اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 28 مهر 1398
02 شهریور 1398 02 شهریور 1398
16:20 16:20

استفاده از محصولات پاک کننده در دوران بارداری

دردوران بارداری برای سلامت کودک خود، هر کاری انجام می دهید. از طرفی اکثرا میدانید که بیشتر مواد پاک کننده دارای مواد سمی و مضر برای جنین هستند. آیا استفاده از این مواد در دوران بارداری بی خطر است؟ پاسخ این سوال کمی پیچیده است و در ادامه به این موضوع می پردازیم.

برخی از پاک کننده ها حاوی مواد سمی بوده که خطر ناهنجاری در جنین را افزیش می دهند. این مواد سمی در پاک کننده های قوی اجاق گاز نیز یافت می شوند. وقتی مادران باردار با این مواد در تماس هستند، محققان نگرانند که جنین تحت تاثیر این مواد قرار نگیرد. البته این مواد خطرناک نیستند، اما 100% هم بی خطر نیستند.

مطالعه ای که توسط وزارت بهداشت ایالت نیویورک انجام شده است، نشان داد زنانی که به عنوان سرایدار یا نظافت چی کار می کردند ، به طور متوسط ​، بیشتر نوزادانی دارای نقایص هنگام تولد دارند. همچنین این مطالعه نشان داد دانشمندان و اپراتورهای تجهیزات الکترونیکی در معرض خطر بیشتری قرار دارند. قرار گرفتن در معرض سموم و مواد شیمیایی عامل مشترک در بین این مشاغل است.

با اینکه نمی توان محیطی عاری از مواد سمی و خطرناک را فراهم کرد اما دانستن اینکه از چه چیزی اجتناب کرده و گزینه های جایگزین چیست، کمک می کند تا به بهترین وجه از خود و کودکتان محافظت کنید.

پاک کننده های نامناسب

در اینجا دستورالعمل هایی در مورد محصولات تمیز کننده نامناسب برای استفاده در هنگام بارداری آورده شده است که عبارت اند از:

  • از استفاده محصولاتی با اترهای گلیکول خودداری کنید

این مواد احتمالاً سمی ترین مواد موجود در محصولات تمیز کننده خانگی هستند و با سقط جنین، کاهش باروری مردان و نقایص هنگام تولد همراه بوده اند. آنها ممکن است به عنوان 2-باتوکسی اتانول (EGBE) و methoxydiglycol (DEGME) ذکر شوند. بیشتر پاک کننده های اجاق گاز حاوی اترهای گلیکول هستند.

  • از محصولاتی که حاوی فتالات هستند خودداری کنید

قرار گرفتن در معرض فتالات در حین بارداری ممکن است خطر ناهنجاری های تولید مثل مادرزادی را در نوزادان پسر افزایش دهد. احتما استفاده از نام فتالات در کالا ها بسیار کم است، ولی اگر “fragrance"  یا همان محصولات عطردار در کالا درج شده باشد، احتمالا فتالات در آن خواهد بود. فراموش نکنید که محصولات لباسشویی خود را چک کنید. چرا که در تمام روز عطرهای لباسشویی را روی لباس خود استنشاق می کنید. یک مطالعه نشان داد که زنان باردار که مرتباً از نرم کننده پارچه استفاده می کردند، سطح بالاتری از نوع خاصی از فتالات در ادرار دارند.

  • ترجیحا از پارابن ها نیز دوری کنید

اینکه پارابن در تمیز کردن محصولات بی ضرر باشد یا خیر، مورد بحث پژوهشگران است. این نگرانی ناشی از آن است که  پارابن ها عملکردی مشابه استروژن دارند. مطالعات برروی حیوانات نشان می دهد بوتیل پارابن به باروری مردان آسیب می رساند. پارابن ها به عنوان متیلپارابن، اتیلپاربن، پروپیلاپاربن ، بوتیل پارابن ، ایزوبوتیلاپاربن یا ایزوپروپارپاربن در محصول درج می شوند.

  • همیشه در محلی با تهویه مناسب کار کنید

اگر با محصولات طبیعی با درجه کیفی "سبز"  خانه یا محل کارتان را تمیز می کنید توجه داشته باشید که حتماً در مکانی با تهویه مناسب کار کنید تا شما و کودکتان دچار مشکلات بعدی نشوید.

سخن آخر

محیط زیست همواره در معرض انواع مواد شیمیایی است و بخشی جدایی ناپذیراز زندگی روزمره ما نیز شده است. در نتیجه نمی توان به طور کامل از این مواد اجتناب کرد. اما توجه داشته باشید مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته است درواقع بررسی واکنش بدن در مواجه با حجم بالای این مواد است. به عبارت دیگر، تمام زنان برخی از این مواد را در ادرار خود داشتند. اما سوال اینجاست، اگر سطح این مواد بیش از حد طبیعی باشد چه اتفاقی رخ می دهد؟

اخبار مرتبط

icon news

6 نکته در مورد چگونگی سالم نگه داشتن جنین

عوامل محیطی و ژنتیک می توانند موجب ناهنجاری های مادرزادی شوند. ناهنجاری هنگام تولد در...

مصرف الکل در دوران بارداری

ناهنجاری های جنینی ناشی از مصرف الکل یا (FASD) شرایطی است که در شخصی رخ می دهد که ماد...

پرهیزات دوران بارداری

خوردن وعده های غذایی متعادل در همه زمان ها مهم است ، اما هنگام بارداری بیشتر ضروری اس...

آکواژیمناستیک؛ روشی برای تسهیل زایمان

آکواژیمناستیک یکی از ورزش هایی است که اغلب پزشکان متخصص توصیه می کنند که زنان هنگام ب...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news