اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 اسفند 1398
02 شهریور 1398 02 شهریور 1398
23:12 23:12

وعده توخالی ترامپ برای مهار آتش سوزی آمازون/ بولسونارو از رفیقش خیری ندید

وزیر دفاع برزیل که رئیس جمهور کشورش رابطه دوستی تنگاتنگی با ترامپ به هم زده است با انتقاد از دونالد ترامپ در موضوع آتش سوزی جنگل های آمازون گفت: او فقط در حرف پیشنهاد همکاری داد اما در عمل هیچ کاری نکرد

ترامپ  فقط حرف می زند و در مهار آتش سوزی جنگل آمازون هیچ اقدامی نکرد

به گزارش سلام نو، «فرناندو آزوودو» در جمع خبرنگاران گفت: در رابطه با مهار آتش سوزی های اخیر در جنگل آمازون، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تنها یک تماس تلفنی با «ژائیر بولسانارو» رئیس جمهوری برزیل داشته و هیچ ارتباط دیگری بین کشورها وجود نداشته است.

رئیس مشترک ستاد ارتش برزیل گفت: ۴۴ هزار سرباز برای مقابله با آتش سوزی جنگل های در منطقه آمازون شمالی مستقر شده اند و ستاد ارتش برزیل می تواند در روزهای آینده سربازان بیشتری به نقاط دیگر کشور اعزام کند.

یگان های ارتش برزیل در حالی برای کمک به مهار آتش سوزی گسترده در جنگل های آمازون به این منطقه اعزام شده اند که این آتش سوزی به بحرانی گسترده و بین المللی تبدیل شده است.

بولسونارو رئیس جمهوری  برزیل روز گذشته دستور اعزام یگان های ارتش برای کمک به مهار آتش سوزی گسترده در جنگل های آمازون را صادر کرد.

کارشناسان معتقدند که جنگل های استوایی آمازون به دلیل وسعت تولید اکسیژن برای محیط زیست کره زمین بسیار حیاتی به شمار می آید و ویرانی آن مانع  بزرگی در  مقابله با گرم شدن زمین محسوب می شود.

رئیس جمهوری برزیل پیش از این اعلام کرده بود که حفاظت از جنگل های آمازون مسئولیت سنگینی در راستای پروژه توسعه  اقتصادی این کشور محسوب می شود.

سطح آتش سوزی در آمازون به حدی زیاده بود که آتش به مناطق جنگلی کشورهای همسایه بزریل  از جمله بولیوی و پاراگوئه نیز رسیده است. در این میان تجمعات اعتراض آمیزی در برخی از کشورهای منطقه آمریکای جنوبی و اروپا از جمله فرانسه و انگلیس و سوئیس برگزار شده و معترضان از دولت برازیلیا خواستند تا اقدامت بهتر و موثرتری را  در روند مهار این آتش سوزی گسترده انجام دهد.
دوشنبه گذشته آتش‌سوزی گسترده و کم‌نظیر جنگل‌های آمازون آغاز شد و دود آتش‌ از فاصله ۲۷۰۰ کیلومتری به شهر سائو پائولو برزیل رسید.

طبق گزارش موسسه‌ی ملی پژوهش‌های فضایی برزیل (INPE)، امسال وسعت آتش‌سوزی در جنگل‌های بارانی آمازون بی‌سابقه بوده است. این موسسه آتش‌سوزی‌ها را از طریق ماهواره‌ها ردیابی می‌کند.

این موسسه اعلام کرده است تاکنون سطح و شدت آتش‌سوزی‌ ها در منطقه در مقایسه‌ با سال گذشته  ۸۳ درصد افزایش داشته  و از سال ۲۰۱۳ تا کنون، بی‌سابقه بوده است./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

پیش‌بینی آمریکایی‌ها درباره رئیس‌جمهور آینده

در یک نظرسنجی تلویزیونی۶۰ درصد مردم آمریکا اظهار کردند که دونالد ترامپ در ۲۰۲۰ برای د...

آمریکا دوست وفادار و وفادار به مردم هند است

رییس جمهوری آمریکا در نخستین روز سفر خود به هند اعلام کرد آمریکا دوست وفادار و وفادار...

ترامپ در هند

رئیس‌جمهوری آمریکا که شامگاه گذشته واشنگتن را به مقصد هند ترک کرده بود، امروز وارد ای...

ترامپ راضی به صلح با طالبان شد

رئیس جمهور آمریکا امروز یکشنبه اعلام کرد قصد دارد توافقنامه صلحی را با طالبان افغانست...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news