اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 اسفند 1398
02 شهریور 1398 02 شهریور 1398
22:51 22:51

جانسون: آمریکا و چین جنگ تجاری را تمام کنند

نخست وزیر انگلیس امروز از واشنگتن و پکن خواست تا به جنگ تجاری پایان دهند و بر کالاهای طرف مقابل تعرفه وضع نکنند

نخست وزیر انگلیس از آمریکا و چین خواست که جنگ تجاری را پایان دهند

به گزارش سلام نو به نقل از روزنامه گاردین، جانسون با توجه به تشدید جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین گفت: انگیس خواهان حذف سیاست های اعمال تعرفه است.
نخست وزیر انگلیس در جمع خبرنگاران گفت: لندن به خاطر رفتارهای تلافی جویانه ای که میان آمریکا و چین آغاز شده بسیار نگران است. دو کشور تعرفه واردات علیه یکدیگر وضع کرده اند، زیرا کاخ سفید پکن را به رقابت ناعادلانه متهم می کند و چین تلافی می کند.
جانسون افزود: این راهی برای ادامه همکاری های تجاری نیست. جدا از هر چیز دیگری، کسانی که از تعرفه ها حمایت می کنند، در معرض خطر تحمل سرزنش روند رکود در اقتصاد جهانی هستند.
نخست وزیر انگلیس همچنین اظهار کرد که وی در دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در روز یکشنبه در مورد احتمال معامله تجاری با ایالات متحده گفت و گو می کند.
رئیس جمهوری آمریکا در پیام توییتری بامداد روز شنبه اعلام کرد: در پاسخ به اقدامات تلافی جویانه چین، آمریکا از اول اکتبر (هشتم مهرماه) تعرفه 25 درصدی بر 250 میلیارد دلار از کالاهای چینی را به 30 درصد افزایش خواهد داد.
ترامپ در توییتر نوشت: از اول اکتبر بر 250 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین مالیات 30 درصد لحاظ می شود.
رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت: تعرفه کالاها و خدمات چینی با ارزش 300 میلیارد دلار که از اول سپتامبر (10 شهریور) به مرحله اجرا گذاشته می شود، هم اکنون از 10 درصد به 15 درصد افزایش یافت.
پیش از این نیز ترامپ با انتقاد از سیاست تلافی جویانه چین، از شرکت های آمریکایی خواست تا جایگزین دیگری برای ادامه تجارت به جای چین پیدا کنند.
ترامپ در ادامه توییت ها خویش نوشت: آمریکا در سال های اخیر تریلیون ها دلار را به طور احمقانه در تجارت با چین از دست داده است. آنها مالکیت معنوی ما را با نرخ صدها میلیارد دلار در سال به سرقت برده اند و به دنبال ادامه این سیاست ها نیز هستند.
واکنش سریع و خشمناک ترامپ در حالی مطرح شد که چین جمعه گذشته اعلام کرد؛ بر ۷۵ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی آمریکا تعرفه بسته است.
کمیسیون تعرفه های تجاری دولت چین با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در پاسخ به اطلاعیه ایالات متحده آمریکا مبنی بر تحمیل عوارض اضافی بر واردات از چین، پکن تصمیم به اعمال تعرفه اضافی ۵ یا ۱۰ درصدی بر پنج هزار و ۷۸ قلم کالای وارداتی از آمریکا به ارزش حدود ۷۵ میلیارد دلار گرفته است.
این کمیسیون با اشاره به این که تعرفه ها در دو نوبت اعمال می شوند، تصریح کرد : دور اول تعرفه ها از اول سپتامبر (10 شهریور) اجرا می شود.
سخنگوی وزارت خارجه چین روز گذشته (پنجشنبه) با اشاره به این که پکن به تدابیر تعرفه ای آمریکا پاسخ خواهد داد، اعلام کرد که جنگ تجاری برنده ندارد و چین نیز به دنبال چنین جنگی نیست اما از آن هم ترسی ندارد و در صورت لزوم وارد آن خواهد شد.
روابط چین و آمریکا در زمینه های تجاری و سیاسی بطور روز افزون تیره تر می شود آمریکا از چین به عنوان کشوری یاد می کند که ارز ملی خود را عمدا دستکاری می کند و همزمان پکن  واشنگتن را به مداخله در امور داخلی کشورش از جمله موضوع هنگ کنگ متهم می کند./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

جانسون: شهر قدس باید پایتخت مشترک فلسطین و اسرائیل بماند

بوریس جانسون با صدور نامه‌ای اعلام کرد شهر قدس باید پایتخت مشترک فلسطین و اسرائیل بما...

تاکید مجدد نخست وزیر انگلیس بر حمایت از معامله قرن

نخست‌وزیر انگلیس در یک گفتگوی تلفنی با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر از طرح آمریک...

اعلام شروط جانسون برای مذاکره با اتحادیه اروپا

قرار است امروز نخست وزیر انگلیس شروط خود برای مذاکره با اتحادیه اروپا را اعلام کند.

استقبال جانسون از طرح ترامپ برای خاورمیانه

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس گفت: هیچ برنامه صلح کاملی نیست اما طرح ترامپ برای خاور...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news