامش در اقتصاد ایران می گوید که بازار اجاره بهای مسکن همچنان در حال بالا رفتن است. بازار خودرو قصد پایین آمدن ندارد. قدرت خرید مردم کم شده و نرخ تورم قابل قیاس با سال های اخیر نیست. کاش آقای روحانی در این دو سال باقی مانده به کسانی که برایش سخنرانی های پرطمطراق می نویسند تذکر دهد بلکه دیگر کمتر از این سخنان نا به جا از او بشنویم.

اخبار مرتبط

icon news

مجمع عمومی بانک مرکزی با حضور رییس‌جمهور برگزار شد

در پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی با حضور رئیس جمهوری از نظام جدید سیاست گذاری پ...

روحانی: زیر بار کوپنی کردن اجناس نرفتیم

رئیس جمهور در جلسه شورای اداری استان اردبیل گفت: ما زیر بار کوپنی کردن اجناس نرفتیم و...

روحانی خط تولید «چاپار» را افتتاح کرد +فیلم

رئیس جمهور خط تولید خودروی تجاری سنگین با نام اصیل ایرانی «چاپار» را در کیلومتر 30 ار...

روحانی با افتتاح قطعه دوم آزادراه تهران - شمال تا ۱۴۰۰ موافقت کرد

فتاح رئیس بنیاد مستضعفان اعلام کرد: با مسئولان دولتی و رییس جمهور توافق کردیم قطعه دو...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news