اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 28 بهمن 1398
27 شهریور 1398 27 شهریور 1398
08:25 08:25

مرور آئین های سنتی کشور

 توجه به مسائل و معضلات فرهنگی، در اولین روز از اجرای نمایش های حاضر در چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان مهمترین سوژه برای پرداختن از سوی هنرمندان بود.

معضلات فرهنگی سوژه روز اول نمایش ها/آئین های سنتی کشور مرور شد

به گزارش سلام نو، چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان از صبح روز شنبه در شهر مریوان آغاز شد که توجه به مسائل و معضلات فرهنگی به عنوان سوژه اصلی مورد توجه هنرمندان قرار گرفته بود.

اولین روز تئاتر خیابانی مریوان، ساعت ۱۱ نمایش‌ بازی و کودک به کارگردانی مریم مهدی‌پور از آستانه اشرفیه با موضوع معضلات فرهنگ آپارتمان نشینی و مشکل بچه ها در خصوص نبود مکان بازی و روی آوردن به بازی های کامپیوتری اجرا شد.

بعد از آن باسنک به کارگردانی مرضیه آزادی‌خالص از هرمزگان بود که این نمایش روایت‌گر باسنک مراسمی است که توسط فامیل‌های داماد و عروس در شب دوم عروسی که همان شب حنا راستی است برگزار می شود.

همچنین میرنوروزی کار نامق خدایار از مریوان در سروآباد اجرا شد که این نمایش یکی از آیین‌های کهن مناطق کردنشین بوده که در اوایل بهار یا نخستین چهارشنبه سال در روستاها به مدت ۵ تا ۱۳ روز اجرا می‌شد و هنوز هم در برخی از مناطق همانند مهاباد و خراسان نیز وجود دارد.

ساعت ۱۱ و چهل و پنج دقیقه نیز نمایش‌ دیگر با نام بی‌پیش، بی‌اجاره به کارگردانی میثم سرآبادانی از تفرش در پارک ملت اجرا شد، که موضوع آن داستان مواجه با صاحب‌خانه‌های مختلف است، در این نمایش زن و مرد جوانی پس از سال‌ها اجاره‌نشینی تصمیم گرفته اند در پارک زندگی را کنند.

دیگر برنامه این ساعت زنی اینجا نمانده کاری از افشین خدری از سنندج بود. روایتی از خشونت علیه زنان است که  این نمایش کاری از گروه تیک‌تاک سنندج بود.

در ادامه ساعت ۱۲ و سی دقیقه هم نمایش لاره فرهاد کار سروش پیامبری از کرمانشاه در پارک ملت اجرا شد.

گفتنی است اجراهای عصر از ساعت ۱۷ با سه نمایش بریدگی کار نیما ایمانزاده از سنندج، رژه نمایش از کشور اکراین و رویا کار مشترک عراق و عمان آغاز شد.

در نمایش بریدگی دو نفر بیرون از شهر با هم قرار می‌گذارند. نیما ایمان‌زاده و سیاوش جدیدی در این نمایش که از سنندج در جشنواره حضور دارد، بازی می‌کنند و نگارش متن هم بر عهده این دو تن بوده است.

در ساعت ۲۱ امشب نیز در ادامه اجراها ، نمایش هادی و هدی که داستان یک زوج است که در حال فرار از دست پلیس بین‌الملل هستند اجرا شد که محمدهادی عطایی و الهه پورجمشید در این نمایش بازی دارند همین ساعت پارک شانو میزبان نمایش درها از کشور روسیه بود.

اجراهای روز شنبه در ساعت ۲۱ و چهل و پنج دقیقه با دو نمایش کات ژمیر ۹ کار مشترک ایران و عراق و خون عروسک کار یاسر میرحمیدی از رشت به پایان رسید.

چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان که از روز گذشته آغاز شده است با محوریت توسعه گردشگری و با دبیری فاتح بادپروا، یکم تا پنجم شهریور در مریوان در حال برگزاری است.

گفتنی است چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان با هدف شناسایی، تقویت و ترویج نمایش‌نامه‌های خیابانی با طرح و ایده فاخر و مورد نیاز جامعه که با ایده‌های خلاقانه و تأثیر گذار همراه باشند و نیز معرفی استعدادهای تازه در این حوزه و گسترش دیگر گونه‌های اجرایی مانند تئاتر محیطی، تئاتر شورایی، تئاتر کاربردی و هنرهای اجرایی بینارشته‌ای و … مسابقه سراسری ایده‌پردازی و نمایشنامه‌نویسی برای فضاهای بیرونی برگزار می شود./مهر

اخبار مرتبط

icon news

اجرای ۳۰ نمایش در دومین روز جشنواره تئاتر خبابانی مریوان

چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در دومین روز خود شاهد اجرای ۳۰...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news